Գարի Կասպարովը եւ Յուդիթ Պոլգարը
Netflix-ում արդեն հասանելի է «Շախմատի թագուհին» վավերագրական ֆիլմը՝ նվիրված հունգարացի շախմատային լեգենդ Յուդիթ Պոլգարին, որը համարվում է պատմության մեծագույն շախմատուհին։
Ֆիլմի պրեմիերան տեղի էր ունեցել Sundance կինոփառատոնում՝ 2026 թվականի հունվարի 27-ին, իսկ փետրվարի 6-ից այն հասանելի դարձավ Netflix-ի 300 միլիոն բաժանորդներին։
Հրաշամանուկը
Ընդամենը 15 տարեկանում եւ 4 ամսականում՝ 1991 թվականին, նա դարձավ ամենաերիտասարդ գրոսմայստերը շախմատի պատմության մեջ՝ գերազանցելով Բոբի Ֆիշերի 33 տարվա ռեկորդը։
Յուդիթը մնում է միակ կինը, որը երբեւէ գերազանցել է 2700 ELO վարկանիշը դասական շախմատում՝ 2005 թվականին հասնելով 2735-ի գագաթնակետին։
Ընդամենը վեց կին է երբեւէ հաղթահարել 2600 ELO-ի շեմը։
Նա դարձավ առաջին եւ միակ կինը, որը ընդգրկվեց շախմատիստների համաշխարհային վարկանիշի առաջին տասնյակում։
12 տարեկանում՝ 1989 թվականին, նա արդեն աշխարհի լավագույն շախմատուհին էր։ Իր կարիերայի ընթացքում նա հաղթել է 11 գործող կամ նախկին աշխարհի չեմպիոնների՝ արագ կամ դասական շախմատում։
Կասպարովի հետ հակամարտությունը. 13-ամյա սագան
Վավերագրական ֆիլմի կենտրոնական սյուժեն Յուդիթ Պոլգարի դրամատիկ դիմակայությունն է Գարի Կասպարովի հետ, որին շատերը համարում են բոլոր ժամանակների մեծագույն շախմատիստը։
Նրանց առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ 1994 թվականին Լինարեսի սուպերմրցաշարում, երբ Պոլգարը 17 տարեկան էր, իսկ Կասպարովը՝ 30։
Ֆիլմը վերադառնում է մրցաշարի չորրորդ տուրի սկանդալային դրվագին, երբ Կասպարովը տեղաշարժել էր խաղաքարը, ապա վերադարձրել այն՝ խախտելով կանոնները:
Գարի Կասպարովը եւ Յուդիթ Պոլգարը Գարի Կասպարովը եւ Յուդիթ Պոլգարը
Ֆիլմը հետեւում է նրանց հարաբերություններին 13 տարիների ընթացքում: 2001 թվականին Պոլգարը վերջապես կարողանում է հաղթել Կասպարովին։
Դրանից մեկ տարի առաջ Կասպարովը հրավիրել էր Պոլգարին Խորվաթիայի իր առանձնատուն եւ դրանից հետո նրանց հարաբերությունները կարգավորվել էին։ 2021 թվականին Յուդիթ Պոլգարը, շնորհավորելով Գարի Կասպարովին սոցիալական ցանցերում ծննդյան օրվա առթիվ, գրել էր.
«Մենք հակառակորդներ էինք, իսկ հիմա ընկերներ ենք։ Երկուսս էլ հավատում ենք շախմատի կարեւորությանը կրթության մեջ»։
Kasparov Chess Foundation-ը հայտարարություն է տարածել Netflix-ում ֆիլմի պրեմիերայի առիթով, որտեղ ասվում է.
