Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Լիանա Գյուրջյան
Այսօր եւս մեր հավաքականները համալրվում են երիտասարդներով, ովքեր հավակնում են շարունակել նախորդների աշխատանքը: Նրանցից է նաեւ Լիանա Գյուրջյանը, որին այս անգամ սիրով անդրադարձել ենք մեր «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում:
Քաշային կարգը՝ 76 կգ
Անձնական մարզիչը՝ Աշոտ Դանիելյան
Տարիքը՝ 16
Բնակավայրը՝ Արարատի մարզի գյուղ Գետազատ
Սովորում է՝ Նորայր Մանասերյանի անվան դպրոցի 12-րդ դասարանում
Սիրած առարկա՝ ֆիզիկա
Մարզական կերպարը՝ Տատյանա Կաշիրինա
Սիրելի զբաղմունքը՝ երաժշտություն լսել, գիրք կարդալ ու գիշերը նայել աստղազարդ երկնքին
Սիրած երգչուհին՝ Ռիհաննա
Նվաճումները՝ 2017-ի պատանիների Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալակիր, 2019-ի պատանեկան Աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր, 2019-ին մեծահասակների ԵԱ-ում գրավել է 4-րդն տեղն ու հրում վարժությունում արծաթ նվաճել, 2018-ին մասնակցել է պատանեկան Օլիմպիական խաղերին:
Նպատակը՝ մասնակցել Օլիմպիական խաղերին ու մեդալ նվաճել
Դեպի ծանրամարտ. Փոքր տարիքից հետաքրքրվել եմ սպորտով: Մեր գյուղում մոտ 8 ամիս ըմբշամարտով զբաղվեցի, բայց, ճիշտն ասած, այդքան էլ շատ չսիրեցի այն: Մարզիչը պապիկիս, ով ինձ տարել էր մարզասրահ, խորհուրդ տվեց տեղափոխվել ծանրամարտ: Նրան լսեցինք ու հիմա հասկանում եմ, թե ինչքան ճիշտ որոշում կայացրինք:
9 տարեկան էի, երբ եկա Երեւանի «Սպարտակ» մարզադահլիճ: Իմ երջանկահիշատակ մարզիչ Խորիկ Դանիելյանը չէր ուզում ընդունել, քանի որ փոքր էի, բայց իր որդին ու ներկայիս մարզիչս՝ Աշոտ Դանիելյանն, ասաց, որ թույլ տա հաճախեմ մարզումներին: Նա նշեց, որ սկզբից տեխնիկայի վրա կաշխատենք, հետո արդեն քաշեր կբարձրացեմ: Այդպես ես մուտք գործեցի ծանրամարտ:
Ուժեղանալու ձգտումն ու ծնողների տված ազատությունը. Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ մտա դահլիճ ու տեսա պարապող տղաների, ովքեր շատ ծանր քաշեր էին բարձրացնում, որոշեցի, որ ես էլ եմ ուզում ուժեղանալ: Ամեն մարզման ժամանակ փորձում էի ավելի շատ կիլոգրամներ բարձրացնել, որ մի օր դառնամ հաղթող, հասնեմ նպատակներիս ու կատարեմ ծնողներիս երազանքը:
Ծնողներս դեմ չեն եղել իմ ընտրությանը, նրանք միշտ էլ մեզ ազատություն են տվել ու ասել, որ մենք պետք է որոշենք մեր մասնագիտությունը: Փոխարենը նրանք շատ են օգնում ինձ, դրա համար էլ շատ եմ աշխատում, որ նրանց սպասելիքներն արդարացնեմ: Հայրս կարատեով է զբաղվել, բայց պրոֆեսիոնալ մարզիկ չի եղել, քույրիկներս ուսանողներ են, իսկ մեր տան մարզիկները ես ու եղբայրս ենք՝ նա էլ Ավանի ակադեմիայում ֆուտբոլ է պարապում:
Անսահման սերը. Չգիտեմ, թե ինչն է այստեղ ինձ այդքան շատ գրավում, ծանրամարտը մի աշխարհ է, որտեղ ես ապրում եմ: Այս մարզաձեւը սիրել եմ միանգամից, իսկ հիմա արդեն այդ սերն անհամեմատ աճել է ու չեմ պատկերացնում ինձ առանց ծանրամարտի: Սիրում եմ ամեն ինչը՝ դժվարությունները, մրցումներն ու դրանցից հետո եղած յուրահատուկ պահերը:
Դժվարություն ամեն տեղ էլ կա, կարծում եմ, որ դրանք հաղթահարելն արդեն իսկ հաղթանակ է մարզիկի համար, պետք է պարզապես չկոտրվել ու առաջ շարժվել:
