Մեկ կադրում. Ռոբերտ Էմմիյանի մինչ օրս չգերազանցված ցատկը
Կան մարզիկներ, որոնց նվաճումները երկար ժամանակ անգերազանցելի են մնում ու լավագույնը դառնում նաեւ իրենց երկրի համար: Այդպիսիններից է Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանը:
Հենց նրա լեգենդար ցատկի մասին էլ Mediamax Sport-ը պատմելու է իր «Մեկ կադրում» շարքում:
Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոնը 1987 թվականի մայիսի 22-ին Ծաղկաձորում Եվրոպայի ռեկորդ սահմանեց՝ ցատկելով 8.86 մ:
Չնայած սովետական երկաթյա վարագույրի առկայությանը՝ լուրը ՏԱՍՍ գործակալության շնորհիվ տարածվեց ամբողջ աշխարհով մեկ:
22-ամյա հայ մարզիկին ընդամենը 4 սմ չհերիքեց 1968 թվականի Մեքսիկայի Օլիմպիական խաղերում ամերիկացի Բոբ Բիմոնի համաշխարհային ռեկորդը կրկնելու համար:
Հետագայում միայն ամերիկացիներ Մայքլ Փաուելն ու Կարլ Լյուիսն են Էմմիյանից ավելի շատ ցատկել: Այդպիսով նրա արդյունքը շարունակում է աշխարհում 4-րդը լինել, իսկ Եվրոպայում՝ լավագույնը:
«Ցատկի ժամանակ այնպիսի տպավորություն ունեի, որ փոսից դուրս եմ թռչելու, այնքան էի պատրաստ ու էներգիա կար մեջս: Երազում էի ռեկորդը գոնե 5 տարի պահել, սակայն արդեն 30 տարի է այն ինձ է պատկանում: Երբեմն հետաքրքրվում են, կցամնկանա՞մ, որ ռեկորդս անգերազանցելի մնա: Ոչ, շատ եմ ուզում, որ մի օր հայ մարզիկներն այն բարելավեն: Սակայն ով էլ գերազանցի ռեկորդը, առաջինը ես կշնորհավորեմ նրան»,- ասել է Էմմիյանը:
Իսկ Օլիմպիական խաղերի 9-ակի ու Աշխարհի 8-ակի չեմպիոն Լյուիսի հետ պայքարը Էմմիյանին օգնել են ավելի լավն ու անզիջում դառնալ. «Երջանիկ եմ, որ այդպիսի մրցակից եմ ունեցել: Լյուիսը 20-րդ դարի լավագույն մարզիկներից էր: Մեր պայքարն ինձ շատ բան է տվել»:

There are athletes, whose achievements remain unmatched for a long time and become records in their native countries. President of Armenian Athletic Federation Robert Emmiyan is certainly on that list.
It was his legendary jump that Mediamax Sport told about in our In One Shot series.
Twice European champion, Emmiyan set a European record when he made an 8.86 meters long jump on May 22, 1987 in Tsaghkadzor.
Despite the Iron Curtain around USSR, the rest of the world learned about the record thanks to a TASS agency report.
Just 4 cm separated the 22-year-old Armenian athlete from repeating the world record Bob Beamon set in the 1968 Olympic Games in Mexico.
Only American athletes Michael Powell and Carl Lewis managed to made longer jumps than Emmiyan. His jump remains the longest in Europe and the 4th longest in the world.
“I was brimming with energy and it felt like I would jump over the sandpit altogether. My dream was to keep the record for at least 5 years, but it’s been unbeaten for 30 years already. I’m asked sometimes if I’d like the record to stay forever. No, I wouldn’t. I wish that one day Armenian athletes beat my record and set a new, better one. Nevertheless, whoever beats my record, I’ll be the first to congratulate them,” said Emmiyan.
Competition with 9 times Olympic, 8 times World champion Carl Lewis helped Emmiyan build a stronger performance: “I’m happy to have competed with an athlete of that level. Lewis was one of the top athletes in the 20th century. Our competition gave me a lot.”