Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Լիանա Գյուրջյան
Այսօր եւս մեր հավաքականները համալրվում են երիտասարդներով, ովքեր հավակնում են շարունակել նախորդների աշխատանքը: Նրանցից է նաեւ Լիանա Գյուրջյանը, որին այս անգամ սիրով անդրադարձել ենք մեր «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում:
Քաշային կարգը՝ 76 կգ
Անձնական մարզիչը՝ Աշոտ Դանիելյան
Տարիքը՝ 16
Բնակավայրը՝ Արարատի մարզի գյուղ Գետազատ
Սովորում է՝ Նորայր Մանասերյանի անվան դպրոցի 12-րդ դասարանում
Սիրած առարկա՝ ֆիզիկա
Մարզական կերպարը՝ Տատյանա Կաշիրինա
Սիրելի զբաղմունքը՝ երաժշտություն լսել, գիրք կարդալ ու գիշերը նայել աստղազարդ երկնքին
Սիրած երգչուհին՝ Ռիհաննա
Նվաճումները՝ 2017-ի պատանիների Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալակիր, 2019-ի պատանեկան Աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր, 2019-ին մեծահասակների ԵԱ-ում գրավել է 4-րդն տեղն ու հրում վարժությունում արծաթ նվաճել, 2018-ին մասնակցել է պատանեկան Օլիմպիական խաղերին:
Նպատակը՝ մասնակցել Օլիմպիական խաղերին ու մեդալ նվաճել
Դեպի ծանրամարտ. Փոքր տարիքից հետաքրքրվել եմ սպորտով: Մեր գյուղում մոտ 8 ամիս ըմբշամարտով զբաղվեցի, բայց, ճիշտն ասած, այդքան էլ շատ չսիրեցի այն: Մարզիչը պապիկիս, ով ինձ տարել էր մարզասրահ, խորհուրդ տվեց տեղափոխվել ծանրամարտ: Նրան լսեցինք ու հիմա հասկանում եմ, թե ինչքան ճիշտ որոշում կայացրինք:
9 տարեկան էի, երբ եկա Երեւանի «Սպարտակ» մարզադահլիճ: Իմ երջանկահիշատակ մարզիչ Խորիկ Դանիելյանը չէր ուզում ընդունել, քանի որ փոքր էի, բայց իր որդին ու ներկայիս մարզիչս՝ Աշոտ Դանիելյանն, ասաց, որ թույլ տա հաճախեմ մարզումներին: Նա նշեց, որ սկզբից տեխնիկայի վրա կաշխատենք, հետո արդեն քաշեր կբարձրացեմ: Այդպես ես մուտք գործեցի ծանրամարտ:
Ուժեղանալու ձգտումն ու ծնողների տված ազատությունը. Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ մտա դահլիճ ու տեսա պարապող տղաների, ովքեր շատ ծանր քաշեր էին բարձրացնում, որոշեցի, որ ես էլ եմ ուզում ուժեղանալ: Ամեն մարզման ժամանակ փորձում էի ավելի շատ կիլոգրամներ բարձրացնել, որ մի օր դառնամ հաղթող, հասնեմ նպատակներիս ու կատարեմ ծնողներիս երազանքը:
Ծնողներս դեմ չեն եղել իմ ընտրությանը, նրանք միշտ էլ մեզ ազատություն են տվել ու ասել, որ մենք պետք է որոշենք մեր մասնագիտությունը: Փոխարենը նրանք շատ են օգնում ինձ, դրա համար էլ շատ եմ աշխատում, որ նրանց սպասելիքներն արդարացնեմ: Հայրս կարատեով է զբաղվել, բայց պրոֆեսիոնալ մարզիկ չի եղել, քույրիկներս ուսանողներ են, իսկ մեր տան մարզիկները ես ու եղբայրս ենք՝ նա էլ Ավանի ակադեմիայում ֆուտբոլ է պարապում:
