Մեկ կադրում. The Beatles-ի ու Մուհամեդ Ալիի «նոկաուտը»
Այսօր Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում կենդանություն ենք տալու Մուհամմեդ Ալիի ու The Beatles-ի հայտնի նկարին:
Համաշխարհային մեծության այդպիսի աստղերի մեկ նկարում տեսնելը մեծ ուրախություն է, իսկ երբ լուսանկարը նաեւ հետաքրքիր պատմություն ունի, միանգամից հայտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում:
Նկարն արվել է լիվերպուլյան քառյակի առաջին համաշխարհային շրջագայության ժամանակ: Հանրահայտ խումբն ԱՄՆ-ում 11 օր անցկացրեց, որի ժամանակ էլ 1964 թվականի փետրվարի 18-ին հանդիպեց 22-ամյա Կասիուս Կլեյի հետ (ավելի ուշ նա ամբողջ աշխարհին հայտնի դարձավ Մուհամեդ Ալի անունով):
Ալին Մայամիում պատրաստվում էր Սոննի Լիստոնի հետ դիմակայությանը: The Beatles-ը պլանավորում էր հանդիպել հենց Լիստոնի հետ, այլ ոչ թե «շատախոսի, որը պատրաստվում է պարտվել»,-ասել էր Ջոն Լենոնը:
Սակայն Լիստոնին այդ հանդիպումն ընդհանրապես չէր հետաքրքրում. «Չեմ պատրաստվում այդ նուրբիկների հետ լուսանկարվել: Նրանց երաժշտությունն էլ լավը չէ, իմ շունը թմբուկի վրա ավելի լավ կարող է նվագել, քան նրանց մեծ քթով տղան է անում»:
Դա էր պատճառը, որ լիվերպուլյան քառյակը համաձայնեց հանդիպել ակնհայտ հետնապահի հետ: Երբ Ալին մարզադահլիճում տեսավ երաժիշտներին, այսպես ասաց. «Ողջույն Բիթլեր: Միասին մենք ինչ-որ շոու պետք է կազմակերպենք, հաստատ կհարստանանք»:
Ու արդյունքում Ալին ձեւացրեց, թե հարվածում է Ջորջ Հարիսոնին, որի կողքին կանգնած էին խմբի մյուս տղաները: The Beatles-ը հայտնվեց «նոկաուտում», Ալիին էլ մնում էր միայն գոհ դեմքով կանգնել տղաների գլխավերեւում:
Դա ընդամենը գովազդային հնարք էր, բայց ինչպես պարզվեց հետագայում, աշխատեց:
Այդ ժամանակ է, որ Ալին Լենոնին ասաց իր հայտնի արտահայտություններից մեկը. «Դու այնքան էլ հիմար չես, ինչպես թվում է»: Դրան հաջորդեց Լենոնի անկեղծ պատասխանը. «Բայց դու հենց այդպիսին ես»:

В одном кадре: The Beatles и «нокаут» Мухаммеда Али
Сегодня Mediamax Sport в рубрике «В одном кадре» представляем знаменитую фотографию Мухаммеда Али и The Beatles.
Видеть таких мировых звезд в одном кадре – большая радость, а когда у фото интересная история, она привлекает еще больше внимания.
Снимок был сделан в ходе первого мирового турне ливерпульской четверки. Знаменитая группа провела в США 11 дней, и 18 февраля 1964 года встретилась с 22-летним Кассиусом Клеем (который позднее стал известен в мире как Мухаммед Али).
Али готовился в Майами к бою с чемпионом в тяжелом весе Сонни Листоном. The Beatles хотели встретиться с Сонни Листоном, а не «с этим болтуном, который проиграет», как сказал Джон Леннон.
Но Листону это было неинтересно. Он лишь взглянул на них и сказал: «Я не собираюсь фотографироваться с этими неженками. И их музыка не лучше. Моя собака может играть на барабане лучше, чем этот носатый».
Поэтому the Beatles пришлось согласиться на встречу с явным аутсайдером. Когда Клей встретился с группой в зале, он сказал: «Привет, the Beatles. Нам стоит организовать какое-нибудь шоу вместе, мы разбогатеем»!
Так Али притворился, что бьет Джорджа Харрисона, рядом с которым стояли остальные участники группы. The Beatles притворились, что он их нокаутировал, а Али оставалось только с победоносным видом встать над ними.
Это был лишь рекламный трюк, но он сработал.
Клей посмотрел на Леннона и сказал одну из своих любимых фраз: «Ты не так глуп, как кажешься», на что Леннон ответил: «Зато ты как раз такой».