ԵԱ-ում Հայաստանը 7 ազատ ոճայիններով է հանդես գալու
Մարտի 8-13-ը Լատվիայում կայանալիք ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը նեկայացնելու են 7 ազատ ոճայիններ:
Mediamax Sport-ին հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանն ասել է, որ ԵԱ են մեկնելու Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վոլոդյա Ֆրանգուլյանը (61 կգ),  Դավիթ Սաֆարյանը (70 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը (74 կգ), Շամիր Աթյանը (86 կգ), Անդրանիկ Գալստյանը (96 կգ) եւ Լեւան Բերիանիձեն (125 կգ):
Վերջերս ազատ ոճայինները մրցաշարի են մասնակցել Կիեւում ու 3 բրոնզե մեդալ նվաճել: Մարզչի խոսքով, թեեւ այդքան էլ գոհ չէ արդյունքից, սակայն իրենց առաջնային նպատակը ԵԱ-ին ու վարկանշային մրցաշարերին նախապատարստվելն է եղել:
«Մենք Կիեւում մինչեւ մրցաշար մեկնարկը հավաք ենք անցկացրել: Տղաները մինչեւ վերջին օրը մարզվել են մեծ ծանրաբեռնվածությամբ: Դեռ ժամանակ ունենք մինչեւ կարեւոր մրցաշարերը, որպեսզի ավելի լավ հանդես գանք»,-ընդգծել է մարզիչը:
Եվրոպայի առաջնությունում առաջին անգամ հանդես կգա Աթյանը, որը դեռ երիտասարդ է ու առաջին անգամ է հանդես գալու այդ ստուգատեսում: Իսկ Սաֆարյանն էլ ելույթ ոնենալու մինչեւ 70 կգ քաշային կարգում:
Մինչ փետրվարի 23-ը թիմը մարզվելու է Երեւանում, այնուհետեւ հավաքի է մեկնելու Բելառուս: Ընտրանու հետ են լինելու նաեւ Վալտեր Մարգարյանը, Վարուժան Կաջոյանը, Մուսա Մուրթազալիեւն ու Էդգար Ենոքյանը, որոնք պատրաստվում են վարկանշային մրցաշարերին:

8-13 марта на чемпионате Европы по борьбе Армению будут представлять 7 борцов вольного стиля.
Главный тренер сборной Араик Багдадян сказал Mediamax Sport, что на ЧЕ отправятся Гарик Барсегян (57 кг), Володя Франгулян (61 кг), Давид Сафарян (70 кг), Григор Григорян (74 кг), Шамир Атьян (86 кг), Андраник Галстян (96 кг) и Леван Берианидзе (125 кг).
Недавно борцы вольного стиля участвовали в турнире в Киеве, где завоевали три бронзовые медали. По словам тренера, он не совсем доволен результатами, но главная цель – участие в ЧЕ и подготовка к рейтинговым турнирам.
«Мы провели в Киеве сборы до начала турнира. Парни до последнего дня тренировались с большой нагрузкой. У нас еще есть время до важного турнира, чтобы выступить как можно лучше», - подчеркнул тренер.
На первенстве Европы впервые выступит Атьян, который еще молод и на этом турнире выступит впервые. А Сафарян будет выступать в категории 70 кг.
До 23 февраля команда будет тренироваться в Ереване, затем отправится на сборы в Беларусь. Со сборной поедут также Вальтер Маркарян, Варужан Каджоян, Муса Муртазалиев и Эдгар Енокян, которые готовятся к рейтинговым турнирам.