Անսահման սերը. Չգիտեմ, թե ինչն է այստեղ ինձ այդքան շատ գրավում, ծանրամարտը մի աշխարհ է, որտեղ ես ապրում եմ: Այս մարզաձեւը սիրել եմ միանգամից, իսկ հիմա արդեն այդ սերն անհամեմատ աճել է ու չեմ պատկերացնում ինձ առանց ծանրամարտի: Սիրում եմ ամեն ինչը՝ դժվարությունները, մրցումներն ու դրանցից հետո եղած յուրահատուկ պահերը:
Դժվարություն ամեն տեղ էլ կա, կարծում եմ, որ դրանք հաղթահարելն արդեն իսկ հաղթանակ է մարզիկի համար, պետք է պարզապես չկոտրվել ու առաջ շարժվել:
Առաջին անգամ հավաքական հրավիրվելը. Շատ լավ եմ հիշում այն օրը, երբ առաջին անգամ հրավիրվեցի հավաքական: Վանաձորում մրցումների էինք, իսկ ես անհաջող ելույթ ունեցա: Գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանն ասաց, որ իմ բարձրացրած քաշերը չեն բավարարում հավաքականում ընդգրկվելու համար, բայց իրենք ինձ կվերցնեն, որպեսզի աշխատեն թերություններիս վրա:
Անչափ ուրախացել էի, օրերն էի հաշվում, թե երբ եմ գնալու հավաքին: Այդ ժամանակ 13 տարեկան էի, մտա դահլիճ, մեր բոլոր ուժեղ աղջիկները մարզվում էին: Նազիկ Ավդալյանը, Հռիփսիմե Խուրշուդյանը շատ խորհուրդներ են տվել, ասել, թե ինչպես է հարկավոր ճիշտ աշխատել: Այնքան հաճելի էր նրանց հետ մարզվելը, երբ տեսնում ես, որ ուժեղ մարզուհիները հետեւում են քեզ, ուշադրություն են դարձնում ու դիտում  մոտեցումներդ: Այդ ժամանակից էլ հասկացա, որ պետք է վստահ գնամ երազանքներիս հետեւից:
Լարվածությունը հաղթահարելը. Առաջին անգամ մասնակցել եմ պատանիների Եվրոպայի առաջնությանը ու գրավել 4-րդ տեղը: Ավելի մեծ արդյունքի էի սպասում, բայց երեւի լարվածությունը մեծ էր ու չկարողացա այն հաղթահարել:
Ցանկացած ծանրորդի համար շատ կարեւոր է առաջին մոտեցումը, եթե հաջողվում է բարձրացնել, անհամեմատ հեշտ է լինում, իսկ երբ չի ստացվում, զրո ստանալու հավանականությունը մեծանում է: Դրա համար աշխատում ենք առաջին մոտեցումն անպայման հանել:
Մինչ մրցումներն արդեն զգում ես, թե ինչքանով ես պատրաստ, ինչքանով ես զգում ծանրաձողը: Չնայած սրան, հարթակ դուրս գալուց առաջ լարվածություն լինում է, պարզապես պետք է այն հաղթահարել ու ցույց տալ, թե ինչի ես ընդունակ:
Հաղթել ինքդ քեզ. Հաղթելու համար մարզիկը պետք է հավատա ինքն իրեն, հետո մարզիչներին: Մարզիչն օգնում է, ճանապարհ է ցույց տալիս, բայց այն պետք է հաղթահարի մարզիկը եւ չխուսափի դժվարություններից:
Մեդալ նվաճելը ցույց է տալիս իմ ու մարզիչներիս աշխատանքը, ոգեւորում է, որ հետագայում ավելիին հասնեմ: Երբ սկսել եմ մարզվել, մտածել եմ հաղթելու մասին, հաղթել միայն առաջին տեղը գրավելն ի նկատի չունեմ, հաղթել ինքս ինձ, հետո նոր մրցակցին ու ծանրաձողին: Մեդալները ցույց են տալիս իմ անցած ճանապարհը, իմ պատմությունը:
