Մեկ կադրում. Իգոր Նովիկովի չեմպիոնական շապիկը
Հայկական հնգամարտն ասոցացվում է Օլիմպիական չեմպիոն Իգոր Նովիկովի հետ: Հենց նա է սկիզբ դրել ու զարգացրել այս մարզաձեւը Հայաստանում, որը, ցավոք, նրա մահից հետո աստիճանաբար վերացել է:
Mediamax Sport-ն այս անգամ «Մեկ կադրում» շարքում առանձնացրել է Նովիկովի Օլիմպիական շապիկը, որը նա ժամանակին նվիրել է իր հարազատ ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտին:
Հնգամարտիկ Իգոր Նովիկովի ընտանիքը Երեւանում հաստատվել է, երբ նա եղել է 5 տարեկան: Արդեն հինգ տարի անց նա սկսել է հաճախել լողի, իսկ ավելի ուշ հանդես է եկել ԽՍՀՄ-ի բազմամարտի առաջնությունում: 1951 թվականից համալրել է ԽՍՀՄ-ի հնգամարտի հավաքականի շարքերը:
Մի քանի տարի անց արդեն մեդալներ է նվաճել Աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում: Իսկ 1956 եւ 1964 թվականներին դարձել է Օլիմպիական չեմպիոն:
Չնայած Նովիկովն ազգությամբ ռուս է, բայց միշտ խոստովանել է, որ կապված է հայերին ու Հայաստանին, որտեղ մեծացել ու անցկացրել է իր կյանքի մեծ մասը: Մի անգամ նա խոստովանել է, որ ինքը հայ ժողովրդի ռուս զավակն է:
Նովիկովն ավարտել է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը: Հենց այստեղ էլ գործում է տաղանդավոր մարզիկի անկյունը: Նովիկովն ինստիտուտին է նվիրել իր նվաճած գավաթներից, հեղինակած գրքերից ու այն շապիկը, որով դարձել է Օլիմպիական չեմպիոն:

В одном кадре: Чемпионская майка Игоря Новикова
Армянское пятиборье ассоциируется с Олимпийским чемпионом Игорем Новиковым. Именно он заложил основы и внес вклад в развитие этого вида спорта в Армении, который, к сожалению, после его смерти постепенно исчез.
В рубрике «В одном кадре» Mediamax Sport на этот раз выделил олимпийскую майку Новикова, которую он когда-то подарил родному институту физкультуры.
Семья пятиборца Игоря Новикова поселилась в Ереване, когда ему было 5 лет. И уже пять  лет спустя он стал посещать плавание, а позднее – выступать на чемпионате СССР. В 1951 вступил в ряды сборной  СССР по пятиборью.
Несколько лет спустя он уже завоевал медали на чемпионатах мира и Европы. А в 1956 и 1964 годах стал Олимпийским чемпионом.
Хотя Новиков был русским по национальности, он всегда признавался, что привязан к армянскому народу и Армении – стране, где он вырос и провел большую часть своей жизни. Как-то пятиборец признался, что он «русский сын армянского народа».
Новиков окончил Армянский государственный институт физической культуры и спорта. Именно там действует уголок талантливого спортсмена. Он подарил институту свои кубки, авторские книги и именно ту майку, в которой стал Олимпийским чемпионом.