1983 թվականին հայ մարզիկները ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում Աշխարհի առաջնություններից վերադարձել են 5 ոսկե մեդալով:
Աշխարհի չեմպիոններ էին դարձել մարմնամարզիկ Արթուր Հակոբյանը, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Բենուր Փաշայանը, ծանրորդներ Օգսեն Միրզոյանը, Յուրի Սարգսյանն ու Յուրի Վարդանյանը:
«Մեկ կադրում» շարքում այս անգամ ներկայացվող լուսանկարը Հայաստանում նրանց մեծարման երեկոյից է: Լուսանկարը մեզ տրամադրել է Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտի թանգարանը: Աջից առաջինը Փաշայանն է, 4-րդը՝ Միրզոյանը, գավաթը ձեռքին Սարգսյանն է, իսկ ձախից 2-րդը՝ Վարդանյանը:
1983-ին ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությունը պետք է կայանար Երեւանում: Սակայն տարբեր պատճառներով այն տեղափոխվեց Մոսկվա:
ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում էին նաեւ հայ ծանրորդները, ովքեր էլ կանգնեցին պատվոհարթակաի առաջին աստիճանին: Օգսեն Միրզոյանն անգերազանցելի էր 56 կգ քաշային կարգում, Յուրի Սարգսյանը՝ 60: Իսկ ահա 82,5-ում կրկին հավասարը չուներ ծանրամարտի ամենատիտղոսակիր մարզիկներից մեկը՝ Յուրի Վարդանյանը:
Պատմում են, որ Վարդանյանի ելույթից հետո Բուլղարիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Իվան Աբաջիեւը մոտեցել է մարզիչ Արսեն Գալոյանին ու հարցրել, թե մյուս քաշային կարգերում էլի՞ են հայեր լինելու: Ստանալով բացասական պատասխան՝ թեթեւացած ասել է. «Փառք Աստծո»:
Նույն թվականին Կիեւում կայացած ըմբշամարտի առաջնությունում հայ մարզիկներից հաջող հանդես եկավ հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Բենուր Փաշայանը: Ոսկե մեդալի համար պայքարում նրա մրցակիցը թուրք Էրոլ Քեմախն էր, որին Փաշայանը կարողացավ հաղթել ու դառնալ Աշխարհի չեմպիոն: 1983-ին ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի կողմից Փաշայանը ճանաչվեց տարվա լավագույն հունահռոմեական ըմբիշ:
1983-ը հաջող տարի էի նաեւ մարմնամարզիկ Արթուր Հակոբյանի համար: Նա ընդգրկված էր ԽՍՀՄ հավաքականում ու մասնակցում էր Աշխարհի առաջնությանը: Բացի թիմային արծաթից ու անհատական բրոնզից (բազմամարտ) նա նվաճեց նաեւ ոսկե մեդալ: Հենացատկում Հակոբյանն անգերազանցելի էր ու դարձավ Աշխարհի չեմպիոն:

В одном кадре: Пять чемпионов мира за один год
В 1983 году выступающие в составе сборной СССР армянские спортсмены вернулись с чемпионатов мира с 5 золотыми медалями.
Чемпионами мира стали гимнаст Артур Акопян, греко-римский борец Бенур Пашаян, штангисты Огсен Мирзоян, Юрий Саргсян и Юрий Варданян.
На этот раз в рубрике «В одном кадре» представляем вашему вниманию фотографию с вечера чествования спортсменов в Армении, которую предоставил нам музей Армянского государственного института физической культуры. Первый справа – Пашаян, четвертый – Мирзоян, с кубком в руке – Саргсян, а второй слева – Варданян.
В 1983 году чемпионат мира по тяжелой атлетике должен был пройти в Ереване. Однако ввиду разных причин его перенесли в Москву.
В составе сборной СССР выступали также армянские штангисты, которые встали на первую ступень пьедестала почета. Огсен Мирзоян был непревзойден в весовой категории 56 кг, а Юрий Саргсян – в 60 кг. А в весовой категории 82,5 кг вновь не было равных одному из самых титулованных штангистов – Юрию Варданяну.
Рассказывают, что после выступления Варданяна главный тренер сборной Болгарии Иван Абаджиев подошел к тренеру Арсену Галояну и спросил, будут ли в других весовых категориях армяне. Получив отрицательный ответ, он с облегечением сказал: «Слава Богу».
В том же году на чемпионате по борьбе в Киеве успешно выступил греко-римский борец Бенур Пашаян. В борьбе за золотую медаль его соперником был турок Эрол Кемаль, Пашаяну удалось победить Кемаля и стать чемпионом мира. В 1983 году Международная федерация греко-римской борьбы признала Пашаяна лучшим греко-римским борцом года.
1983-й год был успешным также для гимнаста Артура Акопяна. Его включили в состав сборной СССР, и спортсмен принял участие в  чемпионате мира. Кроме серебра в  командном зачете  и индивидуальной бронзовой медали (многоборье), Акопян завоевал также золотую медаль. В опорном прыжке Акопян был непревзойден и стал чемпионом мира.