Հոկտեմբերի 17-27-ը Բուխարեստում կայանալիք Մ-20 ու 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը մեծ թիմով է մասնակցելու:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանն այսօր ասել է, որ Մ-20 տարեկանների պայքարում հանդես է գալու 9 մարզիկ, իսկ Մ-23 տ` 8: Նրանց մեծ մասն օրերս Պատտայայում ուժերն է չափել Աշխարհի առաջնությունում ու մեդալներ նվաճել:
Մինչեւ 23 տարեկանների ԵԱ-ում ելույթ կունենան Համլետ Մնացականյանը (61 կգ), Նշան Անտոնյանը (67 կգ), Լեւոն Մանուկյանը (73 կգ), Դավիթ Հովհաննիսյանն ու Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ), Սամվել Բաբակյանը (96 կգ), Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) եւ Սիմոն Մարտիրոսյանը (+109 կգ): Աղջիկների մրցաշարին էլ կմասնակցի Տաթեւ Հակոբյանը (87 կգ):
«Ամեն ինչ անելու ենք այս տարի նվաճած մեդալների թիվն ավելացնելու ու նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելու համար: 2018-ին 81 մեդալ ենք գրանցել, ցանկանում ենք դրանք հասցնել 90-ի, այս պահի դրությամբ դեռ 40-ն ենք նվաճել»,- նշել է Ալավերդյանը:

Armenia weightlifting coach reveals U23 squad and medal target for 2019
Armenia will send a large squad to the EWF Junior & U23 Weightlifting Championships to be held in Bucharest on October 17-27.
Head coach of the Armenian team Pashik Alaverdyan has announced that 9 athletes will represent Armenia in the junior tournament and 8 – in the U23 competition. Most of them won medals in the World Championship in Pattaya last week.
The U23 squad includes Hamlet Mnatsakanyan (61kg weight category), Nshan Antonyan (67 kg), Levon Manukyan (73 kg), Davit Hovhannisyan and Hakob Mkrtchyan (89 kg), Samvel Babakyan (96 kg), Samvel Gasparyan (102 kg) and Simon Martirosyan (+109 kg). The only female athlete to represent Armenia in Bucharest is Tatev Hakobyan (87 kg).
“We will do everything to increase the number of medals and improve on what we achievement last year. We got 81 medals in 2018 and we want to make it 90. We have won 40 so far in 2019,” said Alaverdyan.