Օլիմպիական պայքարը, մեդալներն ու աննկարագրելի պահերը
2016 թվականի Ռիոյի Օլիմպիական խաղերը վաղուց անցյալում են: Հայաստանի հավաքականը Հարավային Ամերիկայում հիանալի հանդես եկավ ու վերադարձավ 1 ոսկե ու 3 արծաթե մեդալներով:
Mediamax Sport-ն իր ֆոտոպատմությունում այս անգամ հավաքել է խաղերի ամենատպավորիչ ու գեղեցիկ պահերը, որոնք լուսանկարել է Reuters-ը:
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մեկնարկն ազդարարվեց օգոստոսի 5-ին հայտնի «Մարականա» մարզադաշտում: Հայաստանի հավաքականի դրոշակակիրը լողորդ Վահան Մխիթարյանն էր:
Օլիմպիական խաղերում աթլետիկայի ընտրանին մեծ կազմով էր ներկայացված: Նրանց թվում էր եռացատկորդ Լեւոն Աղասյանը, որը, ցավոք, եզրափակիչ դուրս գալ չկարողացավ:
Օլիմպիական խաղերում Հայաստանի բոլոր 4 մեդալն էլ ծանրամարտում եւ ըմբշամարտում եղան:
Սկսենք միակ ոսկուց, որը նվաճեց հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը: Մինչեւ 98 կգ քաշային կարգի եզրափակչում նա հաղթեց կուբացի Դանիել Լուգոյին ու 20 տարի անց Հայաստանին օլիմպիական ոսկի բերեց:
«Հպարտ եմ եւ ուրախ, այսքան երկար դադարից հետո ոսկին ուղեւորվում է Հայաստան, ու հենց ես եմ տանում: Հաղթանակս նվիրում եմ մեր հերոսներին, զինվորներին, ովքեր զոհվել են ու հիմա կանգնած են մեր սահմաններում»,- հաղթանակից հետո ասաց Ալեքսանյանը:
Մյուս ոսկե մեդալը պետք է նվաճեր կրկին ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը, սակայն կողմնակալ մրցավարության պատճառով նա զրկվեց հաղթողի կոչումից ու բավարարվեց արծաթե մեդալով:
Մարզիկն անչափ հիասթափված էր, տխուր ու պատվոհարթակին չէր կարողանում զսպել արցունքները:
Օլիմպիական խաղերում հայերից առաջին մեդալը ծանրորդ Սիմոն Մարտիրոսյանն էր ապահովել: Երկամարտի 417 կգ-ով նա կանգնել էր պատվոհարթակի 2-րդ աստիճանին:
«Անչափ ուրախ եմ, աննկարագրելի են զգացողություններս: Ոսկե մեդալի էի հավակնում, սակայն այս անգամ չստացվեց: Ոչինչ, դեռ 19 տարեկան եմ ու կարող եմ ավելիին հասնել»,- ասել էր Մարտիրոսյանը:
Ու, իսկապես, հասավ ավելիին, նա արդեն Աշխարհի ու Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն է:
Խաղերում հայերից վերջինը գերծանր քաշային ծանրորդները հանդես եկան, ու Գոռ Մինասյանն արծաթե մեդալակիր դարձավ 451 կգ արդյունքով:
Իր առաջին իսկ Օլիմպիական խաղերում ծանրորդը հիանալի դրսեւորեց իրեն ու անչափ ուրախ եւ հպարտ էր պատվոհարթակին:
Նույն քաշային կարգում ուժերը չափեց նաեւ Ռուբեն Ալեքսանյանը: Նա էլ երկամարտում 440 կգ բարձրացրեց ու գրավեց 4-րդ տեղը:

Олимпийская борьба, медали и незабываемые моменты
Олимпийские игры 2016 года в Рио давно уже позади. Сборная Армения блестяще выступила в Южной Америке и вернулась с 1 золотой и 3 бронзовыми медалями.
На этот раз Mediamax Sport в своей фотоистории собрал самые яркие и красивые моменты Олимпиады, которые запечатлел Reuters.
Старт 31-м летним Олимпийским играм был дан 5 августа на известном стадионе «Маракана». Флаг сборной Армении нес пловец Ваан Мхитарян.
Сборная по атлетике была представлена большим составом. В их числе был Левон Агасян, специализирующийся на тройном прыжке, которому, к сожалению, не удалось выйти в финал.
Все 4 олимпийские медали сборной Армении были завоеваны в тяжелой атлетике и борьбе.
Начнем с единственного золота, которое завоевал греко-римский борец Артур Алексанян. В финале весовой категории до 98 кг он одержал победу над кубинцем Даниэлем Луго-Кабреро. Так, после 20-летнего перерыва олимпийского золото вернулось в Армению.
«Я горд и рад. После такой долгой паузы золото едет в Армению. И именно я его везу. Я посвящаю свою победу нашим героям, солдатам: тем, кто погиб, и тем, кто сейчас стоит на наших границах»,- сказал Алексанян после победы.
Другую золотую медаль должен был завоевать борец Мигран Арутюнян, однако из-за предвзятого судейства он был лишен титула победителя, ограничившись серебряной медалью.
Спортсмен был очень разочарован и не мог удержать слез на пьедестале почета.
Первую медаль в копилку сборной Армении принес тяжелоатлет Симон Мартиросян. С 417 кг в двоеборье он оказался на второй ступени пьедестала почета.
«Я безмерно рад. Мои чувства не передать словами. Претендовал на золотую медаль, однако в этот раз не получилось. Ничего, мне еще 19 лет, и я могу достичь большего»,- отметил Мартиросян.
И действительно, он добился большего – сегодня он двукратный чемпион мира и Европы.
Последними из сборной Армении на играх выступили тяжелоатлеты супертяжелой весовой категории: Гор Минасян завоевал серебряную медаль с общим результатом 451 кг.
Тяжелоатлет замечательно показал свои способности на своих первых же Олимпийских играх. Он был очень рад и горд на пьедестале почета.
В той же весовой категории выступил Рубен Алексанян. Он, в свою очередь, поднял в двоеборье 440 кг и занял 4-е место.