Առաջին անգամ հավաքական հրավիրվելը. Շատ լավ եմ հիշում այն օրը, երբ առաջին անգամ հրավիրվեցի հավաքական: Վանաձորում մրցումների էինք, իսկ ես անհաջող ելույթ ունեցա: Գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանն ասաց, որ իմ բարձրացրած քաշերը չեն բավարարում հավաքականում ընդգրկվելու համար, բայց իրենք ինձ կվերցնեն, որպեսզի աշխատեն թերություններիս վրա:
Անչափ ուրախացել էի, օրերն էի հաշվում, թե երբ եմ գնալու հավաքին: Այդ ժամանակ 13 տարեկան էի, մտա դահլիճ, մեր բոլոր ուժեղ աղջիկները մարզվում էին: Նազիկ Ավդալյանը, Հռիփսիմե Խուրշուդյանը շատ խորհուրդներ են տվել, ասել, թե ինչպես է հարկավոր ճիշտ աշխատել: Այնքան հաճելի էր նրանց հետ մարզվելը, երբ տեսնում ես, որ ուժեղ մարզուհիները հետեւում են քեզ, ուշադրություն են դարձնում ու դիտում  մոտեցումներդ: Այդ ժամանակից էլ հասկացա, որ պետք է վստահ գնամ երազանքներիս հետեւից:
Լարվածությունը հաղթահարելը. Առաջին անգամ մասնակցել եմ պատանիների Եվրոպայի առաջնությանը ու գրավել 4-րդ տեղը: Ավելի մեծ արդյունքի էի սպասում, բայց երեւի լարվածությունը մեծ էր ու չկարողացա այն հաղթահարել:
Ցանկացած ծանրորդի համար շատ կարեւոր է առաջին մոտեցումը, եթե հաջողվում է բարձրացնել, անհամեմատ հեշտ է լինում, իսկ երբ չի ստացվում, զրո ստանալու հավանականությունը մեծանում է: Դրա համար աշխատում ենք առաջին մոտեցումն անպայման հանել:
Մինչ մրցումներն արդեն զգում ես, թե ինչքանով ես պատրաստ, ինչքանով ես զգում ծանրաձողը: Չնայած սրան, հարթակ դուրս գալուց առաջ լարվածություն լինում է, պարզապես պետք է այն հաղթահարել ու ցույց տալ, թե ինչի ես ընդունակ:
Հաղթել ինքդ քեզ. Հաղթելու համար մարզիկը պետք է հավատա ինքն իրեն, հետո մարզիչներին: Մարզիչն օգնում է, ճանապարհ է ցույց տալիս, բայց այն պետք է հաղթահարի մարզիկը եւ չխուսափի դժվարություններից:
Մեդալ նվաճելը ցույց է տալիս իմ ու մարզիչներիս աշխատանքը, ոգեւորում է, որ հետագայում ավելիին հասնեմ: Երբ սկսել եմ մարզվել, մտածել եմ հաղթելու մասին, հաղթել միայն առաջին տեղը գրավելն ի նկատի չունեմ, հաղթել ինքս ինձ, հետո նոր մրցակցին ու ծանրաձողին: Մեդալները ցույց են տալիս իմ անցած ճանապարհը, իմ պատմությունը:
Մտովի պատրաստ լինելն ու միշտ կատարելագործվելը. Պատանեկան Օլիմպիական խաղերում հասկացա, որ կարեւոր մրցման ժամանակ պետք է նախ ուղեղդ պատրաստ լինի, հետո նոր ֆիզիկականդ: Դեռ մարզումների ժամանակ է ուղեղդ ընկալում, որ դու կարող ես: Բացի այդ էլ, մարզիչը երբեք չի ուղարկում այնպիսի քաշի, որը չես կարող չբարձրացնել: Մարզիչների ասածներն ամենաթանկ բաներն են, պարզապես հարկավոր է վստահ մոտենալ:
Ինչպես պարտությունն, այնպես էլ հաղթանակը պարտավորեցնում են: Պարտություններից հետեւություններ ես անում, դրանք քեզ ուժ են տալիս: Իսկ մեկ հաղթանակով կամ մեդալով անընդհատ հպարտանալ պետք չէ: Ինչպես Փաշիկ Ալավերդյանն է ասում, եթե մենք մեզնից գոհ լինենք, էլ չենք կարող աշխատել: Սպորտում պետք է անընդհատ ինքդ քեզնից նոր բանի սպասես, պայքարես, ասես, որ ուժեղ եմ ու շարժվես առաջ:
