Կարեն Խաչանով. Հայաստանն ինձ գրավում է
Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Կարեն Խաչանովը խոստովանել է, որ Հայաստանն իրեն գրավում է եւ հույս է հայտնել, որ կկարողանա ավելի հաճախ այցելել պատմական հայրենիքը։
«Արդեն երրորդ անգամ եմ Հայաստանում. Այս անգամ մեզ հաջողվեց շրջել երկրով մեկ՝ զբոսնեցինք Երեւանով, այցելեցինք Էջմիածին, Զվարթնոց, Սեւան, Դիլիջան, Գյումրի, Հաղպատ։ Ի՞նչն է ամենաշատը տպավորել: Դժվար է միանշանակ ասել, քանի որ Հայաստանը եզակի պատմություն ունեցող երկիր է, ամենուր յուրահատուկ էներգետիկա կա»,- ասել է մարզիկը «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթին տված հարցազրույցում։
Խոսելով Հայաստանում թենիսի զարգացման հեռանկարների մասին՝ Կարեն Խաչանովն ասել է.
«Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում Հայաստանում ավելի շատ թենիսիստներ կլինեն, ովքեր կխաղան այնպես, ինչպես ժամանակին խաղում էր Սարգիս Սարգսյանը։ Ես տեսա հեռանկարային տղաների։ Նրանցից ոմանք, ովքեր մասնակցել էին ինձ հետ խաղին, լավ արագություն ունեն։ Ամեն ինչ կախված է խաղացողի տարիքից ու տաղանդից։ Ցավոք, ժամանակը բավարար չէր յուրաքանչյուրի հետ առանձին խաղալու եւ ավելի ամբողջական տպավորություն ստանալու համար, քանի որ շատ երեխաներ էին եկել։ Գլխավորն այն է, որ նրանք անեն այն, ինչ սիրում են, թենիս խաղան՝ որքան թույլ են տալիս ժամանակը եւ ուսումը։ Այդ դեպքում կհասնեն հաջողության»։
Խոսելով ավարտվող մրցաշրջանի մասին՝ Խաչանովը նշել է. «Ընդհանուր առմամբ, մրցաշրջանն անհավասար ստացվեց։ Սկզբում ազդեցություն թողեցին որոշ ոչ սպորտային հանգամանքներ։ Ուիմբլդոնից հետո շատ բան փոխվեց ՝ վերադարձավ վստահությունը, սեփական հնարավորությունների նկատմամբ հավատը։ Շուտով կսկսեմ նախապատրաստվել հաջորդ մրցաշրջանին եւ կտրամադրվեմ ավելի լավ արդյունքներ ցույց տալուն»։

Карен Хачанов: «Армения притягивает меня»
Серебряный призер Олимпийских игр в Токио Карен Хачанов признался, что Армения «притягивает его» и выразил надежду, что сможет приезжать на историческую родину почаще.
«Я уже в третий раз приехал в Армению. На этот раз удалось поездить по стране - погуляли по Еревану, посетили Эчмиадзин, Звартноц, Севан, Дилижан, Гюмри, Ахпат. Что больше всего впечатлило? Трудно однозначно сказать, потому что Армения – страна с уникальной историей, везде чувствовалась особая энергетика», - сказал спортсмен в интервью газете «Республика Армения».
Говоря о перспективах развития тенниса в Армении, Карен Хачанов сказал:
«Надеюсь, в ближайшей перспективе в Армении будет больше теннисистов, которые будут играть так, как в свое время играл Саргис Саргсян. Во всяком случае, я увидел перспективных ребят. Некоторые из них, принявшие участие в сегодняшней тренировочной игре со мной, обладают хорошей скоростью. Все зависит от возраста и таланта игрока. К сожалению, не хватило времени, чтобы конкретно поиграть с каждым и составить более полное впечатление, поскольку пришло очень много детей. Главное, чтобы они делали то, что им нравится, занимались теннисом, насколько позволяет время, учеба. Тогда у них все получится».
Говоря об уходящем сезоне, Хачанов отметил:
«В целом, сезон получился неровный. Поначалу сказывались некоторые обстоятельства неспортивного характера. Многое изменилось после Уимблдона – вернулись уверенность, вера в свои возможности. Скоро начну готовиться к следующему сезону и настраиваться на то, чтобы показать лучшие результаты».