Մեկ Կադրում. Յուրի Ջորկաեֆն ու նրա պաշտելի Շառլ Ազնավուրը
Իր ինքնակենսագրական «Ֆրանսիական ֆուտբոլի օձը» գրքում Ֆրանսիայի հավաքականի կազմում Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆը պատմել է, թե ինչպես է աշխարհահռչակ Շառլ Ազնավուրի հետ հանդիպել խաղադաշտում:
Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում այսօր հիշելու ենք հեռավոր 1999 թվականին Ֆրանսիա-Հայաստան հանդիպման մեկնարկը: Այդ դրվագի ու Ազնավուրով տարվածության մասին պատմում է Ջորկաեֆը:
«Ֆրանսիայի ու Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականները ԵՎՐՈ-2000-ի ընտրական մրցաշարում հայտնվել էին նույն խմբում:
«Ստադ դե Ֆրանսում» գնդակը խաղի մեջ մտցրեց Շառլ Ազնավուրը: Ինձ համար նա աստված էր: Երաժշտարվեստին նրա բերած նպաստը անգնահատելի է, «Երկու կիթառներն» իմ ամենասիրելի գործն է:
Հայ դատին Ազնավուրի ներգրավվածությունը շատ կարեւոր էր, 1988 թ. դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո, որն ավելի քան 30 հազար մարդու կյանք խլեց, նա շատ մեծ օգնություն էր ցուցաբերել:
Ազնավուրը մոբիլիզացրեց բոլորին ու երկրաշարժից փրկվածներին ուղարկեց հագուստներով բարձված բազմաթիվ բեռնատարներ:
Ես առիթ եմ ունեցել զրուցելու նրա հավատարիմ իմպրեսարիո Լեւոն Սայանի հետ, ինչպես նաեւ ներկա գտնվելու Ազնավուրի՝ Լիոնում տված համերգին եւ նրան շնորհավորելու իր սենյակում: Համերգի ավարտից հետո միասին ընթրել ենք:
Պատմության մեջ առաջին Ֆրանսիա-Հայաստան խաղը 1999 թվականի մարտի 31-ին ավարտվեց մեր հաղթանակով, 2 անպատասխան գնդակ խփեցինք: Ճիշտ է Հայաստանի ընտրանու դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին արտակարգ խաղ ցույց տվեց, բայց հանդիպման հերոսը Ալեն Պողոսյանն էր՝ Ֆրանսիայի հավաքականի մյուս հայը: Մենք երկուսով կազմակերպեցինք 2-րդ գոլը»:

In One Shot: Youri Djorkaeff with his idol Charles Aznavour
In his autobiography “The snake of French football”, World and Europe champion Youri Djorkaeff tells about the meeting with legendary singer Charles Aznavour.
In this edition of In One Shot, we go back to the start of France vs. Armenia game in 1999. Djorkaeff tells about that day and his admiration for Aznavour.
“The national football teams of France and Armenia were drawn to the same group in the qualifying stage of Euro 2000.
Charles Aznavour brought the ball into play at Stade de France. He was a god for me. His contribution to musical art is invaluable. My favorite song of his is “Two Guitars”.
Aznavour was also involved in the Armenian National Committee of Armenia, where his presence was key as well: he provided huge relief to Armenia after the terrible earthquake took over 30,000 lives on December 7, 2008.
Aznavour mobilized everyone and sent many trucks packed with clothes to the survivors of the earthquake.
I had the privilege of talking with his loyal impresario Levon Sayan and congratulating Aznavour himself in his dressing room after the concern in Lyon. We had dinner together after the concert.
The first ever France vs. Armenia game ended with our, the French team’s victory. Armenia’s goalkeeper Roman Berezovsky had an excellent game, but another Armenian player on the French team Alain Boghossian was the hero of the day. He scored one and we created the second goal together.”