Հաջող մեկնարկած տարին. Այս տարի արդեն երկու մրցման եմ մասնակցել: Նախ՝ պատանիների ԱԱ-ում արծաթե մեդալակիր դարձա, իհարկե, ուրախ եմ, որ երկրորդ տեղն եմ գրավել, բայց կիլոգրամների առումով սպասելիքներս ավելի շատ էին:
Ապա առաջին անգամ մասնակցեցի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությանը: Ես տրամադրվել էի, որ եթե ինչ-որ բան իմ ծրագրածով չեղավ, այդքան էլ չեմ ափսոսա, քանի դեռ փոքր եմ ու կարող եմ հասնել այն աստիճանին, որ մի քանի տարի անց մեդալ նվաճեմ: Դրա համար էլ Բաթումիում այդքան լարված չէի: Մարզումների ժամանակ գլխավոր մարզիչ Վիգեն Խաչատրյանն ասել էր, որ 220 կգ արդյունքով երկամարտում կարող եմ մեդալ նվաճել: Սակայն ԵԱ-ում երրորդ մոտեցումը ձախողեցի ու գրավեցի 4-րդ տեղը: Հրում վարժությունում նվաճեցի փոքր արծաթե մեդալ, ինչն ուրախացնում է: Կարեւորն այն էր, որ մարզիչները գոհ մնացին իմ ելույթից:
Ներողամիտ, աշխատասեր ու տաղանդավոր. Ժամանակս չեմ սիրում անիմաստ բաների վրա ծախսել, միշտ փորձում եմ ճիշտ օգտագործել այն: Չեմ վիրավորում մարդկանց, եթե ինչ-որ մեկի հետ էլ տարաձայնություն ենք ունենում, հաշտվելու համար առաջին քայլն եմ անում:
Ծանրամարտով զբաղվելու համար ամենակարեւորն ինքդ քեզ հավատալն է, եթե կամք չունեցար ոչ մի խոչընդոտ էլ չես կարող հաղթահարել: Իհարկե, աշխատասիրությունը շատ է պետք, բայց ես գիտեմ աղջիկների, ովքեր անընդհատ մարզվում են, բայց չեն հասնում հաջողության: Կարծում եմ, որ տաղանդի ու աշխատասիրության միասնության շնորհիվ է հնարավոր լավ մարզիկ դառնալ:

Будущие звезды большого спорта: Лиана Гюрджян
И сегодня в нашей сборной есть молодежь, которая с гордостью продолжает дело бывших спортсменов. Одной из них является Лиана Гюрджян, о которой мы с любовью расскажем в очередном материале нашей рубрики «Будущие звезды большого спорта».
Весовая категория: 76 кг
Личный тренер: Ашот Даниелян
Возраст: 16
Место жительства: село Гетазат Араратской области
Учится: в 12-м классе школы им. Норайра Манасеряна
Любимый предмет: физика
Спортивный кумир:  Татьяна Каширина
Любимое занятие: слушать музыку, читать книги, наблюдать за звездным небом
Любимая певица: Рианна
Достижения: золотая медаль юношеского чемпионата Европы 2017, серебряная медаль юношеского чемпионата мира 2019, 4-е место на взрослом ЧЕ, а также серебряная медаль в упражнении толчок, участница юношеских Олимпийских игр 2018.
Цель: участие и медаль в Олимпийских играх
От борьбы к тяжелой атлетике: Я всегда интересовалась спортом. В нашем селе я около 8 месяцев занималась борьбой. Но, честно говоря, не слишком полюбила ее. Тренер посоветовал моему дедушке, который привел меня в спортзал, заняться тяжелой атлетикой. Мы его послушали, и сейчас я понимаю, какое правильное решение мы приняли.
Мне было 9 лет, когда впервые пришла в спортивный зал Еревана «Спартак». Мой покойный тренер Хорик Даниелян не хотел принимать меня, так как я была еще маленькой. Но его сын, мой нынешний тренер Ашот Даниелян, уговорил его позволить мне посещать спортзал. Так я оказалась в мире тяжелой атлетики.
