Լուսանկարը` Rafayel Abrahamyan Facebook page
Օրեր առաջ Սամարայում տեղի ունեցավ Open Fighting Championship լիգայի կազմակերպած խառը մարտարվեստի (MMA) մրցաշարը, որտեղ ռուսաստանաբնակ հայ մարզիկ Ռաֆայել Աբրահամյանը տոնեց հերթական հաղթանակը:
Նա ջախջախիչ պարտության մատնեց Ուկրանիան ներկայացնող Ստեփան Լիտվինենկոյին։ Աբրահամյանը մենամարտի մեկնարկի 8-րդ րոպեում պարանոցի խեղդում հնարքով պարտության մատնեց հակառակորդին։
Չնայած նախորդ նշանակալի հաղթանակներին, այս մեկն առավել կարեւոր է եղել Աբրահամյանի համար, իրականացել է մարզիկի երազանքը:
«Իմ ամենամեծ երազանքն է եղել Հայաստանում մենամարտ ունենալը։ Մարզչիս՝ Արտակ Վարդանյանի հետ որոշեցինք, որ ամեն գնով այս անգամ եւս հաղթելու եմ ու լիգայի նախագահին խնդրեմ, որպեսզի հաջորդ մենամարտս կազմակերպվի Հայաստանում։ Այդպես էլ եղավ»,-խոստովանում է մարզիկը:
Նա ընդգծում է, որ բոլորին թվում է, թե շատ հեշտ է դուրս գալ ռինգ, կռվել ու հաղթել, սակայն իրականում դա իրենց տարած աշխատանքի 1%-ն է։
«Ամեն մենամարտից առաջ Ռաֆայելը 2-3 ամիս պատրաստվում է ամենախիստ ռեժիմով։ Անձնական կյանք չի ունենում, միայն մարզումներ ու դիետաներ։ Մենք ամեն հնարավորն ու անհնարինն ենք անում մեր դրոշը բարձր պահելու համար: Կյանքի ինչ իրավիճակ էլ ստեղծվի, երբեք հայկական դրոշը մեր ձեռքից վայր չենք դնի»,-ասում է մարզիչ Արտակ Վարդանյանը:
Վարդանյանը նշում է, որ Հայաստանում նախատեսված մենամարտի օրն ու մրցակիցը դեռ հաստատված չեն: Սակայն իրենք սպասում են հզոր ու թեժ մենամարտ, իսկ պայքարն ու հաղթանակն այլ նպատակի են ծառայելու։
Հետաքրքիր է, որ հայ մարզիկի հետ մենամարտել ցանկացողներն իրենք են մարտահրավեր նետում ու ռինգ դուրս գալուց առաջ մեծ թշնամանքով են լցվում, փորձում են նախքան մարտը կոնֆլիկտ ունենալ նրա հետ:
«Այն օրվանից, երբ ծանոթանում եմ մրցակցիս հետ, սկսվում է հոգեբանական մարտը։ Ինձնից լավ բան թող ոչ ոք չսպասի։ Ես չեմ ընդունում ու չեմ հասկանում, երբ ասում են՝ պետք է հարգես մրցակցիդ։ Ես չեմ հարգում։ Եթե հարգեմ իրեն մինչեւ մարտը, ինչպե՞ս հետը կռվեմ։ Հարգանքս գալիս է մարտից հետո, երբ ամեն ինչ արդեն վերջացած է լինում։ Ես սիրում եմ իմ գործը մաքսիմալ պրոֆեսիոնալ կատարել»,-ընդգծում է նա:
Ռաֆայելը շուրջ տասը տարի է զբաղվում այս սպորտաձեւով, ունեցել է բազում հաջողություններ։ Հաղթանակներից ամենակարեւորն ու առանձնահատուկը համարում է 2019 թվականին տեղի ունեցած մենամարտը, երբ հակառակորդը թուրք էր:
«Գրեթե 2 տարի է անցել, բայց ուր գնում եմ, բոլորն ինձ ճանաչում են որպես թուքին հաղթած հայ։ Այդ մարտից հետո ես ավելի շատ սկսեցի զգալ, որ մարդիկ ինձ հետեւում են, սպասում իմ հաղթանակին, ինչն էլ անչափ մոտիվացնում է ինձ։ Մարտերից հետո տեսնում եմ, թե ինչպես են մեծից փոքր ինձնով հպարտանում, ուրախանում, հաղթելուց բացի ես ուրիշ տարբերակ չունեմ։ Ես եմ ու իմ հայ ազգը։ Իմ երկիրն ու իմ ժողովուրդն ամենակարեւորն ու առաջնայինն են։ Ռուսաստանն ինձ տուն է տվել, չեմ կարող հերքել, բայց Հայաստանը սրտումս ու հոգումս է եղել, կա ու միշտ կմնա»,-ավելացնում է Աբրահամյանը։

Фото: Rafayel Abrahamyan Facebook page
