Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի մշուշոտ ապագան
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի խամրած ու հաղթանակներից զուրկ խաղերը շուրջ երկու տարի ուղեկցեցին բոլորիս:  ԵՎՐՈ-2016-ում կրած անհաջողությունը փորձում են մոռանալ ու պատրաստվել արդեն հաջորդ մրցաշարին: Սակայն այդպես մտածել այդքան էլ հնարավոր չէ, քանի որ ոչ հեռու ապագան եւս պայծառ ու հուսադրող չի երեւում:
Mediamax Sport-ի Հայաստանի հավաքականին նվիրված հոդվածների վերջին՝ երրորդ մասում անդրադառնում է երիտասարդական ընտրանիներին:
Գաղտնիք չէ, որ այսօրվա պատանիներն ու երիտասարդներն արդեն վաղը համալրելու են ազգային հավաքականի հիմնական կազմը: Հենց մինչեւ 17, 19 ու 21 տարեկանների թիմերից ընտրվելու են այն արժանավորները, ովքեր կերտելու են հայկական ֆուտբոլի լավ կամ վատ ապագան:
Սակայն միայն մեկ հայացք գցելն էլ բավական է, որ տեսնենք, թե մոտավորապես ինչպիսին կլինի մեր ազգային հավաքականը սրանից մի քանի տարի անց:
Սկսենք Հայաստանի մինչեւ 17 տարեկանների հավաքականից, որը Պորտուգալիայում մասնակցեց Եվրոպայի 2016 թվականի առաջնության ընտրական 9-րդ խմբի որակավորման մրցաշարին:
Տիգրան Պետրոսյանցի սաներն անցկացրին երեք հանդիպում՝ կրելով երկու պարտություն ու մեկ խաղ էլ ավարտելով ոչ-ոքի: Արժե նշել, որ երեք խաղում մերոնք սեփական դարպասն ընդունել են 13 գնդակ (Պորտուգալիայից՝ 7, Անգլիայից՝ 5, Սան-Մարինոյից՝ 1): Միակ գոլը հայերը խփել են Սան-Մարինոյի դարպասը: Բնական է, որ այսպիսի արդյունքով Հայաստանի թիմը հաջորդ փուլ դուրս գալու մասին մտածել անգամ չէր կարող:
Մինչեւ 19 տարեկանները եւս ոչնչով աչքի չընկան ու, ի տարբերություն 17 տարեկանների, նույնիսկ մեկ միավոր չկարողացան վաստակել:
Էստոնիայում կայացած Եվրոպայի 2016 թվականի առաջնության ընտրական 12-րդ խմբի մրցաշարում Մարկ Լելեւվրի ղեկավարած թիմը երեք խաղում կրեց երեք պարտություն ու առանց միավորի արժանիորեն զբաղեցրեց վերջին տեղը: Մերոնք 0:4 հաշվով զիջեցին Չեխիային, նույն հաշվով՝ Սերբիային ու 0:2 հաշվով Էստոնիային: Երեք խաղում 10 ընդունած գոլ…
Եվրոպայի մինչեւ 21 տարեկանների 2017 թվականի առաջնության ընտրական փուլում Հայաստանի ընտրանին ելույթները դեռ չի ավարտել: Այս տարի Արտակ Օսեյանի թիմը դեռ հյուրընկալվելու է Ուելսին ու Դանիային:
Այս մրցաշարում էլ մեր մյուս երիտասարդական թիմն է շարունակում նախորդների «ավանդույթը»: Չորս խաղ ու ընդամենը մեկ ոչ-ոքի, այն էլ՝ Լյուքսեմբուրգից եւ այն դեպքում, երբ դեռ առաջին խաղակեսում մրցակիցը մնացել էր 10 հոգով, իսկ հայերը առաջ էին հաշվի մեջ: Ամեն դեպքում, այս խաղն ավարտվեց 1:1 հաշվով, ու մեր թիմը վաստակեց միակ միավորը:
Մինչ այս խաղը հայերը դրսում ու տանը զիջել են Ռումինիային՝ 0:3 ու 2:3 հաշիվներով, ապա երկու անպատասխան գնդակ ընդունել Բուլղարիայից: Այստեղ ընդունած ու խփած գնդակները եւս մեր օգտին չեն՝ 3-ն ընդդեմ 9-ի, ու խմբում կրկին վերջին տեղն է բաժին ընկել:
Հայաստանի ազգային հավաքականը չցանկացավ հետ մնալ երիտասարդներից ու կրկին չկարողացավ որեւէ լուրջ խոսք ասել Եվրոպական մրցասպարեզում: ԵՎՐՈ-2016-ի ընտրական փուլում մերոնք կրկին վերջին տեղում էին:
Պարզապես նշենք, որ թիմն իր հաշվին գրանցեց 8 պարտություն ու 2 ոչ-ոքի, սեփական դարպասն ընդունեց  21 գնդակ, խփեց միայն 4-ը:
Արժե նշել, որ այդ գոլերի հեղինակներից եւ ոչ մեկը հարձակվող չէ՝ կիսապաշտպաններ Հենրիխ Մխիթարյան ու Մարկոս Պիզելի, պաշտպաններ Ռոբերտ Արզումանյան ու Հրայր Մկոյան:
Ստացվում է, որ մեր 4 հավաքականները միասին ընդունել են 53 գոլ, խփել՝ 8-ը:
Այս թվերը ընդհանրապես, նաեւ թիմերի ցուցադրած ոչ տպավորիչ ու միապաղաղ խաղերը լուրջ մտածելու առիթ են տալիս: Մեզ հարկավոր են բարձր կարգ ունեցող մասնագետներ, ովքեր կկարողանան ճիշտ ու տեղին աշխատանքներ տանել ֆուտբոլիստների հետ:
Մերոնք ֆուտբոլային «դպրոց» չեն անցնում, չեն մասնակցում ուժեղ առաջնությունների, չեն լինում մրցակցության մեջ, երբեմն թվում է նաեւ, որ չեն ցանկանում հաղթել: Սա է նաեւ պատճառը, որ չեն կարողանում որեւէ լուրջ խոսք ասել:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան, անշուշտ, պետք է անի համապատասխան վերլուծություն ու եթե ցանկանում է հայկական ֆուտբոլը դուրս բերել այս վիճակից, կատարի հսկայածավալ ու ճիշտ աշխատանք:

