Վաղը «Դինամո» մարզադահլիճում «Ռյազանի» հետ խաղով հայկական բասկետբոլային «Ուրարտու» ակումբը մեկնարկելու է Ռուսաստանի Սուպերլիգա 1-ի խաղարկությունում:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ թիմի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանն ասել է, որ «Ուրարտուն»  դեռ 100 տոկոսով պատրաստ չէ, բայց վերջերս Թբիլիսիում անցկացրած ընկերական բոլոր հանդիպումներում էլ հաղթանակներ է գրանցել իր  հաշվին:
«Այնտեղ ցույց տվեցինք, որ մարտունակ ու հետաքրքիր թիմ ենք ստեղծել, ամեն ինչ պետք է լավ ընթանա: Նախապատրաստական փուլերը հստակ չեն եղել, մի քիչ լեգիոներներն ուշացան, բայց ամռանը տղաները ֆիզիկական պատրաստվածության վրա լավ են աշխատել: Ինձ մնում է  տակտիկական ու  տեխնիկական հարցերը լուծել»,- ասել է մարզիչը:
Թիմը համալրել են 3 ամերիկացի բասկետբոլիստներ, որոնցից մեկը՝ Տոդ Օ’Բրայանը, Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու է ու հանդես է գալու նաեւ հավաքականի կազմում.
«Ուրարտու» ակումբի ստեղծումը Գյոկչյանն արդեն իսկ մեծ հաջողություն է համարում, նա նշում է, որ իրենց առաջնային նպատակը Հայաստանում բասկետբոլը զարգացնելն է: «Թիմը ես համեմատում եմ ձնագնդիկի հետ: Հիմա այն դեռ փոքր է, բայց աստիճանաբար նոր խաղացողներ, հովանավորներ ու երկրպագուներ է ձեռք բերում ու մեծանում»:
Նա ընդգծում է, որ իրենց բարդ մրցակիցներ ու դժվար հանդիպումներ են սպասվում ու կարեւոր է լինելու յուրաքանչյուր խաղը:
«Ուրարտուի» ավագ Ամիրան Ամիրխանովն էլ հույս ունի, որ վաղն իրենց մեծ թվով երկրպագուներ են աջակցելու:
«Մեզ տնային խաղեր են սպասվում, շատ կարեւոր կլինի ցույց տալ, թե ինչի ենք ընդունակ: Ես հանդես եմ եկել Ռուսաստանում, բոլոր մրցակից թիմերին էլ գիտեմ, նրանք բավականին ուժեղ են»,- ավելացրել է նա:

Завтра в спортзале «Динамо» армянский баскетбольный клуб «Урарту» стартует в Российской «Суперлиге-1».
На встрече с журналистами главный тренер команды Тигран Гекчян сказал, что «Урарту» пока не готов на 100%, но команда победила во всех товарищеских матчах в Тбилиси.
«Там мы показали, что создали боеспособную и интересную команду, и все должно пройти хорошо. Подготовительные этапы прошли не совсем четко, некоторые легионеры задержались, но летом ребята хорошо поработали над физической подготовкой. Мне остается решить тактические и технические вопросы», - сказал тренер.
К команде присоединились трое американских баскетболистов, один из которых – Тод О’Брайен, начнет выступать в сборной Армении, когда получит гражданство республики.
Создание клуба «Урарту» Гекчян уже считает большим успехом. Он отмечает, что главная цель всего начинания – развить баскетбол в Армении. «Я сравниваю команду со снежным комом. Сначала она была маленькой, но постепенно появляются новые игроки, спонсоры и поклонники, и она растет».
Тигран Гекчян подчеркнул, что команду ждут сильные соперники и сложные матчи, и важна будет игра каждого  участника.
Капитан «Урарту» Амиран Амирханов надеется, что завтра команду поддержит множество болельщиков.
«Нас ждут домашние игры. Будет очень важно показать, на что мы способны. Я выступал в России, знаком со всеми соперниками, это достаточно сильные команды», - добавил он.