Մտովի պատրաստ լինելն ու միշտ կատարելագործվելը. Պատանեկան Օլիմպիական խաղերում հասկացա, որ կարեւոր մրցման ժամանակ պետք է նախ ուղեղդ պատրաստ լինի, հետո նոր ֆիզիկականդ: Դեռ մարզումների ժամանակ է ուղեղդ ընկալում, որ դու կարող ես: Բացի այդ էլ, մարզիչը երբեք չի ուղարկում այնպիսի քաշի, որը չես կարող չբարձրացնել: Մարզիչների ասածներն ամենաթանկ բաներն են, պարզապես հարկավոր է վստահ մոտենալ:
Ինչպես պարտությունն, այնպես էլ հաղթանակը պարտավորեցնում են: Պարտություններից հետեւություններ ես անում, դրանք քեզ ուժ են տալիս: Իսկ մեկ հաղթանակով կամ մեդալով անընդհատ հպարտանալ պետք չէ: Ինչպես Փաշիկ Ալավերդյանն է ասում, եթե մենք մեզնից գոհ լինենք, էլ չենք կարող աշխատել: Սպորտում պետք է անընդհատ ինքդ քեզնից նոր բանի սպասես, պայքարես, ասես, որ ուժեղ եմ ու շարժվես առաջ:
Հաջող մեկնարկած տարին. Այս տարի արդեն երկու մրցման եմ մասնակցել: Նախ՝ պատանիների ԱԱ-ում արծաթե մեդալակիր դարձա, իհարկե, ուրախ եմ, որ երկրորդ տեղն եմ գրավել, բայց կիլոգրամների առումով սպասելիքներս ավելի շատ էին:
Ապա առաջին անգամ մասնակցեցի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությանը: Ես տրամադրվել էի, որ եթե ինչ-որ բան իմ ծրագրածով չեղավ, այդքան էլ չեմ ափսոսա, քանի դեռ փոքր եմ ու կարող եմ հասնել այն աստիճանին, որ մի քանի տարի անց մեդալ նվաճեմ: Դրա համար էլ Բաթումիում այդքան լարված չէի: Մարզումների ժամանակ գլխավոր մարզիչ Վիգեն Խաչատրյանն ասել էր, որ 220 կգ արդյունքով երկամարտում կարող եմ մեդալ նվաճել: Սակայն ԵԱ-ում երրորդ մոտեցումը ձախողեցի ու գրավեցի 4-րդ տեղը: Հրում վարժությունում նվաճեցի փոքր արծաթե մեդալ, ինչն ուրախացնում է: Կարեւորն այն էր, որ մարզիչները գոհ մնացին իմ ելույթից:
Ներողամիտ, աշխատասեր ու տաղանդավոր. Ժամանակս չեմ սիրում անիմաստ բաների վրա ծախսել, միշտ փորձում եմ ճիշտ օգտագործել այն: Չեմ վիրավորում մարդկանց, եթե ինչ-որ մեկի հետ էլ տարաձայնություն ենք ունենում, հաշտվելու համար առաջին քայլն եմ անում:
Ծանրամարտով զբաղվելու համար ամենակարեւորն ինքդ քեզ հավատալն է, եթե կամք չունեցար ոչ մի խոչընդոտ էլ չես կարող հաղթահարել: Իհարկե, աշխատասիրությունը շատ է պետք, բայց ես գիտեմ աղջիկների, ովքեր անընդհատ մարզվում են, բայց չեն հասնում հաջողության: Կարծում եմ, որ տաղանդի ու աշխատասիրության միասնության շնորհիվ է հնարավոր լավ մարզիկ դառնալ:

Armenia has given the world many gifted weightlifters. The sport is popular, so young athletes fill in the ranks of the national teams. This edition of Mediamax Sport’s “Future stars of big-time sports” column tells about one of these young weightlifters, Liana Gyurjyan.