«Այս ֆիլմը ցուցադրում է պատմության մեծագույն շախմատիստուհի Յուդիթ Պոլգարի վերելքը։ Այն ցույց է տալիս նրա երկարատեւ հակամարտությունը Գարի Կասպարովի հետ եւ այն անմոռանալի պահը, երբ նա վերջապես հաղթանակ տարավ»։
Ոչ ավանդական կրթություն
«Շախմատի թագուհին» ներկայացնում է յուրահատուկ ընտանեկան պատմությունը, որը ձեւավորել է Պոլգարի հաջողությունը։ Նրա հայրը՝ Լասլո Պոլգարը, հավատում էր, որ «հանճարները ստեղծվում են, այլ ոչ թե ծնվում»։ Այս տեսությունը ապացուցելու համար նա մանկուց շախմատ էր սովորեցնում իր երեք դուստրերին՝ Սյուզանին, Սոֆիային եւ Յուդիթին։ Շախմատը նրանց հիմնական զբաղմունքն էր՝ աղջիկները դպրոց չէին հաճախում եւ կրթություն էին ստանում տանը։
Լասոլի փորձը գերազանցեց բոլոր ակնկալիքները։ Բոլոր երեք քույրերը շախմատային բարձունքների հասան։ Ֆիլմում հարցազրույցներ կան Յուդիթի ծնողների՝ Լասլոյի եւ Կլարայի, նրա քույրերի՝ Սյուզանի եւ Սոֆիայի, ինչպես
նաեւ նրա ամուսնու՝ Գուստավ Ֆոնտի հետ։
Արդիական ուղերձ
«Աշխարհը հիմա բավականին մռայլ է թվում։ Կարծում եմ, կարեւոր է ճշմարիտ պատմություն ներկայացնել, որը լի է հույսով եւ ոգեշնչմամբ»,- ասել է ռեժիսոր Ռորի Քենեդին։
Նրա համար Պոլգարի պատմությունը հայտնություն էր։ «Ապշած էի, որ երբեւէ չէի լսել նրա մասին»,- խոստովանել է Քենեդին։
2014 թվականին կարիերան ավարտելուց հետո Յուդիթ Պոլգարը նվիրել է իրեն շախմատային կրթությանը՝ իր մեթոդի միջոցով: Այն մշակված է նախադպրոցական եւ կրտսեր դպրոցական տարիքի երեխաների համար եւ նպաստում է հմտությունների զարգացմանը եւ մտածողության զարգացմանը։
Ընկերություն Արոնյանի հետ
2025 թվականի դեկտեմբերին Սյուզան եւ Յուդիթ Պոլգարները շնորհավորել էին Լեւոն Արոնյանին՝ Քեյփթաունում կայացած Freestyle Chess-ի եզրափակիչ փուլում տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
«Այս «երիտասարդ խոստումնալից» խաղացողը հաղթել է Մագնուս Կառլսենին: Շնորհավորո՛ւմ եմ: Կարծում եմ, առաջիկայում նրան փայլուն ապագա է սպասում», - սոցցանցի իր էջում գրել էր Սյուզան Պոլգարը:
«Շնորհավորում եմ Լեւոն Արոնյանին: Անհավանական էր դիտել նրա ընթացքը դեպի գագաթ՝ ժպիտով եւ առանց որեւէ պարտության ամբողջ մրցաշարի ընթացքում: Տպավորիչ նյարդեր, չափազանց բարեկամական տրամադրություն, հստակ տեսլական եւ տպավորիչ խաղային ոճ», - գրել է Յուդիթ Պոլգարը:
Լեւոն Արոնյանը եւ Յուդիթ Պոլգարը ծանոթ են վաղուց ու լավ ընկերներ են:
2025 թվականի հուլիսին, երբ Լեւոն Արոնյանը հաղթել էր Լաս Վեգասի մրցաշարում, Յուդիտն այսպիսի գրառումն էր կատարել X սոցցանցի իր էջում.
«Սելֆի չեմպիոնի հետ՝ արված է: Շատ հաճելի էր Վեգասում Լեւոնի հաջողության ականատեսը լինել: Գուշակեք՝ քանի՞ տարի է անցել այս երկու նկարների միջեւ»:

На Netflix вышел «Королеву шахмат» - документальный фильм об экстраординарной карьере венгерской шахматной легенды Юдит Полгар, которая считается величайшей шахматисткой в истории.
