Երեխաների հետ աշխատող Օլիմպիական չեմպիոնները
Օլիմպիական չեմպիոնների տաղանդավոր այս քառյակը՝ Հրանտ Շահինյան, Ալբերտ Ազարյան, Վլադիմիր Ենգիբարյան ու Իգոր Նովիկով, տիրացել է սպորտային բոլոր նվաճումներին:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքում էլի ենք անդրադարձել լեգենդար մարզիկներին, սակայն  նրանց մասին միշտ էլ կարելի է նոր բացահայտումներ անել: Այս անգամ պատմելու ենք հետագա սերունդներին դաստիարակելու ու իրենց գիտելիքները փոխանցելու մասին:
Բոլոր չեմպիոններն էլ նպաստել են Հայաստանում սպորտի զարգացմանն ու մարզադպրոցների հիմնադրմանը: Ազարյանի, Շահինյանի ու Ենգիբարյանի մարզադպրոցները մինչեւ հիմա էլ գործում են ու տաղանդավոր մարզիկներ են պատրաստում:
Առաջին հայ Օլիմպիական չեմպիոն Հրանտ Շահինյանն իր փորձն ու գիտելիքները միշտ փոխանցում էր իր սաներին: Նա սիրում էր ասել, որ 500+2 երեխա ունի՝ նկատի ունենալով նաեւ իր սաներին:
Ալբերտ Ազարյանը մինչեւ հիմա էլ իր կյանքն առանց մարմնամարզության չի պատկերացնում: Նա սիրում է իր անվան դպրոցում հետեւել երեխաների մարզումներին ու ուրախանալ նրանց հաջողություններով:
«Երեխաներին միշտ ասում եմ, երբեմն խնդրում, որ անպայման գան ու մարզվեն: Սպորտն առաջին հերթին կոփում ու դաստիարակում է, բոլորին էլ այն շատ է պետք: Ժամանակին 233 մարզադպրոց ենք ունեցել, հիմա Երեւանում երկուսն են մնացել միայն՝ իմ ու Հրանտ Շահինյանի անվան: Մեր բոլոր մարզիչներն իմ սաներն են եղել, կատարելագործել են իրենց հմտություններն ու նոր սերնդին են պատրաստում: Բոլորն ինձ պապիկ են ասում, այդպես միասին աշխատում ենք: Ամենակարեւորն այն է, որ մենք արդյունքներ ենք ապահովում»,- ասել է Ազարյանը:
Իգոր Նովիկովն ուներ մեծ երազանք՝ Երեւանում կառուցել հնգամարտի դպրոց ու զարգացնել մարզաձեւն ողջ Հայաստանում:
Չարբախում սկսված հսկայական շինարարությունը զրոյից վերածվեց հիանալի ու եզակի համալիրի, որտեղ ընդունելություն էր կատարվում ամենափոքր տարիքից: Պատանի հնգամարտիկների մարզադպրոցն ուներ ամեն ինչ՝ լողավազաններ, հրաձգարան, մարզադահլիճներ, ձիարշավարան, հյուրանոցային համալիր:
Սկզբում Նովիկովն անձամբ էր դասավանդում փոքրիկներին:
Օլիմպիական չեմպիոնի ստեղծած հրաշալի համալիրում սովորում էին հարյուրավոր երեխաներ: Նրանց համար ստեղծված էին ապրելու, սովորելու, մարզվելու ու հանգստանալու բոլոր պայմանները:
Մարզչական գործունեության տարիներին Վլադիմիր Ենգիբարյանը շատ էր կարեւորում երեխաների հետ ճիշտ աշխատանքը: Նրա համար ամենակարեւորը մեծերին միշտ հարգելն էր.
«Երիտասարդները պետք է կարողանան միայն իրենց ես-ն առաջ տանելով չզբաղվել: Ես մինչ չափազանց շատ եմ հարգել իմ մարզիչներին ու նրանցից շատ բան եմ սովորել: Միշտ գրի եմ առել մարզիչների ասածներն ու հետո կատարել: Իմ սաներն էլ այդ արժեքների կրողներն են»:

От Олимпийского золота к работе с детьми
Грант Шагинян, Альберт Азарян, Владимир Енгибарян и Игорь Новиков – эта легендарная четверка Олимпийских чемпионов завоевала все возможные спортивные титулы.
В рубрике Mediamax Sport «В одном кадре» мы вновь расскажем об этих замечательных спортсменах, представляя новые факты. На этот раз мы расскажем о том, как они воспитывали поколения будущих чемпионов и передавали им свои знания.
Эти талантливые спортсмены внесли большой вклад в развитие спорта в Армении и строительство спортивных школ. Спортивные школы Азаряна, Шагиняна и Енгибаряна действуют до сих пор, подготавливая талантливых спортсменов.
Первый армянский Олимпийский чемпион Грант Шагинян с удовольствием передавал своим подопечным свой опыт и знания. Он любил утверждать, что у него 500+2 детей, имея в виду также своих воспитанников.
А Альберт Азарян и сейчас не представляет свою жизнь без гимнастики. Он любит следить за тренировками детей в своей школе и всегда радуется их успехам.
«Я всегда говорю детям, иногда даже прошу – обязательно приходите и тренируйтесь. Спорт, в первую очередь, закаляет и воспитывает. Он всем очень нужен. Было время, когда у нас было 233 спортивных школ, сейчас в Ереване осталось только две – моя и спортшкола им. Гранта Шагиняна. Все наши спортсмены были моими воспитанниками, они усовершенствовали свои навыки и теперь готовят новое поколения. Меня называют дедушкой, так мы и работаем все вместе. И самое главное – мы обеспечиваем результаты»,- отметил Азарян.
У Игоря Новикова была большая мечта – построить в Ереване школу пятиборья и развивать этот вид спорта во всей Армении.
Начавшееся в Чарбахе с нуля масштабное строительство превратилось в грандиозный и уникальный проект, где проводился прием с самого маленького возраста. У спортивной школы юных пятиборцев было все – бассейны, тир, ипподром, спортивные залы, гостиничный комплекс. Сначала Новиков сам лично преподавал детям.
В замечательном спортивном комплексе, созданным Олимпийским чемпионом, учились сотни детей. Для них были созданы все условия для жизни, учебы, тренировки и отдыха.
За годы своей тренерской деятельности Владимир Енгибарян придавал большое значение правильной работе с детьми. Самое главное для него – всегда уважать взрослых.
«Молодежь должна не только заниматься продвижением своего эго. Я всегда очень уважал своих тренеров и многому у них учился. Всегда записывал то, что говорили тренеры, и затем выполнял это. Мои воспитанники являются также носителями этих ценностей».