Մարտիրոսյան. Շատ չեմպիոններ ունենալու համար պետք է պայմաններ լինեն
Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը Հայաստանի 2019 թվականի մյուս 9 լավագույն մարզիկների հետ պարգեւատրվել է 5 մլն դրամով:
Ապա նա պատասխանել է լրագրողների հարցերին ու նշել, որ նման հանդիպումները խրախուսական ու պարտավորեցնող են:
«Պետք է լավ հանդես գանք ու մեր երկիրը լավագույնս ներկայացրենք տարբեր մրցաշարերում: Ուրախալի է, որ պետությունը կանգնած է սպորտի կողքին»,-նշել է Մարտիրոսյանը:
Նա անդրադարձել է նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ մինչեւ 2050 թվականը Հայաստանը պետք է  Օլիմպիական 25 չեմպիոն ունենա. «Լավ տվյալներ ունեցող շատ երիտասադներ ունենք, ովքեր կարող են մեդալներ նվաճել, բայց դրան հասնելու համար պայմաններ են պետք»:
Ծանրորդն ավելացրել է, որ այս տարվա իր գլխավոր նպատակները Եվրոպայի առաջնությունում հաղթելն ու 3-րդ ոսկե մեդալը նվաճելն է, ապա Օլիմպիական խաղերում լավագույնը դառնալը:

Simon Martirosyan: We need better conditions to have more champions
World, Europe champion Simon Martirosyan is among Armenia’s 10 best athletes of 2019, who have been awarded AMD 5m each.
He has talked with the press after the ceremony, noting that such events encourage the athletes and highlight their responsibility.
“We have to perform well and give our country the best representation in tournaments. I am happy to see that the government supports sport in our country,” said Martirosyan.
He has touched on PM Nikol Pashinyan’s remark that Armenia has to have 25 Olympic champions by 2050. “There are many promising young talents, who can win medals, but we need better conditions to have more champions,” said Martirosyan.
The weightlifter has added that his key goals for 2020 are winning the European title (it will be his 3rd) and getting the gold in the Olympic Games.