Стремление стать сильнее и свобода, данная родителями: Помню, когда первый раз пришла в зал, увидела тренирующихся парней, которые поднимали очень тяжелые килограммы. Тогда я решила, что тоже хочу стать сильнее. На каждой тренировке пыталась поднять еще больше килограммов, чтобы однажды победить и достичь своих целей, а также осуществить мечту родителей.
Мои родители были не против моего выбора, они всегда давали нам свободу и говорили, что мы должны сами выбрать свою профессию. Они очень мне помогают, поэтому я много работаю, чтобы оправдать их ожидания.
Безграничная любовь: Не знаю, что меня здесь так привлекает. Тяжелая атлетика – это мир, в котором я живу. Этот вид спорта полюбила сразу, а сейчас эта любовь стала несравнимо сильнее, и я не представляю себя без тяжелой атлетики. Люблю все: трудности, соревнования и особенные моменты после них.
Трудности есть везде. Думаю, что их преодолевание – уже победа для спортсмена. Нужно просто не сломаться и двигаться вперед.
Первое приглашение в сборную: Очень хорошо помню тот день, когда меня впервые пригласили в сборную. Мы были на соревнованиях в Ванадзоре, а я выступила неудачно. Главный тренер Арташес Нерсисян сказал, что поднятых мною килограммов недостаточно, чтобы войти в состав сборной, но они меня возьмут, чтобы поработать над моими ошибками.
Я была безгранично рада, считала дни, когда поеду на сбор. Тогда мне было 13 лет, я вошла в зал, все наши сильные девушки тренировались. Назик Авдалян, Рипсиме Хуршудян давали мне много советов, рассказали о том, как нужно правильно работать. Было так приятно тренироваться с ними, знать, что сильные спортсменки следят за тобой, уделяют внимание, следят за твоими подходами.
Победить напряжение: На своем первом юношеском чемпионате Европы заняла 4-е место. Я ждала более высокого результата, но, наверное, напряжение было сильным, и мне не удалось его победить.
До соревнований уже чувствуешь, насколько ты готов и насколько чувствуешь штангу. Однако перед выходом все равно бывает напряжение, просто нужно его побороть и показать, на что ты способен.
Победа над самим собой. Для победы спортсмен должен верить в себя, а затем доверять тренерам. Тренер помогает, показывает путь, но его должен преодолеть спортсмен, не избегая трудностей.
Медаль показывает мою работу и работу моих тренеров, воодушевляет, чтобы в дальнейшем достичь большего. Когда я начинала тренироваться, думала о победе: под победой я подразумеваю не просто первое место. Нужно победить себя, а затем только соперника и штангу. В медалях отражается мой пройденный путь, моя история.
Ментальная готовность и постоянное совершенствование: На юношеских Олимпийских играх поняла, что на важных соревнованиях необходима, прежде всего, ментальная готовность, а затем только физическая. Еще во время тренировок твой мозг понимает, на что ты способен. Кроме того, тренер никогда не отправляет на такие килограммы, которые ты не сможешь поднять. Слова тренеров – это самое дорогое, просто нужно быть уверенным.
И поражение, и победа – обязывают. После поражений ты делаешь выводы, они дают тебе силу. А гордиться одной победой и одной медалью не нужно. Как говорит Пашик Алавердян, если мы будем довольны собой, то больше не сможем работать.
Удачно стартовавший год: В этом году я уже приняла участие в двух соревнованиях. Сначала стала обладательницей серебряной медали на юношеском ЧМ. Конечно, я рада, что заняла второе место, но в плане килограммов у меня было больше ожиданий.
Затем в первый раз приняла участие во взрослом чемпионате Европы. Я была настроена, что, если что-либо пойдет не по моему плану, не буду сильно расстраиваться, потому что я еще юниор и могу достичь той ступени, чтобы несколько лет спустя завоевать медаль. Поэтому я не была столь напряженной в Батуми. Заняла там 4-е место. В упражнении толчок завоевала малую серебряную медаль, что радует. Главное, что тренеры остались довольны моим выступлением.
Снисходительная, трудолюбивая и талантливая: Не люблю тратить время на бессмысленные вещи, всегда пытаюсь правильно использовать его. Не обижаю людей, если с кем-то и возникают конфликты, делаю первый шаг для примирения.
Для занятия тяжелой атлетикой самое главное – верить в себя, если у тебя не будет воли, то ты не сможешь преодолеть никаких препятствий. Конечно, очень нужно трудолюбие, но я знаю девушек, которые постоянно тренируются, но не достигают успеха. Думаю, что можно стать спортсменом, объединив талант и трудолюбие.