Туманное будущее сборной Армении по футболу
Тусклые и неудачные выступления национальной сборной Армении по футболу сопровождали нас почти два года. Теперь стараемся забыть о неудаче на Euro-2016 и начинаем готовиться к следующему турниру. Однако ближайшее будущее тоже не представляется радужным.
В последней, третьей статье цикла, посвященного армянскому футболу, Mediamax Sport рассмотрит выступления молодежных сборных страны.
Не секрет, что сегодняшние юниоры и молодые футболисты уже завтра пополнят основной состав национальной сборной. Именно из команд 17, 19 и 21-летних будут выбраны лучшие игроки, которым предстоит создавать хорошее или плохое будущее армянского футбола.
Однако и одного взгляда достаточно, чтобы понять, какой будет наша сборная через несколько лет.
Начнем со сборной до 17 лет, которая в Португалии участвовала в классификационном этапе первенства Европы 2016 года.
Воспитанники Тиграна Петросянца провели три встречи, потерпев два поражения. Один матч закончился ничьей.  Стоит отметить, что за три матча наши игроки пропустили в собственные ворота 13 мячей (7 голов забили нам португальцы, 5- англичане, 1-сан-маринцы). Единственный год армяне забили в ворота сборной Сан-Марино.
Естественно, с таким результатом армянская команда и думать не могла о переходе в следующий этап.
Команда до 19 лет также не блистала игрой, и в отличие от 17-летних, не заработала вообще ни одного очка. В соревнованиях 12-й группы в рамках отборочного этапа Чемпионата Европы 2016 года в Эстонии команда Марка Лелевра в трех матчах потерпела три поражения и с нулевым результатом заслуженно оказалась на последнем месте. Со счетом 0:4 наши уступили чехам, с тем же счетом – сербам, а также со счетом 0:2 проиграли эстонцам. За три матча пропущено 10 голов…
Сборная Армении до 21 года  еще не завершила выступления на отборочном этапе ЧЕ 2017 года. В этом году команде Артака Осеяна еще предстоит встретиться с Уэльсом и Данией.
Но ребята уже не отстают от других сборных. За четыре встречи команда заработала всего одну ничью, и то в борьбе с Люксембургом, сборная которого уже в первом тайме  играла в меньшинстве. В любом случае, матч завершился со счетом 1:1, и наша сборная получила единственное очко.
До этого армяне в гостях и дома уступили румынам 0:3 и 2:3, затем пропустили два безответных мяча в матче с Болгарией. Соотношение забитых и пропущенных мячей здесь снова не в нашу пользу: 3 против 9. Мы снова последние в группе.
Национальная сборная Армении не захотела уступать молодежным сборным и никак не проявила себя на чемпионате Европы. Наша команда снова замыкает турнирную таблицу группы  в Euro-2016.
Отметим только, что 8 встреч команды завершились поражением, 2 – ничьей. Пропустила команда 21 мяч, забила – 4.
Стоит добавить, что ни один гол не был забит форвардами: их авторы – полузащитники Генрих Мхитарян и Маркос Пиззелли, защитники Роберт Арзуманян и Грайр Мкоян.
Получается, что 4 наши сборные вместе пропустили 56 голов, забили – 8.
Эти показатели, а также скучные и однообразные выступления команды дают серьезный повод для размышлений. Нам нужны высококлассные специалисты, которые могут правильно организовать работу с футболистами.
Наши футболисты не проходят футбольную «школу», не участвуют в сильных первенствах,  не вступают в конкуренцию. Иногда кажется даже, что они не стремятся к победе. Это одна из причин, что они не могут добиться серьезных результатов.
Федерация футбола Армении, конечно, должна провести соответствующий анализ, и осуществить огромную работу, если хочет изменить ситуацию, сложившуюся в армянском футболе.