Նազարյան. Սա իմ մեկնարկն էր ԵԱ-ում, ամեն ինչ արել էի հաղթելու համար
Մինչեւ 55 կգ քաշային կարգի եզրափակչում Օլիմպիական, Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արմեն Նազարյանի որդին՝ 18-ամյա Էդմոնը Եվրոպայի չեմպիոն է հռչակվել:
Նա եզրափակչում գեղեցիկ ու դիտարժան պայքարում 7:3 հաշվով առավելության է հասել Ռուսաստանը ներկայացնող Վիտալի Կավալեւի նկատմամբ ու իր առաջին իսկ Եվրոպայի առաջնությունում ոսկե մեդալակիր դարձել:
«Անչափ երջանիկ եմ, որ ոսկե մեդալ նվաճեցի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում: Սա իմ մեկնարկն էր, ամեն ինչ արել էի այս ոսկուն տիրանալու համար»,- ըմբշմարտի միջազգային ֆեդերացիայի կայքին ասել է Նազարյանը:
Եվրոպայի չեմպիոնը խոստովանել է, որ եզրափակչից առաջ նրա հայրն ու Բուլղարիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Նազարյանն ասել է, որ արդեն հաղթող է ու խորհուրդ է տվել չվախենալ. «Նա ասաց՝ պարզապես գոտեմարտեմ, անեմ այն ինչ կարող եմ ու չհանձնվեմ մինչեւ վերջ: Ըմբշամարտի գոտեմարտերը պատերազմ են»:

Назарян: Это был мой дебют на ЧЕ, и я сделал все для победы
В весовой категории до 55 кг сын чемпиона мира, Европы и Олимпийских игр Армена Назаряна – 18-летний Эдмон стал победителем чемпионата Европы.
В финале он со счетом 7:3 одержал красивую и зрелищную победу над представителем России Виталием Кавалевым, став обладателем золотой медали на своем первом же чемпионате.
«Я очень рад, что завоевал медаль на взрослом чемпионате Европы. Это был мой дебют, я сделал все, чтобы завоевать золото»,- сказал Назарян сайту международной федерации борьбы.
Чемпион признался, что перед финалом его отец, главный тренер сборной Болгарии Армен Назарян заявил, что он уже победитель, посоветовав ему не бояться: «Он сказал, чтобы я просто боролся, делал все, что могу и не сдавался. Поединки по борьбе – это война».