Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Վիգեն Խաչատրյան
Մարմնամարզությունը տարիներ շարունակ համարվել է հայկական սպորտի ամենակարեւոր ձեւերից մեկը: Այսօր եւս քիչ չեն երիտասարդները, ովքեր մարզվում են ու հաջողություններ գրանցում միջազգային ասպարեզում:
Mediamax Sport«Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» նախագծի այս անգամվա հյուրը մարմնամարզիկ Վիգեն Խաչատրյանն է:
Մարզաձեւը՝ սպորտային մարմնամարզություն
Տարիքը՝ 18
Զինվորական ծառայության մեջ է
Բնակավայրը՝ Երեւան
Նվաճումները՝ Հայաստանի չեմպիոն, Եվրոպայի առաջնության 5-րդ ու 6-րդ տեղ, պատանեկան Օլիմպիական խաղերի մասնակից
Սիրում է կատակերգական ժանրի ֆիլմեր
Մարզական կերպարը՝ Ալեքսեյ Նեմով
Նպատակը՝ մասնակցել Օլիմպիական խաղերին
Մուտք մարզադահլիճ. Ես 4 տարեկան էի, երբ առաջին անգամ եկա Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության դպրոց: Մեծ եղբայրս պարապում էր ու մի օր էլ ինձ բերեց այստեղ: Հետագայում ինքը չշարունակեց պրոֆեսիոնալ կարիերան, իսկ ես դարձա մարմնամարզիկ:
Առաջին միջազգային մրցաշարս եղավ 2010 թվականին: Ռուսաստանի Պեմզա քաղաքում կայացած պատանիների մրցաշարում տարբեր գործիքների վրա ոսկե մեդալներ շահեցի, գրավեցի նաեւ բացարձակ առաջին տեղը:
Այդ ժամանակ էլ հասկացա, որ կարող եմ առաջ գնալ: Խոստովանեմ, որ հաջողությունը նպաստեց, որպեսզի մարմնամարզությունն իմը դառնա:
Մրցաշարեր ու առաջխաղացում. Աճելու, զարգանալու համար մարզիկը պետք է միջազգային մրցաշարերի մասնակցի, զգա մրցակցությունը: Միայն բարձրակարգ մարզիկների հետ շփվելով ես կարողանում ավելի ուժեղ դառնալ ու առաջ գնալ:
Արդեն 2011-ին հանդես եկա ԱՊՀ-ի մրցումներում, որտեղ հենացատկում գրավեցի 3-րդ տեղը: 2013-ին Հոլանդիայում կայացած Օլիմպիական փառատոնում մտա եզրափակիչ ու գրավեցի 8-րդ տեղը: Իսկ արդեն մեկ տարի անց սկսվեցին հաջողություններս:
Հուզմունք, որը միշտ լինում է. Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունն առաջին լուրջ մրցաշարն էր ինձ համար: Պետք է ասեմ, որ միշտ էլ մեկնարկից առաջ հուզմունք լինում է, նույնիսկ մեր դահլիճում ընթացող առաջնությունների ժամանակ:
Սակայն պետք է կարողանալ տիրապետել քեզ, կենտրոնանալ միայն վարժությանդ վրա ու այն, ինչ արել ես մարզումների ժամանակ, ցույց տալ այդտեղ:
ԵԱ-ում գրավեցի 6-րդ ու 5-րդ տեղերը, բնականաբար, գոհ չեմ, քանի որ կարող էի ավելի լավ դրսեւորել ինձ: Պարզապես այդ անգամ չկարողացա:
Ուրախ էի, որ պատանեկան Օլիմպիական խաղերում մասնակցելու իրավունք էի վաստակել: Մեկնեցի Նանջինգ ու 3 գործիքների արդյունքներով մտա եզրափակիչ, մեդալ բերելու շանսեր ունեի, սակայն, կարծում եմ, սպորտում կարեւոր է նաեւ բախտի գործոնը:
Ցավալի Օլիմպիադա. Մինչեւ Օլիմպիադա մեկնելը ես մեջքի վնասվածք ունեի, ինչը զգացնել տվեց նաեւ այնտեղ: Ինձ արգելեցին երկու գործիքների վրա ելույթ ունենալ ու չկարողացա եզրափակչում դուրս գալ պայքարի: Այս թեման ինձ համար շատ ցավոտ է, ամեն անգամ հիշելիս վատ եմ զգում, բայց շարժվում եմ առաջ:
