Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Հրաչիկ Բաբայան
Երիտասարդ տարիքում նվաճված հաղթանակները չափազանց կարեւոր են հետագա կարիերայի ողջ ընթացքի համար: Հատկապես ուրախալի է, որ տարբեր մարզաձեւերում է Հայաստանի պատվիրակներին հաջողվում մեդալներ նվաճել:
Mediamax Sport-ը «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» նախագծում ներկայացնում է հրաձիգ Հրաչիկ Բաբայանին:
Մարզաձեւը՝  հրաձգություն
Տարիքը՝ 18
Սովորում է՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտում
Բնակավում է՝  Երեւանում
Տիտղոսները՝  Պատանեկան Օլիմպիադայի ու երիտասարդների ԱԱ-ի փոխչեմպիոն
Սիրած բանաստեղծը՝ Պարույր Սեւակ
Նպատակը՝ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն, բայց մինչ այդ նվաճել ԵԱ-ի ու ԱԱ-ի ոսկե մեդալներ
1-ին ոգեւորիչ հաջողությունը. Հրաձգության մասին դասընկերներիս շնորհիվ եմ իմացել: Այնուհետեւ միասին գնացինք մարզվելու հրաձգության մանկապատանեկան մարզադպրոցում: Դրանից վեց ամիս անց մրցման մասնակցեցի ու 3-րդ տեղը գրավեցի: Դա իմ առաջին հաջողությունն էր, որից էլ ոգեւորվեցի ու որոշեցի շարունակել: Մեկ տարի անց դարձա միջազգային կարգի սպորտի վարպետ: Այդպես 14 տարեկանում սկսվեց իմ սպորտային կարիերան:
Համբերատար ու հավասարակշռված. Հրաձգությունը դասական սպորտ է, պայքարում ես ոչ թե ինչ-որ մեկի, այլ ինքդ քեզ հետ: Այս մարզաձեւով զբաղվելու համար պետք է շատ հանգիստ ու հավասարակշռված լինել, անընդհատ հսկել քեզ: Հրաձգությունում  ամեն ինչ հոգեբանության հետ է կապված: Պետք է շատ համբերատար լինել, անհաջողություններից  չհանձնվել, չհուսահատվել ու շարունակել պայքարել: Ես միշտ կարողանում եմ անհաջող ելութներից դասեր քաղել ու հետագայում ավելի լավ մասնակցել: Ցանկացած ձախողման մեջ դրական կողմերն եմ գտնում, մտածում եմ, որ ավելի լավ է Օլիմպիական խաղերի կամ էլ ԱԱ-ի ժամանակ նման բան չպատահեց:
Լիակատար կենտրոնացում. Մրցաշարերի ժամանակ հիշում եմ, թե ինչ եմ կատարել, մարզչից ինչ առաջադրանք եմ ստացել: Ու փորձում եմ անել միայն այն, ինչ սովորել եմ մարզման ժամանակ՝ ոչ ավել, ոչ պակաս: Կրակելու ժամանակ պետք է միայն հստակ առաջադրանքը կատարել՝ լավ աշխատել ու բարձր տեխնիկա ցույց տալ, որ ցանկալի արդյունք լինի: Այդ ընթացքում երբեք չեմ մտածում մեդալի կամ մրցանակային տեղերի մասին:  Նման բան ինձ կարող եմ թույլ տալ միայն ամենավերջում՝ կրակագծից դուրս գալուց հետո:
Ամենամեծ պարգեւը. Իմ ամենամեծ հաջողությունը պատանեկան Օլիմպիադայի արծաթե մեդալն եմ համարում: Երբ 4 տարի առաջ ընդունվել էի մարզադպրոց, ինձ ասել էին այդ խաղերի մասին, որ տարիքս համապատասխանում է ու կարող եմ մասնակցել: Ու 4 տարիների ընթացքում ես այդ խաղերին էի պատրաստվում: Եվ, իհարկե, ուրախ եմ, որ ինձ հաջողվեց մեկնել Նանջինգ ու այնտեղ մեդալ նվաճել: Դա իմ երկարատեւ աշխատանքի արդյունքն էր: Մեդալն ինձ օգնեց հասկանալ, որ այդ տարիներն իզուր չեն անցնել ու բոլոր դժվարություններն ապարդյուն չեն եղել:
Մեկ կրակոցի գինը. Հրաձգությունն անկանխատեսելի սպորտ է, դու կարող ես միշտ լավագույնը լինել, բայց ամենակարեւոր պահին մի կրակոցով վերջինը դառնալ կամ էլ տեղ չգտնել լավագույն եռյակում: Ես սպասում էի, որ Օլիմպիադայում մեդալ կնվաճեմ, բայց մինչեւ վերջին պահը փորձում էի սխալ թույլ չտալ ու մեդալից չզրկվել: Օլիմպիադայի հաղթողն իմ հասակակիցն էր, բայց մեծահասակների վարկանիշում առաջատար էր: Նման բան հազվադեպ է լինում, բայց չինացի մարզիկն աշխարհում լավագույններից է: Նրա հետ պայքարն անհավասար էր, ես չէի կարող ոսկե մեդալ նվաճել: Հետագայում անպայման կփորձեմ հաղթել նրան:
Անհաջող թիմակիցը. Քանի որ Օլիմպիադան պատանեկան էր, հրաձգությունում նոր վարժություն էին ավելացրել: Տղաների պայքարում առաջին տեղը գրաված մարզիկը աղջիկների մրցաշարի վերջին տեղը զբաղեցրած մասնակցի, 2-ը՝ նախավերջինի հետ, ու այդպես զույգեր կազմելով պետք է մրցեինք: Իմ զույգը Բանգլադեշը ներկայացնող մարզուհի էր, որին մի ամբողջ օր Օլիմպիական ավանում փնտրել եմ ու տեղեկացրել մրցման մասին: Նա մրցաշարի մասին ընդհանրապես ոչինչ չգիտեր: Մի կերպ տանջվելով կարողացանք 2 փուլ հաղթահարել, սակայն 3-րդը չստացվեց: Նա ավելի շատ խանգարում էր ինձ, քան օգնում: Անգամ մրցակիցները խոստովանեցին, որ իրենք 3-ով մրցում էին իմ դեմ, այդքան վատ կրակող էր իմ թիմակիցը:
