Մեկ կադրում. Լորան Բլանի ու Ֆաբիեն Բարտեզի հաջողության համբույրը
1998 թվականին ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության հանդիպումներից առաջ Ֆրանսիայի ազգային հավաքականի պաշտպան Լորան Բլանը հաջողության համար համբուրում էր դարպասապահ Ֆաբիեն Բարտեզի գլուխը:
Այդ արարողակարգը Մունդիալ 1998-ում Ֆրանսիայի հավաքականի իսկական այցեքարտը դարձավ: Իսկ Mediamax Sport-ն իր «Մեկ կադրում» շարքում ներկայացնում է թիմին հաջողություն բերող համբույրի պատմությունը:
ԱԱ-ն հյուրընկալող ֆրանսիացիների համար ամենակարեւորն այն էր, որ համբույրն իր գործն անում է: Քանի դեռ Բլանը համբուրում էր Բարտեզի գլուխը, ֆրանսիացիները շարունակում էին հաղթել մրցակիցներին ու վստահորեն առաջ շարժվել:
Ֆրանսիայի հավաքականը մեկ այլ սնահավատություն էլ ուներ. ԱԱ-ի ամբողջ ընթացքում թիմը հանդերձարանում լսում էր Գլորիա Գեյնորի «Ես կապրեմ» երգը:
Արդյունքում եռագույնները հասան եզրափակիչ, իսկ Բլանը որոշիչ խաղին որակազրկման պատճառով մասնակցել չէր կարող: Ֆուտբոլասերները գուշակում էին, թե ով է նրան փոխարինելու ու կատարելու այդ կարեւոր առաքելությունը:
Դա Մունդիալի ինտրիգներից մեկն էր՝ ապագա չեմպիոնի անունն իմանալու պես կարեւոր:
Երկրպագուների սպասելիքները Բրազիլիայի դեմ եզրափակչից առաջ արդարացան: Սովորական մարզահագուստով Բլանն այնուամենայնիվ հասցրեց համբուրել թիմակցի գլուխը, մինչ մրցավարը կազդարարեր խաղի մեկնարկը:
Ֆրանսիան հաղթեց 3:0 հաշվով ու առաջին անգամ նվաճեց ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթը:
Ավանդույթը շարունակվեց ու հաջողություն բերեց Ֆրանսիային նաեւ ԵՎՐՈ-2000-ին: Իսկ երբ Բլանն ավարտեց կարիերան, Բարտեզն արգելեց որեւէ մեկին նրա փոխարեն այդքան ցանկալի համբույրներ պարգեւել իրեն:

В одном кадре: Поцелуй на удачу Лорана Блана и Фабьена Бартеза
В 1998 году перед матчами чемпионата мира по футболу защитник национальной сборной Франции Лоран Блан целовал голову вратаря Фабьена Бартеза наудачу.
Эта церемония стала настоящей визитной карточкой сборной Франции на Мундиале 1998 года. А Mediamax Sport в своей рубрике «В одном кадре» представляет историю поцелуя, принесшего команде успех.
Для принимающих ЧМ французов самым важным было то, что поцелуй делал свое дело. До тех пор, пока Блан целовал голову Бартеза, французы продолжали побеждать соперников и уверенно двигаться вперед.
У сборной Франции было и другое суеверие: за все время ЧМ команда слушала в раздевалке песню Глории Гейнер «Я выживу».
В результате трехцветные дошли до финала, а Блан не мог участвовать в решающем матче из-за дисквалификации. Любители футбола гадали, кто же заменит его и выполнит эту важную миссию.
Это была одна из интриг Мундиаля, столь же важная, как и имя будущего чемпиона.
Ожидания болельщиков перед финалом против Бразилии оправдались. В обычной спортивной одежде Блан, тем не менее, успел поцеловать голову сокомандника до того, как судья объявил старт матча.
Франция выиграла со счетом 3:0 и впервые завоевала Кубок мира по футболу.
Традиция продолжилась и принесла успех Франции также на Евро-2000. А когда Блан завершил карьеру, Бартез запретил кому-либо дарить вместо него столь желанные поцелуи.