Վաղը «Դինամո» մարզադահլիճում «Ռյազանի» հետ խաղով հայկական բասկետբոլային «Ուրարտու» ակումբը մեկնարկելու է Ռուսաստանի Սուպերլիգա 1-ի խաղարկությունում:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ թիմի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանն ասել է, որ «Ուրարտուն»  դեռ 100 տոկոսով պատրաստ չէ, բայց վերջերս Թբիլիսիում անցկացրած ընկերական բոլոր հանդիպումներում էլ հաղթանակներ է գրանցել իր  հաշվին:
«Այնտեղ ցույց տվեցինք, որ մարտունակ ու հետաքրքիր թիմ ենք ստեղծել, ամեն ինչ պետք է լավ ընթանա: Նախապատրաստական փուլերը հստակ չեն եղել, մի քիչ լեգիոներներն ուշացան, բայց ամռանը տղաները ֆիզիկական պատրաստվածության վրա լավ են աշխատել: Ինձ մնում է  տակտիկական ու  տեխնիկական հարցերը լուծել»,- ասել է մարզիչը:
Թիմը համալրել են 3 ամերիկացի բասկետբոլիստներ, որոնցից մեկը՝ Տոդ Օ’Բրայանը, Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու է ու հանդես է գալու նաեւ հավաքականի կազմում.
«Ուրարտու» ակումբի ստեղծումը Գյոկչյանն արդեն իսկ մեծ հաջողություն է համարում, նա նշում է, որ իրենց առաջնային նպատակը Հայաստանում բասկետբոլը զարգացնելն է: «Թիմը ես համեմատում եմ ձնագնդիկի հետ: Հիմա այն դեռ փոքր է, բայց աստիճանաբար նոր խաղացողներ, հովանավորներ ու երկրպագուներ է ձեռք բերում ու մեծանում»:
Նա ընդգծում է, որ իրենց բարդ մրցակիցներ ու դժվար հանդիպումներ են սպասվում ու կարեւոր է լինելու յուրաքանչյուր խաղը:
«Ուրարտուի» ավագ Ամիրան Ամիրխանովն էլ հույս ունի, որ վաղն իրենց մեծ թվով երկրպագուներ են աջակցելու:
«Մեզ տնային խաղեր են սպասվում, շատ կարեւոր կլինի ցույց տալ, թե ինչի ենք ընդունակ: Ես հանդես եմ եկել Ռուսաստանում, բոլոր մրցակից թիմերին էլ գիտեմ, նրանք բավականին ուժեղ են»,- ավելացրել է նա:

Armenian Urartu basketball team will start its performance at Russian Basketball Super League 1 with a game against BC Ryazan basketball team at Dinamo Sport complex.
Head coach of the team Tigran Gyokchyan told during the meeting with journalists that Urartu is not 100 % ready yet, though it has registered victories at all friendly matches recently held in Tbilisi.
“We showed that we created a strong and interesting team, everything must be going well. Preparatory stages were not quite certain, the legionaries were late, but the athletes worked hard on physical readiness in summer. I have only tactical and technical issues to solve,” the coach said.
Three American basketball players replenished the team and one of them, Todd O’Brien, will get Armenian citizenship and play in the squad of national team as well.
Gyokchyan considers the sole creation of Urartu team to be a great success and notes that their primary goal is to develop basketball in Armenia. “I compare the team with a snowball. It is small now, but gradually it gets new players, investors and fans, and becomes larger.”
He emphasizes that they will have tough competitors and matches, and each game will be of great importance.
Urartu captain Amiran Amirkhanov hopes that a huge number of fans will support them tomorrow.
“We have some home games, and it is very important to show what we are capable to do. I represented Russia, I know all competitor teams, they are quite strong,” he added.