Օլիմպիական խաղերն իսկական տոն են, այնտեղ տարբեր սպորտաձեւերից են մասնակիցները, շփվում ես, հետեւում նրանց ելույթներին:  Բացմանը չեմ մասնակցել, քանի որ հաջորդ օրն իմ ելույթն էր, բայց փակումը շատ հրաշալի մթնոլորտում անցավ:
Մարզաձեւի բարդությունն ու ճիշտ ելույթները. Մարմնամարզության բարդությունն այն է, որ 6 գործիքի պետք է տիրապետես ու ավելի քան 100 մարդու հետ մրցակցես: Ես ինձ ավելի լավ եմ զգում հենացատկի ու ազատ վարժության ժամանակ:
Ելույթի պահին մի վայրկյան անգամ չպետք է ուրիշ բանի մասին մտածել: Քո միակ խնդիրը յուրաքանչյուր էլեմենտ ճիշտ կատարելն է:
Եթե մրցման ժամանակ ինչ-որ բան չի ստացվում, ուրեմն դու լավ պատրաստ չես: Կամ պետք է այնքան պարապել, մինչեւ այդ էլեմենտը քոնը դառնա, կամ էլ այն պարզապեսը քոնը չի, չպետք է այն կատարել: Երկրորդ տարբերակ էլ կա՝ փոքրիկ սխալը կամ անուշադրությունը կարող են պատճառ դառնալ:
Հայոց բանակի զինվորի նպատակները. Ես Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտում եմ սովորում: Առաջին կուրսն ավարտելուց հետո զորակոչվեցի բանակ, շուտով կլրանա 6 ամիսը, ինչ ծառայում եմ: Ես սպորտային վաշտում եմ, որտեղից մարզումների ու մրցաշարերի մասնակցելու համար ազատ ենք արձակվոում որոշակի ժամանակով:
Հիմա գլխավոր նպատակս մայիսին կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունն է: Ուզում եմ լավ արդյունք ցույց տալ, ընդգրկվել մեծահասակների հավաքականում ու մեկնել ԵԱ: Ճիշտ է, դժվար է լինելու, բայց պետք է փորձեմ:
Իսկ ամենամեծ նպատակս՝ Օլիմպիական խաղերին մասնակցելն է: Մեր բոլորի ցանկությունն այն է, որ մարմնամարզությունը զարգանա մեր երկրում, ցույց տանք, որ այն վերականգնում է իր երբեմնի բարձր դիրքը:
Լավ մարդ լինելու մասին. Մարմնամարզությունը շատ վտանգավոր, բայց շատ լավ մարզաձեւ է, մյուս սպորտաձեւերի հիմքը: Ճկուն, ճարպիկ, առողջ. ահա այն հատկությունները, որոնք տալիս է մարմնամարզությունը:
Մարմնամարզությունը, ընդհանրապես սպորտը, լրիվ ուրիշ կյանք է: Մտնում ես դահլիճ ու ամեն ինչ փոխվում է, այստեղ ես անցկացնում ողջ օրդ: Շատ տղաներ պատի տակ կանգնում են ամբողջ օրը, ծխում, խմում, իսկ սպորտում այդ ամենը չկա, այն ճիշտ է դաստիարակում մարդուն:
Իմ մարզիչ Արսեն Ավետյանը կարծես երկրորդ ծնողս լինի: Նա միշտ ասում է, որ առաջինը պետք է լավ մարդ լինել: Մենք առաջին հերթին դաստիարակվում ենք որպես մարդ, հետո նոր որպես մարզիկ:

Будущие звезды большого спорта: Виген Хачатрян
Гимнастика всегда была важной частью армянского спорта. Многие молодые люди до сих пор выбирают этот вид спорта и достигают в нем значительных успехов.
На этот раз героем рубрики Mediamax Sport «Будущие звезды большого спорта» стал гимнаст Виген Хачатрян.
