ԵԱ-ում Հայաստանը 7 ազատ ոճայիններով է հանդես գալու
Մարտի 8-13-ը Լատվիայում կայանալիք ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը նեկայացնելու են 7 ազատ ոճայիններ:
Mediamax Sport-ին հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանն ասել է, որ ԵԱ են մեկնելու Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վոլոդյա Ֆրանգուլյանը (61 կգ),  Դավիթ Սաֆարյանը (70 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը (74 կգ), Շամիր Աթյանը (86 կգ), Անդրանիկ Գալստյանը (96 կգ) եւ Լեւան Բերիանիձեն (125 կգ):
Վերջերս ազատ ոճայինները մրցաշարի են մասնակցել Կիեւում ու 3 բրոնզե մեդալ նվաճել: Մարզչի խոսքով, թեեւ այդքան էլ գոհ չէ արդյունքից, սակայն իրենց առաջնային նպատակը ԵԱ-ին ու վարկանշային մրցաշարերին նախապատարստվելն է եղել:
«Մենք Կիեւում մինչեւ մրցաշար մեկնարկը հավաք ենք անցկացրել: Տղաները մինչեւ վերջին օրը մարզվել են մեծ ծանրաբեռնվածությամբ: Դեռ ժամանակ ունենք մինչեւ կարեւոր մրցաշարերը, որպեսզի ավելի լավ հանդես գանք»,-ընդգծել է մարզիչը:
Եվրոպայի առաջնությունում առաջին անգամ հանդես կգա Աթյանը, որը դեռ երիտասարդ է ու առաջին անգամ է հանդես գալու այդ ստուգատեսում: Իսկ Սաֆարյանն էլ ելույթ ոնենալու մինչեւ 70 կգ քաշային կարգում:
Մինչ փետրվարի 23-ը թիմը մարզվելու է Երեւանում, այնուհետեւ հավաքի է մեկնելու Բելառուս: Ընտրանու հետ են լինելու նաեւ Վալտեր Մարգարյանը, Վարուժան Կաջոյանը, Մուսա Մուրթազալիեւն ու Էդգար Ենոքյանը, որոնք պատրաստվում են վարկանշային մրցաշարերին:

Armenia to present 7 freestyle wrestlers at European Championship
7 freestyle wrestlers will present Armenia at European Wrestling Championship in Latvia on March 8-13.
The team’s head coach Arayik Baghdasaryan told Mediamax Sport that Garik Barseghyan (57 kgs), Volodya Frangulyan (61 kg), Davit Safaryan (70 kg), Grigor Grigoryan (74 kg), Shamir Atyan (86 kg), Andranik Galstyan (96 kg) and Levan Berianidze (125 kg) will go to the European Championship.
Freestyle wrestlers participated recently in the tournament in Kiev and won 3 bronze medals. According to the coach, although he isn’t very satisfied with the results, their primary goal was to prepare for the European Championship and qualifying tournaments.
“We had a training in Kiev before the tournament was launched. The boys trained heavily till the last day. We have time until important tournaments to give better performance,” stressed the coach.
Atyan will perform at the European Championship for the first time. He is still young and has never participated in that tournament before. Safaryan will perform in the under 70 kg weight category.
The team will train in Yerevan until February 23, and then leave for training in Belarus. Valter Margaryan, Varuzhan Kajoyan, Musa Murtazaliev and Edgar Yenokyan, who are preparing for qualifying tournaments, will also go with the team.