Մեկ կադրում. Ռոբերտ Էմմիյանի մինչ օրս չգերազանցված ցատկը
Կան մարզիկներ, որոնց նվաճումները երկար ժամանակ անգերազանցելի են մնում ու լավագույնը դառնում նաեւ իրենց երկրի համար: Այդպիսիններից է Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանը:
Հենց նրա լեգենդար ցատկի մասին էլ Mediamax Sport-ը պատմելու է իր «Մեկ կադրում» շարքում:
Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոնը 1987 թվականի մայիսի 22-ին Ծաղկաձորում Եվրոպայի ռեկորդ սահմանեց՝ ցատկելով 8.86 մ:
Չնայած սովետական երկաթյա վարագույրի առկայությանը՝ լուրը ՏԱՍՍ գործակալության շնորհիվ տարածվեց ամբողջ աշխարհով մեկ:
22-ամյա հայ մարզիկին ընդամենը 4 սմ չհերիքեց 1968 թվականի Մեքսիկայի Օլիմպիական խաղերում ամերիկացի Բոբ Բիմոնի համաշխարհային ռեկորդը կրկնելու համար:
Հետագայում միայն ամերիկացիներ Մայքլ Փաուելն ու Կարլ Լյուիսն են Էմմիյանից ավելի շատ ցատկել: Այդպիսով նրա արդյունքը շարունակում է աշխարհում 4-րդը լինել, իսկ Եվրոպայում՝ լավագույնը:
«Ցատկի ժամանակ այնպիսի տպավորություն ունեի, որ փոսից դուրս եմ թռչելու, այնքան էի պատրաստ ու էներգիա կար մեջս: Երազում էի ռեկորդը գոնե 5 տարի պահել, սակայն արդեն 30 տարի է այն ինձ է պատկանում: Երբեմն հետաքրքրվում են, կցամնկանա՞մ, որ ռեկորդս անգերազանցելի մնա: Ոչ, շատ եմ ուզում, որ մի օր հայ մարզիկներն այն բարելավեն: Սակայն ով էլ գերազանցի ռեկորդը, առաջինը ես կշնորհավորեմ նրան»,- ասել է Էմմիյանը:
Իսկ Օլիմպիական խաղերի 9-ակի ու Աշխարհի 8-ակի չեմպիոն Լյուիսի հետ պայքարը Էմմիյանին օգնել են ավելի լավն ու անզիջում դառնալ. «Երջանիկ եմ, որ այդպիսի մրցակից եմ ունեցել: Լյուիսը 20-րդ դարի լավագույն մարզիկներից էր: Մեր պայքարն ինձ շատ բան է տվել»:

В одном кадре: Непревзойденный прыжок Роберта Эммияна
Есть спортсмены, чьи достижения долгое время остаются непревзойденными и которые становятся лучшими также для своей страны. Таковым является президент федерации атлетики Армении Роберт Эммиян.
Именно о его легендарном прыжке Sport Mediamax расскажет в своей рубрике «В одном кадре».
Двукратный чемпион Европы 22 мая 1987 года в Цахкадзоре установил рекорд Европы, прыгнув на 8.86 м.
Несмотря на наличие советского железного занавеса, благодаря агентству ТАСС новость распространилась по всему миру.
22-летнему армянскому спортсмену не хватило всего 4 см, чтобы повторить мировой рекорд американца Боба Бимона на Олимпийских играх 1968 года в Мексике.
В дальнейшем только американцы Майк Пауэлл и Карл Льюис сумели прыгнуть дальше Эммияна. Таким образом, его результат продолжает оставаться 4-м в мире, а в Европе – лучшим.
«Во время прыжка у меня было такое впечатление, что вот-вот выпрыгну из ямы, настолько готовности и энергии было во мне. Мечтал сохранить рекорд хотя бы 5 лет, однако уже 30 лет он принадлежит мне. Иногда интересуются, хотелось бы мне, чтобы мой рекорд оставался непревзойденным. Нет, очень хочу, чтобы однажды армянские спортсемны его улучшили. Кто бы ни побил рекорд, я поздравлю его первым»,- отметил Эммиян.
А борьба с 9-кратным чемпионом Олимпийских игр и 8-кратным чемпионов мира Льюисом помогли Эммияну стать лучше и непреклоннее. «Счастлив, что имел такого соперника. Льюис был одним из лучших спортсменов 20 века. Наша с ним борьба мне многое дала».