Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականը պատրաստվում է հանդես գալ գերմանական Կոտբուս քաղաքում կայանալիք Աշխարհի գավաթում:
Թիմի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Գերմանիայի դեսպանատունը խոչընդոտներ է ստեղծում վիզա ստանալու հետ կապված:
«Մրցաշարը մեկնարկելու է նոյեմբերի 21-ին, իսկ դեսպանատուն մտնելու օր չեն տրամադրում: Միայն ամսի 18-ն է բաց, իսկ այդ օրը մենք պետք է արդեն մրցավայրում լինենք: Կազմակերպիչները փորձել են կապվել դեսպանատան հետ, բայց այդպես էլ նրանց ոչ ոք չի պատասխանել: Հիմա պետք է դիմենք մեր երկրի համապատասխան մարմիններին, տեսնենք, թե ինչ կարող են անել: Մի քանի հոգի այս պահին վիզայի խնդիր չունի, սակայն եթե այս հարցը չլուծենք, Վահագն Դավթյանն ու Արթուր Ավետիսյանը չեն կարողանա հանդես գալ»,-ասել է Սերոբյանը:
Աշխարհի գավաթի փուլերում մարզիկները պայքարում են Օլիմպիական ուղեգրերի համար: Մեր թիմը չի մասնակցի դրանցից երկուսին, ինչպես նաեւ հաջորդ տարվա Եվրոպայի առաջնությանը, քանի որ բոլորն էլ կայանալու են Բաքվում:
«Գերմանիայից բացի եւս երկու փուլ տեղի կունենան Ավստրալիայում եւ Քաթարում: Դոհա մենք անպայման կմեկնենք, սակայն Ավստրալիան դեռ հստակ չենք որոշել»,-ավելացրել է նա:
Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր այս պահին հայ մարմնամարզիկներից նվաճել է միայն Արթուր Դավթյանը, որը ելույթ կունենա հենացատկում:

Сборная Армении по гимнастике готовится к предстоящему в немецком городе Котбус розыгрышу Кубка мира.
Главный тренер команды Акоп Серопян на встрече с журналистами заявил, что посольство Германии создает препятствия для получения визы.
«Турнир стартует 21 ноября, а нам не предоставляют дня для визита в посольство. Только 18 числа, но в этот день мы уже должны быть на месте соревнований. Организаторы попытались связаться с посольством, но им так и никто не ответил. Сейчас мы должны обратиться к соответствующим органам нашей страны. Посмотрим, что они смогут сделать. У нескольких человек на данный момент нет проблем с визой, однако, если этот вопрос не решится, то Ваагн Давтян и Артур Аветисян не смогут выступить»,- отметил Серобян.
На этапах Кубка мира спортсмены борются за Олимпийские путевки. Наша команда не будет участвовать в двух из них, а также в чемпионате Европы следующего года, так как эти соревнования состоятся в Баку.
«Кроме Германии еще два этапа состоятся в Австралии и Катаре. Мы обязательно поедем в Доху, однако насчет Австралии пока точно не решили»,- добавил он.
Из армянских гимнастов путевку на Олимпийские игры получил только Артур Давтян, который выступит в опорных прыжках.