Հայաստանի ծանրամարտի Մ-20 ու 23 տարեկանների հավաքականները մեկնել են Բուխարեստ, որտեղ մասնակցելու են Եվրոպայի առաջնություններին:
Ավելի վաղ Հայաստանի տղամարդկանց ընտրանու գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանն ասել էր, որ ցանակնում են 2019-ին նվաճած մեդալների քանակը հասցնել 90-ի: Այս պահին ծանրորդների հաշվին 40 մեդալ կա:
Հայաստանի հավաքականի կազմերը բավական մեծաքանակ են ու տիտղոսակիր մարզիկներով հարուստ:
Մ-23 տարեկանների թիմերում են այս տարվա Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոններ Հակոբ Մկրտչյանն (89 կգ) ու Սիմոն Մարտիրոսյանը (+109 կգ): Հանդես են գալու նաեւ ԵԱ-ի բրոնզե ու արծաթե մեդալակիրներ Դավիթ Հովհաննիսյանն (89 կգ) ու Սամվել Գասպարյանը (102 կգ): Հավաքականում ընդգրկված են 8 ծանրորդներ:
Մ-20 տարեկանների թիմում է այս տարվա Աշխարհի երիտասարդների չեմպիոն Վարազդատ Լալայանը (+109 կգ), 2018-ի պատանեկան Օլիմպիական խաղերի հաղթող Կարեն Մարգարյանը (81 կգ):

За 50 медалями: Тяжелоатлеты отправились на ЧЕ до 20 и 23 лет
Сборные Армении по тяжелой атлетике до 20 и 23 лет отправились в Бухарест, где примут участие в чемпионате Европы.
Ранее главный тренер мужской сборной Армении Пашик Алавердян сообщил, что команда стремится превзойти прошлогодний результат и довести число медалей за 2019 год до 90. На данный момент на счету у армянских тяжелоатлетов 40 медалей.
На чемпионате Армению представят достаточно большие по числу тяжелоатлетов сборные, в составе которых есть много титулованных спортсменов.
В командах до 23 лет выступят чемпионы мира и Европы этого года Акоп Мкртчян (89 кг) и Симон Мартиросян (+109 кг). Выступят также бронзовые и серебряные призеры ЧЕ Давид Ованнисян (89 кг) и Самвел Гаспарян (102 кг). Всего с составе команды 8 тяжелоатлетов.
В команде до 20 лет выступят чемпион мира среди юниоров Вараздат Лалаян (+109 кг), победитель юношеских Олимпийских игр 2018 Карен Маргарян (81 кг).