Фильм, премьера которого состоялась на кинофестивале Sundance 27 января 2026 года, стал доступен 300 миллионам подписчиков стримингового сервиса по всему миру 6 февраля.
Вундеркинд, побившая рекорды
Достижения Полгар говорят сами за себя. В возрасте всего 15 лет и 4 месяцев в 1991 году она стала самым молодым гроссмейстером в истории шахмат, побив 33-летний рекорд Бобби Фишера.
Юдит остается единственной женщиной, которая когда-либо превысила рейтинг ELO 2700 в классических шахматах, достигнув пика в 2735 в 2005 году. Только шесть женщин когда-либо преодолевали рубеж 2600 ELO.
Она стала первой и единственной женщиной, попавшей в топ-10 общего мирового рейтинга шахматистов.
К 12 годам, в 1989 году, она уже была лучшей шахматисткой мира. За свою карьеру она победила 11 действующих или бывших чемпионов мира в рапиде или классических шахматах.
Противостояние с Каспаровым: 13-летняя сага
Центральная сюжетная линия документального фильма сосредоточена на драматическом противостоянии Юдит Полгар с Гарри Каспаровым, которого многие считают величайшим шахматистом всех времен. Их первая встреча состоялась в 1994 году на супертурнире в Линаресе, когда Полгар было 17 лет, а Каспарову - 30.
Фильм возвращается к скандальному эпизоду в четвертом туре турнира, когда Каспаров передвинул фигуру, а затем поставил ее обратно на место.
Гарри Каспаров и Юдит ПолгарФильм прослеживает их отношения на протяжении 13 лет, кульминацией которых стала победа Полгар над Каспаровым в 2001 году.
За год до этого Каспаров пригласил Полгар на свою виллу в Хорватии, после чего их отношения наладились. В 2021 году Юдит Полгар, поздравляя Гарри Каспарова с днем рождения в социальных сетях, писала:
«Мы были противниками, а теперь мы друзья. Мы оба верим в силу и необходимость шахмат в образовании».
Kasparov Chess Foundation выступил с заявлением по случаю премьеры фильма на Netflix, в котором говорится:
Гарри Каспаров и Юдит Полгар«Этот фильм прослеживает взлет Юдит Полгар, величайшей шахматистки в истории.
Он показывает ее длительное противостояние с Гарри Каспаровым и тот незабываемый момент, когда она наконец одержала победу. Этот момент стал вехой не только для нее, но и для всего шахматного мира».
Нетрадиционное образование
«Королева шахмат» представляет уникальную семейную историю, которая сформировала успех Полгар. Ее отец, Ласло Полгар, твердо верил, что «гении создаются, а не рождаются». Чтобы доказать эту теорию, он с раннего детства обучал шахматам своих трех дочерей - Сюзанну, Софию и Юдит. Шахматы были их основным занятием – девочки не ходили в школу и получали образование дома.
Эксперимент увенчался успехом, превзойдя все ожидания. Все три сестры достигли высшего эшелона женских шахмат. В фильм есть интервью с родителями Юдит - Ласло и Кларой, ее сестрами Сюзанной и Софией, а также ее мужем Густавом Фонтом.
Актуальное послание
«Мир сейчас кажется довольно мрачным. Я думаю, что есть что-то важное в том, чтобы рассказать правдивую историю, которая полна надежды, вдохновения и, в конечном итоге, воодушевляет», - говорит режиссер Рори Кеннеди.
Гарри Каспаров и Юдит ПолгарДля нее история Полгар стала откровением. «Меня просто поразило, что я даже не знала ее имени», - призналась Кеннеди.
После завершения карьеры в 2014 году Полгар посвятила себя шахматному образованию через свой метод, разработанный для детей от дошкольного до младшего школьного возраста, способствующий развитию навыков и когнитивному развитию.