Ա լիգայի ակումբները. ՖԻՄԱ
Հայաստանի բասկետբոլի Ա լիգայում արդեն ընթանում են փլեյ-օֆֆի հանդիպումները: ՖԻՄԱ ակումբն անհաջող մրցաշրջան անցկացնելուց հետո լքել է պայքարը:
Mediamax Sport-ը շարունակում է ներկայացնել բասկետբոլային թիմերի անցած ճանապարհը, այս անգամ ՖԻՄԱ-ի գլխավոր մարզիչ Վահագն Հարությունյանի հետ խոսել ենք ինչպես թիմի, այնպես էլ Ա լիգայի խնդիրների մասին:
ՖԻՄԱ-ի վերադարձը. Ա լիգայի մասնակից թիմերից ամենահին ու լուրջ ավանդույթներ ունեցող ակումբը ՖԻՄԱ-ն է: Հայաստանի բասկետբոլիստները, ովքեր այսօր ներկայացնում են Ա կամ Բ լիգաների այլ ակումբներ, անցել են ՖԻՄԱ-ի դպրոցով: Չմոռանանք, որ ՖԻՄԱ-ն մեկ տարի հանդես է եկել ԽՍՀՄ-ի Բարձրագույն խմբում, իր կազմում ունեցել է Վիտալի Զաստուխովի պես ուժեղ մարզիկ:
Այս ավանդույթները շարունակելու համար Ա լիգայի կազմակերպիչների հետ որոշեցինք, որ թիմը պետք է կրկին ելույթ ունենա: Ես համաձայնեցի լինել գլխավոր մարզիչ, որպեսզի օգտակար լինեմ վերջինիս:
ՖԻՄԱ-ի կազմում պետք է լինեին ֆիզկուլտ ինստիտուտի ուսանողներն ու մի քանի լեգիոներներ: Սկզբից շատ մարտունակ թիմ ունեինք, լավ էինք խաղում, հաղթանակներ ունեցանք: Առաջնությունում առանձնանում էր միայն «Արագածը», մնացածը նույն մակարդակի էին, բայց հետո բոլոր ակումբները շատ ուժեղացան, մենք՝ ոչ:
Մարզիչների խնդիրը. Մենք լուրջ խնդրի հետ ենք բախվում մարզիչների թվի հետ կապված: Ունենք բասկետբոլ, բայց չունենք վերջինիս մակարդակին համապատասխան մարզչական կազմ: Իհարկե, ֆեդերացիան աշխատանքներ տանում է, սեմինարներ են լինում, բայց միջազգային փորձի պակասը զգացնել է տալիս: Միջազգային հանդիպումներում ոչ միայն բասկետբոլիստներն են աճում, այլ նաեւ մարզիչները: Մարզիչը պետք է միջազգային խոշոր խաղերում «ծեծ ուտի», որ իսկապես մարզիչ դառնա:
Ա լիգայի բացթողումները. Այս տարվա Ա լիգայում փողը պարտվելու է շատ փողին: Ամեն խաղի մենք մրցում էինք նոր հակառակորդի դեմ, որովհետեւ վերջինս նոր խաղացող էր ձեռք բերել: Անցած մրցաշրջանում հստակ դրված էր, թե խաղացողը երբ իրավունք ունի տեղափոխվել թիմից թիմ, երբ կարող է ակումբը նոր բասկետբոլիստ ձեռք բերել, իսկ այս տարի ով երբ ուզում էր մարզիկ էր ձեռք բերում: Մենք իրավունք չունենք այդպես վարվել, եթե ցանկանում ենք մի բան զարգացնել, պետք է հստակ կանոնադրություն ունենանք:
Սա կազմակերպիչների բացթողումն էր, իմ վրայից էլ պատասխանատվությունը չեմ գցում, ես էլ եմ մեղավոր: Մյուս տարի պարտավոր ենք այլ որակի Ա լիգա ունենալ, որը թույլ չի տա նման անարխիկ վիճակ: Հաջորդ տարի հաստատ շատ բաներ կփոխվեն:
Ժամանակացույցի բացակայությունը. Այս տարի չկար նաեւ հստակ ժամանակացույց: Ա լիգայում չպետք է թույլ տալ ինչ-որ ակումբի թելադրել իր կամքը, պետք է բացառել կամայականությունները: Կազմակերպիչներն ամեն ինչ պայմանավորվում են՝ հեռարձակում, քարտուղար, մրցավար, ու հանկարծ թիմն ասում է հարմար չէ այդ օրը խաղալ: Նման քայլով վարկաբեկում են Ա լիգան: Յուրաքանչյուրը պարտավոր է սովորել ճիշտ աշխատել:
Ա լիգայում այս բացթողումները լինում են փորձի պակասից: Երկար տարիներ աշխատել ենք նման առաջնություն ունենալու համար, որն, իսկապես, լավ պայքարում կընթանա: Հետագայում հարկավոր է ուղղել բացթողումները, որպեսզի շարունակությունը եւս արդյունավետ լինի:
Լեգիոներներն ու մարզիչների աճը. Խնդիր ունենք նաեւ լեգիոներների թվի հետ կապված: Բասկետբոլը զարգացնելու համար հարկավոր է նաեւ հայաստանցի խաղացողներ լինեն թիմի կազմում:
Կարեւոր է, որ յուրաքանչյուր թիմ ներկայացված լինի առնվազն երկու մարզչով: Մենք պետք է զարգացնենք ոչ միայն բասկետբոլիստներին, այլ նաեւ մարզիչներին: Երեխաների թիմերը մարզող ու արդյունք ցույց տված մասնագետներին արժե ընդգրկել այս գործի մեջ ու սովորեցնել, որպեսզի նրանք ներգրավվեն ու կամաց-կամաց անցնեն մեծահասակների առաջնություններ:
Բոլոր թիմերի ղեկավարները պետք է մտածեն ոչ միայն իրենց ակումբների, այլ նաեւ հայկական բասկետբոլի ապագայի մասին: Իսկ այն շատ ավելի կարեւոր է, քան ինչ-որ մի ակումբը:
ՖԻՄԱ-ի ապագան նոր մրցաշրջանում. Հաջորդ մրցաշրջանում ՖԻՄԱ-ի հետագայի մասին հստակ բան չեմ կարող ասել: Թիմը հանդես կգա, սակայն, եթե լինի այս տարվա ձեւաչափով, ոչ ոք չի աշխատի:
ՖԻՄԱ-ն այս մրցաշրջանի վերջում միայն պարտություններ էր կրում, որովհետեւ մենք անհամեմատ զիջում էինք մրցակիցներին: Եթե ուզում ենք լավ թիմ ունենալ, ապա համապատասխան պայմաններով ապահովել է հարկավոր: Նման վերաբերմունքով ՖԻՄԱ մյուս տարի չի կարող լինել:
Ես տեղացի բասկետբոլիստներով եմ հաջողությունների հասնում, բայց եթե թիմը վերաձեւավորվի, հարկավոր է առնվազն երեք լեգիոներ ունենալ:
Երկար տարիներ աշխատել եմ աղջիկների հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնում, իսկ նրանց հետ անհամեմատ հեշտ է: Աղջիկներն ավելի նվիրված են, մարզչին լսող ու հրահանգները կատարող, նպատակասլաց: Ինչպես ավելի վաղ ասացի, եթե ՖԻՄԱ-ի ֆորմատը փոխվի, ես կլինեմ թիմում մարզիչների պակասի հարցերը լուծելու եւ նրանց օգնելու համար: Այլ կարգավիճակում ինձ չեմ պատկերացնում:

В армянской баскетбольной Лиге А уже стартовали встречи плей-офф. Клуб ФИМА после неудачного сезона покинул турнир.
Mediamax Sport продолжает рассказывать о пройденном пути баскетбольных клубов Армении. На этот раз мы побеседовали с главным тренером клуба ФИМА Ваагном Арутюняном, который рассказал как о проблемах команды, так и недочетах Лиги А.
Возвращение ФИМА. Среди команд Лиги А ФИМА является старейшим клубом с серьезными традициями. Не будем забывать, что ФИМА год выступал в Высшей группе СССР, в составе клуба был такой сильный спортсмен как Виталий Застухов.
Чтобы продолжить эти традиции, мы с организаторами Лиги А решили, что команда должна вновь выступать. Я согласился стать главным тренером.
В составе ФИМА должны были быть студенты института физкультуры и несколько легионеров. Сначала у нас была очень боеспособная команда, мы играли хорошо, у нас были победы. Потом все клубы стали очень-очень сильными, а мы – нет.
Проблема тренеров. Мы сталкиваемся с серьезной проблемой, связанной с числом тренеров. У нас есть баскетбол, но нет соответствующего тренерского состава. На международных встречах растут не только баскетболисты, но и тренеры.
Недостатки Лиги А. В каждой встрече мы соревнуемся против нового соперника, так как последний приобрел нового игрока.  В прошлом турнире было ясно зафиксировано, когда игрок может переходить из клуба в клуб, когда клуб может приобрести нового баскетболиста. Но в этом году все приобретали новых спортсменов тогда, когда им хотелось.
Это неправильная работа организаторов, но я не снимаю с себя ответственность. Я тоже виноват. В следующем году мы обязаны иметь Лигу А другого качества, которая не позволит подобной анархии. В следующем году точно очень многое изменится.
Отсутствие графика. В этом году не было также четкого графика. Организаторы обо всем договариваются: вещание, секретарь, судья. И вдруг команда говорит, что ей неудобно играть в этот день. Такими действиями они дискредитируют Лигу А.
Подобные пробелы в Лиге А существуют из-за отсутствия опыта. Долгие годы мы работали над тем, чтобы у нас был такой чемпионат, на котором действительно разворачивается хорошая борьба. В дальнейшем можно исправить эти пробелы, чтобы продолжить чемпионат также эффективно.
Легионеры и развитие тренеров: У нас есть проблема, связанная с числом легионеров. Для развития баскетбола необходимо, чтобы в составе команд были армянские игроки.
Важно, чтобы каждая команда была представлена минимум двумя тренерами. Мы должны развивать не только баскетболистов, но и тренеров. Специалистов, тренирующих команды детей и показывающих результаты, нужно вовлечь в этот процесс и обучить.
Руководители всех команд должны думать не только о своих клубах, но и о будущем армянского баскетбола.
Будущее ФИМА в новом сезоне. Я не могу сказать что-либо конкретное о будущем ФИМА в следующем сезоне.
Если хотим, чтобы у нас была хорошая команда, то ее необходимо обеспечить соответствующими условиями. С подобным отношением ФИМА в следующем году может и не быть.
Я достигаю успехов с местными баскетболистами, но чтобы переформировать команду, нужно как минимум три легионера.
В таком случае я буду в команде, чтобы решить вопросы нехватки тренеров и чтобы помочь им. В другом статусе я себя не представляю.
В предыдущих материалах, посвященных баскетбольным клубам Лиги А, мы рассказали об «Урарту» и «Арцахе».