Մեկ կադրում. Որդու հուզիչ շնորհակալությունը չտեսնող մորը
Ամերիկյան ֆուտբոլի «Տեխաս» ակումբի խաղացող ԴեԱնդրե Հոփքինսն ամենագեղեցիկ ու ազդեցիկ սպորտային ժեստերից մեկի հեղինակն է:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքում պատմելու ենք, թե ինչու է ամեն անգամ գոլից հետո ֆուտբոլիստը տրիբունայում գտնում իր մայրիկին:
Երբ Հոփքինսի թիմը տնային հանդիպում է անցկացնում, Սաբրինա Գրինլին նստում է միեւնույն տեղում՝ խաղադաշտին շատ մոտ, որպեսզի լսի խոտածածկին հարվածող գնդակի ձայնը: Նրա կողքին են լինում երկու դուստրերը:
Հանդիպումից առաջ կինն անհամբերությամբ է սպասում, թե երբ է որդին հայտնվելու դաշտում, նա միշտ վերջինն է լինում շարքում: Մայրն արդեն 17 տարի է կույր է ու չի տեսնում, թե ինչպես է որդին դուրս գալիս թունելից, սակայն զգում է նրա ներկայությունը:
Երբ Գրինլին դժբախտ պատահարի արդյունքում կորցրել է տեսողությունը, որդին ընդամենը 10 տարեկան է եղել: Միայնակ մայրը 3 երեխաների էր մեծացնում: Երկարատեւ բուժումից, մաշկի փոխպատվաստումից ու 20 վիրահատություններից հետո տեսողությունը մասնակի վերականգնվեց, սակայն մի քանի տարի առաջ նա լրիվ կուրացավ:
Հենց այդ ժամանակ էլ ԴեԱնդրեն ԱՄՆ-ի ֆուտբոլի ազգային Լիգայի աստղերից մեկն էր դարձել: Մորն իր շնորհակալությունը հայտնելու համար խաղացողը առաջնության խաղերից մեկի ժամանակ վաստակած միավորից հետո շատ արագ գտավ մայրիկին ու գնդակը մոտեցրեց նրա ձեռքերին: Այդ արարողակարգը նա կրկնեց նաեւ 2019-ի նոյեմբերին ու հետո էլի շատ անգամներ:
«Չեմ տեսնում, սակայն պատկերացնում եմ, թե ինչ է որդիս անում խաղադաշտում», խոստովանում է որդու ամենամեծ երկրպագուհին:
Ամբողջ խաղի ընթացքում Գրինլիի կրտսեր դուստր Շանտարիան մորը նկարագրում է հանդիպման ընթացքը, թե ինչպես ԴեԱնդրեն բռնեց գնդակը, ինչու չստացվեց նրա մոտ, որքան հաջող գործեց…
Երբ «Տեխասը» վտանգավոր պահ է ստեղծում, Սաբրինան ձգվում է, իսկ երբ որդին է դա անում, արդեն նաեւ տրիբունաներն են անհանգիստ դառնում, նրանք գիտեն, որ որդին անպայման մոտենալու է մայրիկին: Այդ պահը շատ կարեւոր է մոր ու որդու համար:
«Մայրս ինձ չի տեսնում, բայց ես եմ դա նրա փոխարեն անում: Ամեն անգամ թաչդաունից հետո հպվում է գնդակին ու այդկերպ զգում ինձ: Ցանկանում եմ ողջ աշխարհը տեսնի մայրիկիս»,- ասում է ֆուտբոլիստը:
Մայրն էլ անկեղծանում է, որ այդ պահը շատ խորհրդանշական է ու կարեւոր, քան մարդիկ կարող են պատկերացնել:

В одном кадре: Трогательное спасибо сына – незрячей матери
Игрок клуба по американскому футболу «Техас» Деандре Хопкинс – автор одного из самых красивых и трогательных спортивных жестов.
В рубрике Mediamax Sport «В одном кадре» расскажем, почему после каждого гола футболист ищет на трибунах свою мать.
На домашних матчах команды Сабрина Гринли всегда сидит на одном и том же месте – очень близко к полю, чтобы слышать удары мяча по газону. Рядом с ней находятся две ее дочери.
Перед началом матчей женщина с нетерпением ждет, когда ее сын окажется на поле. Он всегда идет последним. Вот уже 17 лет она не видит, как ее сын выходит на поле. Однако всегда чувствует его присутствие.
Когда Гринли из-за несчастного случая потеряла зрение, ее сыну было всего 10 лет. Мать-одиночка воспитывала 3 детей. После длительного лечения, 20 операций и пересадке кожи, ее зрение было частично восстановлено, но спустя несколько лет она полностью ослепла.
Именно в это время Деандре пополнил ряды звезд Национальной футбольной лиги США.
На одной из встреч чемпионата после забитого гола он быстро нашел на трибунах мать и подал ей мяч. Этот ритуал он повторил также в ноябре 2019 года, а затем еще много раз.
«Я не вижу, но представляю, что делает мой сын на поле»,- признается самая большая болельщица сына.
На протяжении всей игры младшая дочь Сабрины Гринли –  Шантаррия – описывает матери ход игры: как Деандре поймал мяч, насколько удачно он действует, почему промахнулся…
Когда сын близок к тому, чтобы забить год, зрители замирают в ожидании: они знают, что он обязательно подойдет к матери, которая с помощью дочери подходит к ограждению и ждет, чтобы Деандре подал ей мяч. Этот момент очень важен для матери и сына.
«Каждый раз после тачдауна мама прикасается к мячу, чтобы почувствовать меня. Она меня не видит, но ее вижу я. Хочу, чтобы весь мир видел мою маму»,- говорит футболист.
А мама футболиста признается, что этот момент намного символичнее и важнее, чем могут себе представить люди.