Weight class: 76kg
Personal coach: Ashot Danielyan
Age: 16
Place of residence: Getazat village, Ararat marz
Education: 12th grade, Norayr Manaseryan School
Favorite subject: physics
Sport idol: Tatiana Kashirina
Hobby: listening to music, reading, star gazing
Favorite singer: Rihanna
Achievements: gold medal in European Youth Championship 2017, silver medal in World Youth Championship, 4th place and silver medal for clean and jerk in European Senior Championship 2019; participation in the Youth Olympic Games
Goal: win an Olympic medal
How she got into the sport: I was always into sports. I practiced wrestling for 8 months in our village, but to be honest, I didn’t really like it. My grandfather trained me. When he noticed I didn’t like wrestling, he took me to the training hall and recommended weightlifting. I took his advice and now I can see it was the right decision.
I was 9 years old when I came to “Spartak” training hall in Yerevan. My first coach Khorik Danielyan, God bless his soul, didn’t want to take me in because I was so young, but his son, my current coach, said he would allow me to train. That is how I got into weightlifting.
Striving for strength, and the freedom granted by parents: When I walked into the room and saw the boys lifting heavy weights, I decided at once I wanted to become stronger. I tried to lift more at every training session so that I could win medals one day, achieve my goals and fulfill my parents’ dream.
They always gave me the freedom to choose profession and do what I like. They are a huge support for me, and I work hard to meet their expectations.
Big love: I can’t say what exactly attracts me to this sport. Weightlifting is a world I live in. I fell in love with it immediately and now it is a big, big love. I can’t imagine myself without weightlifting. I love everything about it: the challenges, the competitions and unique moments afterwards.
Any occupation has its challenges. I think overcoming them is a victory for the athlete. You should keep moving forward and never give in.
The first call to the national team: I can recall clearly the day I got the first call to the national team. I had a poor performance in the tournaments in Vanadzor. Head coach Artashes Nersisyan told me I didn’t lift enough weight to get into the team, but he would include me anyway to work with me.
I was so happy. I counted days before I went to the training camp. I was 13 at that time, and when I entered the training hall, I saw all the strong girls working. Nazik Avdalyan and Hripsime Khurshudyan gave me good advice and me how to work. It was great to train with them, to have strong female athletes pay attention to me.
Overcoming nervousness: I finished 4th in my first European Youth Championship. I expected more from myself, but I guess I was too tense and the nerves got the better of me.
As an athlete, you know your level, you know if you are ready ahead of the tournament. You have to overcome nervousness and show what you can do.
Beating yourself first: In order to win, you have to believe in yourself and trust the coaches. They show you what to do, but you are the one to do it.
Medals demonstrate the achievements of the athlete and the coaches. They encourage you to do more. I always think of winning when I train. Not only winning tournaments, but also winning against myself. Beat yourself first, and you can beat the weight and the competitors. My medals show my journey and my story.
Be ready mentally and keep improving: During the Youth Olympics I realized that in such important tournaments you have to be ready mentally first. Your brain understands your ability during the training and you need to keep that confidence. Besides, the coaches would never tell to lift the weight they think you can’t lift. Their instructions are very important. Just listen to your coaches and be confident.
Both defeat and victory put a responsibility on you. You learn from defeat, it makes you stronger. And you shouldn’t stay proud of one victory or medal forever. As Pashik Alaverdyan would say, we can’t work if we’re happy with ourselves.
A good start to the year: I have competed in two tournaments already this year. First I won the silver medal in the World Youth Championship. I thought I would lift more, but I’m happy I finished second.
The second tournament was my first European Senior Championship. I decided not to regret too much if something doesn’t go according to my plan, because I’m still very young and I have time to improve and win medals. That is why I wasn’t that nervous in Batumi. I took the 4th place and won silver for clean and jerk. It’s important that the coaches are happy with my performance.
Forgiving, hard-working and talented: I don’t like wasting time on unimportant things. I’m never rude to people, and even when conflicts happen, I always make the first step towards reconciliation.
In weightlifting, the most important thing is to believe in yourself. You can’t overcome any obstacles if you don’t have a strong will. Of course, you have to be hard-working too, but I know girls who train a lot and still don’t achieve anything. I think it takes both talent and hard work to make a good athlete.