ԱԱ-ում հնարավոր է Չալյանին Ջուլֆալակյանը փոխարինի
Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանն ասել է, որ Եվրոպայի առաջնությունում 7 մարզիկով թիմային պայքարում 4-րդ տեղը գրավելը լավ արդյունք է:
«Մենք երեք քաշային կարգում ըմբիշ չէինք հայտավորել, որովհետեւ երիտասարդներ են ու, միջազգային մրցաշարերում մասնակցելով, կկարողանան համապատասխան փորձ ձեռք բերել: Իսկ մյուս տղաներից ընդհանուր առմամբ գոհ եմ»,-ասել է մարզիչը:
Նա նշել է, որ հավաքականը մեկ ամիս հանգիստ կունենա, ըմբիշները կմարզվեն անձնական մարզիչների մոտ: Արդեն հունիսի 10-ից թիմը կնախապատրաստվի հոկտեմբերին կայանալիք Աշխարհի առաջնությանը:
«Մինչ ԱԱ-ն մենք կունենանք հինգ ուսումնամարզական հավաք եւ երկու միջազգային մրցաշար: Այս ամենի արդյունքում էլ կկողմնորոշվենք, թե ովքեր են Հայաստանը ներկայացնելու առաջնությանը: Իհարկե, ունենք առաջատարներ, ովքեր, եթե վնասվածքներ չունենան, կլինեն թիմի կազմում: Իսկ ահա 77 կգ քաշային կարգում, ըստ ամենայնի, ներկայացված կլինի Արսեն Ջուլֆալակյանը: Կարապետ Չալյանի ոչ հաջող մասնակցությունը ԵԱ-ում մտածելու տեղիք է տալիս: Տեսնենք, ինչպիսին կլինի վերջնական որոշումը, ամեն ինչ պարզ կլինի մրցումներից ու հավաքներից հետո»,-ընդգծել է Ջուլֆալակյանը:

На ЧМ Чаляна может заменить Джулфалакян
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян отметил, что 4 место в командном зачете чемпионата Европы с 7 спортсменами – хороший результат.
«В трех весовых категориях от нашей сборной не будет представителей, поскольку они молоды и, участвуя в международных турнирах, смогут приобрести соответствующий опыт. А остальными ребятами я в целом доволен»,- отметил тренер.
Он отметил, что у сборной будет месяц отдыха, борцы будут тренироваться у личных тренеров. Уже с 10 июня команда будет готовиться к чемпионату мира в октябре.
«До ЧМ нам предстоит пять учебно-тренировочных сборов и два международных турнира. На основе всего этого мы определимся, кто представит Армению на чемпионате. Конечно, у нас есть и лидеры, которые в случае отсутствия травм будут включены в состав команды. А в весовой категории 77 кг, по всей вероятности, будет представлен Арсен Джулфалакян. Неудачное выступление Карапета Чаляна на ЧЕ вызывает вопросы. Посмотрим, каким будет окончательное решение, все будет ясно после тренировок и сборов»,- подчеркнул Джулфалакян.