Ոսկու սպասումով. Աշխարհի առաջնությունում հաղթող դարձած ռուս մարզիկի հետ պայքարը հավասար էր: Ես եզրափակիչ անցա առաջին տեղով՝ 60 կրակոցում լավագույնն էի: Բայց այստեղ ռուս մարզիկն  ինձ մոտ 1 միավոր շրջանցեց: Ես մեկ սխալ էի թույլ տվել ու այդ կրակոցի պատճառով էլ 2-րդ տեղն ընկա: Թեեւ ես դեռ երիտասարդ եմ, բայց առաջիկայում միայն մեծահասակների մրցաշարերում եմ ելույթ ունենալու ու դժվար թե կարողանամ ոսկե մեդալ նվաճել: Միայն կարող եմ խոստանալ, որ առաջիկա տարիների ընթացքում 1-ին տեղ անայման կզբաղեցնեմ:
Ռիո մեկնելու երազանք. Սպորտն իմ կյանքի նպատակն է ու իմաստը, եթե սպորտում չլինեի, չգիտեմ ինչն ինձ կառաջնորդեր, բայց քանի որ մարզիկ եմ, շատ եմ ցանկանում  Օլիմպիադայում ու ԱԱ-ում ոսկե մեդալ նվաճել: Դրան հասնելու համար ամեն օր տքնաջան աշխատում եմ ու տանջվում: Առաջնահերթ նպատակս է Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելը: Դա այդքան էլ հեշտ չի լինելու, բայց ես կփորձեմ ու ամեն ինչ կներդնեմ դրա համար: Եթե այս տարի չհաջողվի ուղեգիր ձեռք բերել, դա կանեմ մյուս տարվա ԵԱ-ում:

Victories earned in youth are highly important for athletes to pursue their careers. Especially rejoicing is that the “delegates” of Armenia manage to win medals in all sports.
Mediamax Sport presents shooter Hrachik Babayan in its “Future Stars of Big-Time Sports” series.
Sports: Shooting
Education:  Armenian State Institute of Physical Culture (ASIPC)
Titles: Vice-champion in Youth Olympic Games and World Youth Championship
Favorite poet: Paruyr Sevak
Goals: Become Olympic Champion but prior to that, win gold medals at the European and World Championships
First inspiring achievement: I learned about shooting from my classmates. We then started training at the sports school for children and youth. Six months later I took part in a competition and won the third place. It was my first achievement and it inspired me to continue. A year later I became a World-class athlete. It’s how my sports career started at the age of 14.
Patience and balance: Shooting is a classical sport and you don’t fight with anyone but yourself in it. This sport requires patience and balance and constant control of yourself. Everything in shooting is directly linked to psychology. I always manage to draw lessons from failures and improve myself. I see the good in every failure.
Absolute concentration: During tournaments I always recall what I worked on and what instructions the coach gave to me. I do my best to employ the skills I gained during the trainings – nothing more or less. The shooter needs to fulfill the exact task he has been set – to work well and to demonstrate high techniques to achieve the desired result. Meanwhile, I never think of medals or prizes.
The greatest award: I believe the greatest stride I made was winning the silver medal in Youth Olympic Games. I was told about the Games when I entered the sports school four years ago – they told me that my age fitted and I could take part in them. I spent four years training for the Olympic Games and I am happy I managed to leave for Nanjing and win a medal there. It was the fruit of my unceasing efforts.
The price of one shot: Shooting is an unpredictable sport – you can continuously be the best but become the best or drop out of the top 3 by just one shot. I hoped to win a medal in the Olympics but until the very last moment I was doing my best not to make a mistake and not to let the medal slip through my fingers.
In expectation of a gold medal: We had an equiponderant strife with the Russian athlete who became champion in the World Championship. I advanced to the final being the first and being the best in 60 shots. However, the Russian shooter outplayed me by one point. I had made a mistake, and that mistake “dragged” me to the second place. I promise to win the first place in the coming years.
Dream to leave for Rio: Sport is the goal and meaning of my life – I don’t know what would guide me in my life had I not engaged in sports. Since I am an athlete, I aspire to win a gold medal in the Olympic Games and in the World Championship. I go all out and work assiduously to achieve this aim. My first and foremost goal is to win an entry to Rio 2016 Olympic Games.