Հենրիխ Մխիթարյանի երազանքի եզրափակիչը
Այսօր Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ու «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը 31 տարեկան է դառնում:
Բազմաթիվ գոլեր ու հաղթանակներ, կարիերայի աննախադեպ առաջընթաց ու պայքար, աշխատասիրություն եւ նվիրվածություն սիրելի գործին:
Մխիթարյանի մասին միշտ շատ բան կա ասելու, սակայն այսօր ներկայացնելու ենք նրա կարիերայի ամենաստացված ու հաղթական խաղերից մեկը՝ 2017 թվականի մայիսին Սթոքհոլմում Եվրոպայի Լիգայի եզրափակիչը «Այաքսի» ու «Մանչեսթեր Յունայթեդի» միջեւ:
Մայիսի 24-ին «Friends Arena»-ն մեծ դիմակայության ականատես դարձավ: Ժոզե Մոուրինյոյի թիմը 2:0 հաշվով տպավորիչ հաղթանակ տարավ: Հենրիխ Մխիթարյանը թիմի մեկնարկային կազմում էր ու լավ հանդիպում անցկացրեց:
Հանդիպման հաշիվը 18-րդ րոպեին բացել է Պոլ Պոգբան, իսկ կես ժամ անց արդեն փայլելու հերթը Մխիթարյանինն էր: Նա գեղեցիկ ու տպավորիչ գոլի հեղինակ դարձավ:
«Այաքսի» դարպասապահ Անդրե Օնանային մնում էր հայացքով ուղեկցել դեպի դարպասը թռչող գնդակը:
Հաշիվը կրկնապատկելուց հետո մանչեսթերյան ակումբի գոլահարներ Պոգբան ու Մխիթարյանը միմյանց գրկում վայելում էին անկրկնելի պահերը:
«Իրականում այդ դիրքում չպետք է լինեի, բայց ես դեղին քարտ ունեի ու Անդեր Էրերան խորհուրդ տվեց մրցակցի տուգանային հրապարակում գործել: Արդյունքում էլ գոլի հեղինակ դարձա»,- գոլի մասին պատմել է կիսապաշտպանը:
Պատահական չէ, որ փայլուն հանդիպում անցկացրած Մխիթարյանը եզրափակչի լավագույն խաղացող ճանաչվեց, նրա օգտին ՈւԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքում քվեարկել էին երկրպագուների 42 %-ը:
Իսկ ավելի ուշ կիսապաշտպանի խփած գնդակը «Մանչեսթեր Յունայթեդի» մայիս ամսվա լավագույն գոլ ճանաչվեց:
Մխիթարյանը բացառիկ ցուցանիշի հասավ ու առաջին հայը դարձավ, որը ոչ միայն մասնակցեց Եվրոպայի Լիգայի եզրափակչին, այլ նաեւ գոլի հեղինակ դարձավ:
Եվրոպայի Լիգայի 11 խաղերում Մխիթարյանն աչքի ընկավ 6 անգամ, ընդ որում՝ 4 գոլ գրանցեց անընդմեջ: Վերջին անգամ նման ցուցանիշ ակումբում ՈւԵՖԱ-ի գավաթի 1964-1965 խաղարկությունում էր գրանցվել:
Լուսանկարը` MU
«Այնքան երջանիկ եմ Եվրոպայի Լիգայում հաղթելու համար: Ամեն օր երազում էի եզրափակչում գոլ խփելու մասին»,- խոստովանել է Մխիթարյանը:
Նա մայիսի 24-ին հայկական դրոշով փաթաթված շրջում էր եվրոպական ամենամեծ խաղադաշտերից մեկում՝ Եվրոպայի Լիգայի գավաթն իր ձեռքերում ու երազանքն իրականացրած:

Финал мечты Генриха Мхитаряна
Сегодня полузащитнику национальной сборной Армении и итальянской «Ромы» Генриху Мхитаряну исполняется 31 год.
Многочисленные голы и победы, беспрецедентный прогресс в карьере и борьба, трудолюбие и преданность к любимой работе.
О Мхитаряне всегда есть что сказать, однако сегодня представляем один из самых удавшихся и победных матчей его карьеры – финал Лиги Европы между «Аяксом» и «Манчестер Юнайтед», который состоялся в мае 2017 г. в Стокгольме.
24 мая стадион Friends Arena стал свидетелем большого противостояния. Команда Жозе Моуринью одержала впечатляющую победу со счетом 2:0. Генрих Мхитарян был в стартовом составе команды и блестяще сыграл себя на встрече.
Счет матча на 18-й минуте открыл Поль Погба, а спустя полчаса настал звездный час Мхитаряна. Он стал автором красивого и запоминающегося гола.
Вратарю «Аякса» Андре Онана оставалось только провести взглядом летящий в ворота мяч.
Удвоив счет, авторы голов финального противостояния Погба и Мхитарян праздновали вместе этот незабываемый момент.
«На самом деле, я не должен был быть в этой позиции, но у меня была желтая карточка, и Андер Эррера посоветовал действовать в штрафной соперника. В результате я стал автором гола»,- рассказывает Генрих Мхитарян.
Неслучайно, что Мхитарян, который провел блестящий матч, был признан лучшим игроком финала: в его пользу проголосовали 42% болельщиков на официальном сайте УЕФА.
А позднее забитый полузащитником гол был признан лучшим мячом «Манчестера Юнайтед» за май.
Мхитарян достиг беспрецедентного результата, став первым армянским футболистом, который не только принял участие в финале Лиги Европы, но и стал автором гола.
В 11 матчах Лиги Европы Мхитарян отметился 6 раз, к тому же – зафиксировал 4 гола подряд. В последний раз такой результат в клубе был зарегистрирован в розыгрыше кубка в 1964-1965 гг.
Фото: MU
«Я так счастлив выиграть Лигу Европы. Каждый день мечтал забить гол в финале»,- признался Мхитарян.
24 мая с армянским флагом на плечах он шел по одному из самых больших европейских стадионов – добившийся своей цели и с кубком Лиги Европы в руках.