ՄՕԿ-ը մերժել է 2026-ի խաղերն Էրզրումում անցկացնելու Թուրքիայի հայտը
Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեն մերժել է Թուրքիայի հայտը: Այն հավակնում էր անցկացնել 2026 թվականի ձմեռային խաղերը:
ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը նշել է, որ մնացել է 3 թեկնածու՝ Սթոքհոլմը (Շվեդիա), Կալգարին (Կանադա) ու Միլանև եւ Կորտինե դ’Ամպեցցոն (Իտալիա):
Էրզրումն այդ ցանկից դուրս է մնացել, քանի որ հատուկ ստուգումների արդյունքում չի համապատասխանել անհրաժեշտ չափանիշներին: Մասնավորապես վատ վիճակում է եղել տրանսպորտը:
Ավելի վաղ տարբեր պատճառներով հանվել են Սիոնի (Շվեյցարիա), Ինսբրուկի (Ավստրիա) ու Սապպորոյի (Ճապոնիա) թեկնածությունները:

МОК отклонил заявку Турции в проведении ОИ-2026 в Эрзруме
Международный Олимпийский комитет отклонил заявку Турции, которая претендовала на проведение зимних игр-2026.
Президент МОК Томас Бах отметил, что осталось 3 города-претендента: Стокгольм (Швеция), Калгари (Канада), а также Милан и Кортина-д'Ампеццо (Италия).
Эрзрум был исключен из этого списка, так как город, по результатам специальных проверок, не соответствовал требуемых стандартам. В частности, в плохом состоянии находился транспорт.
Ранее по разным причинам были исключены кандидатуры Сьона  (Швейцария), Инсбрука (Австрия) и Саппоро (Япония).