Հոկտեմբերի 17-27-ը Բուխարեստում կայանալիք Մ-20 ու 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը մեծ թիմով է մասնակցելու:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանն այսօր ասել է, որ Մ-20 տարեկանների պայքարում հանդես է գալու 9 մարզիկ, իսկ Մ-23 տ` 8: Նրանց մեծ մասն օրերս Պատտայայում ուժերն է չափել Աշխարհի առաջնությունում ու մեդալներ նվաճել:
Մինչեւ 23 տարեկանների ԵԱ-ում ելույթ կունենան Համլետ Մնացականյանը (61 կգ), Նշան Անտոնյանը (67 կգ), Լեւոն Մանուկյանը (73 կգ), Դավիթ Հովհաննիսյանն ու Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ), Սամվել Բաբակյանը (96 կգ), Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) եւ Սիմոն Մարտիրոսյանը (+109 կգ): Աղջիկների մրցաշարին էլ կմասնակցի Տաթեւ Հակոբյանը (87 կգ):
«Ամեն ինչ անելու ենք այս տարի նվաճած մեդալների թիվն ավելացնելու ու նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելու համար: 2018-ին 81 մեդալ ենք գրանցել, ցանկանում ենք դրանք հասցնել 90-ի, այս պահի դրությամբ դեռ 40-ն ենք նվաճել»,- նշել է Ալավերդյանը:

Состав ЧЕ до 23 лет и стремление штангистов превзойти прошлогодний результат
17-27 октября в Бухаресте стартует чемпионат Европы по тяжелой атлетике до 23 лет. Армения выступит на чемпионате большим составом.
Главный тренер сборной Армении Пашик Алавердян заявил сегодня, что в соревнованиях до 20 лет выступят 9 спортсменов, а в борьбе до 23 лет – 8. Некоторые из них с медалями вернулись с недавнего чемпионата мира в Паттайе.
В чемпионате Европы до 23 лет выступят Гамлет Мнацаканян (61 кг), Ншан Антонян (67 кг), Левон Манукян (73 кг), Давид Ованнисян и Акоп Мкртчян (89 кг), Самвел Бабакян (96 кг), Самвел Гаспарян (102 кг) и Симон Мартиросян (+109 кг). В соревнованиях среди девушек выступит Татев Акопян (87 кг).
«Мы сделаем все, чтобы увеличить число медалей и превзойти прошлогодний результат. В 2018 мы завоевали 81 медаль, сейчас мы хотим довести их число до 90. На данный момент завоевали еще только 40»,- отметил Алавердян.