Несколько дней назад в Самаре прошел турнир по смешанным боевым искусствам (ММА), организованный лигой Open Fighting Championship, победителем в котором стал проживающий в России армянский спортсмен Рафаэл Абрамян.
Он одержал блестящую победу над Степаном Литвиненко, представляющим Украину. На 8-й минуте схватки Абрамян, применив прием «удушающий захват шеи», одержал победу над соперником.
Значимые победы бывали в жизни спортсмена и прежде, но именно эта победа стала для Абрамяна самой важной - сбылась его мечта.
«Самой большой моей мечтой было участие в поединке в Армении. Вместе с моим тренером Артаком Варданяном мы решили, что, если и в этот раз я одержу победу любой ценой, то попрошу президента Лиги организовать мой следующий поединок в Армении. Так оно и вышло», - рассказывает спортсмен.
Он подчеркивает, что некоторым кажется, что это очень легко - выходить на ринг, бороться и побеждать, но на самом деле это всего лишь 1 процент проделанной работы.
«Перед каждой схваткой Рафаэл тренируется в строжайшем режиме в течение 2-3 месяцев. Никакой личной жизни - только упражнения и диеты. Мы делаем все возможное и невозможное, чтобы наш флаг был всегда высоко поднят. В какой бы жизненной ситуации мы не оказались, армянский флаг никогда не будет опущен», - говорит тренер Артак Варданян.
Он отмечает, что день поединка в Армении и имя противника пока не утверждены, однако они предвкушают мощный и жаркий бой, борьба и победа в котором послужат своей цели.
Интересно, что те, кто хочет сразиться с армянским спортсменом, сами бросают вызов,  проникаются агрессией еще перед выходом на ринг и пытаются спровоцировать конфликт до начала боя.
«Психологическая битва начинается с самого первого дня знакомства с соперником.  Никому не советую ждать от меня ничего хорошего. Некоторые говорят, что нужно уважать соперника – не понимаю и не принимаю этого. Я своего соперника не уважаю. Если до боя я буду чувствовать уважение к нему, как же тогда я смогу с ним бороться? Уважение приходит потом, уже после боя, когда все закончилось. Я люблю делать свою работу максимально профессионально», - подчеркивает он.
Уже около десяти лет Рафаэл занимается данным видом спорта и достиг в нем больших успехов. Самой главной и особенной стала победа в поединке в 2019 году, когда его соперником был турок.
«Прошло почти 2 года, но где бы я не был, для всех я - армянин, победивший турка. После этого боя я стал еще сильнее ощущать, что люди наблюдают за мной, ожидая моей победы, и это меня очень мотивирует. После поединков я вижу, как все – от мала до велика – гордятся мной, радуются, и у меня нет другого выбора, кроме как побеждать. Я и мой армянский народ. Моя страна и мой народ – это то, что важно и первостепенно для меня. Россия дала мне дом, я не отрицаю этого, но Армения всегда была, есть и будет в моем сердце и душе», - добавляет Абрамян.