Вид спорта: Спортивная гимнастика
Возраст: 18
Срочный военнослужащий
Место жительства: Ереван
Титулы: Чемпион Армении, 5-е и 6-е места в Чемпионате Европы, участник Юношеской Олимпиады
Любит комедийные фильмы
Цель: Участие в Олимпийских играх
Любимый гимнаст:  Алексей Немов
Первые шаги: Мне было 4 года, когда я впервые попал в школу гимнастики Альберта Азаряна. Туда ходил мой старший брат, и однажды он взял меня с собой. В последствии он бросил занятия, а я стал гимнастом.
Мой первый международный турнир состоялся в 2010 году. Я завоевал золотую медаль в Пемзе, в России. В тот момент я осознал, что могу многого добиться в этой сфере.
Турниры и достижения: Чтобы расти и развиваться, атлету необходимо участвовать в международных соревнованиях. Сильнее можно стать, только наблюдая за высококлассными спортсменами.
Уже в 2011 году я принял участие в турнире в рамках СНГ, где в опорных прыжках занял 3-е место. В 2013 году на Олимпийском фестивале я попал в финал и занял 8-е место. А уже через год мне начала улыбаться удача.
Волнение, которое присутствует всегда: Молодежный чемпионат Европы стал моим первым серьезным испытанием. Должен сказать, что перед любым соревнованием бывает некое волнение, даже если это небольшой турнир, проходящий в нашем спортзале. Просто нужно уметь владеть собой, концентрироваться на упражнении и показывать то, что ты делал не тренировках. На ЧЕ я занял 6-е и 5-е места. Естественно, я недоволен, потому что мог выступить лучше. Просто в тот раз не получилось. Я был рад тому, что получил право участвовать в юношеских Олимпийских играх. Я поехал в Нанкин и попал в финал по результатам трех упражнений. У меня была возможность получить медаль, но, думаю, в спорте большую роль играет удача.
Болезненная Олимпиада: У меня была травма спины до Олимпиады, и там они дала о себе знать. Мне запретили выступать в финале на двух снарядах. Это очень больная тема для меня: я расстраиваюсь каждый раз, думая об этом, но все равно двигаюсь вперед.
Олимпийские игры – настоящий праздник, они объединяют самых разных спортсменов, которые могут общаться между собой, следить за выступлениями друг друга. Я не участвовал в открытии, потому что должен был выступать на следующий день, но закрытие прошло прекрасно.
Сложность вида спорта и правильные выступления: Сложность гимнастики заключается в том, что нужно овладеть 6 снарядами и соревноваться с сотней спортсменов. Я свободнее чувствую себя в опорных прыжках и вольных упражнениях.
Во время выступления нельзя отвлекаться ни на секунду. Единственная задача – правильно выполнить каждый элемент.
Если во время соревнования что-то не получается, значит ты плохо подготовился. Либо нужно заниматься, пока не освоишь полностью элемент, либо это просто не твой элемент, и не стоит за него браться. Но причиной неудачи может стать и небольшая ошибка, невнимательность.
Цели служащего армянской армии: Я учусь в Армянском государственном университете физической культуры. После первого курса меня призвали в армию, и скоро уже будет 6 месяцев, как я служу. Я попал в спортроту и имею возможность участвовать в международных соревнованиях. Сейчас моя основная цель – первенство Европы. Я хочу показать хороший результат, попасть во взрослую сборную и поехать на ЧЕ. Конечно, будет нелегко, но я должен попробовать.
А главная моя цель – участие в Олимпийских играх. Мы все хотим, чтобы гимнастика развивалась в нашей стране, хотим доказать, что наша страна возвращает себе прежние позиции.
О том, как быть хорошим человеком: Гимнастика – очень опасный, но и очень хороший вид спорта. Это основа других видов спорта. Гибкость, ловкость и здоровье – вот что дарит гимнастика человеку. Гимнастика, и спорт вообще, – совершенно отдельный мир. Ты входишь в зал, и все меняется. Там ты проводишь весь свой день. Многие парни стоят под стенами целый день, курят, пьют, а в спорте всего этого нет, он воспитывает в правильном ключе.
Мой тренер Арсен Аветян мне как второй отец. Он всегда говорит, что в первую очередь нужно быть хорошим человеком. Сначала нужно воспитать в себе человека, а уже потом спортсмена.