Սպորտային հաղթանակներն ու անմոռանալի պահերը շարունակում են ապրել ու փոխանցվել լուսանկարների միջոցով:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքում այս անգամ պատմում ենք Աշխարհի լավագույն բռնցքամարտիկներից մեկի` Մուհամեդ Ալիի հաղթական լուսանկարի մասին, որն արվել է 1965 թվականի մայիսի 25-ին:
Սոննի Լիստոնն Աշխարհի չեմպիոն էր ու տպավորիչ նոկաուտներ ուներ իր հաշվին գրանցած: Այդ պատճառով շատերն էին խուսափում նրա հետ հանդիպել: Սակայն ոչ Կասիուս Կլեյը:
Այդ ժամանակ նա արդեն հաղթել էր 1960-ի Օլիմպիական խաղերում, սիրում էր գտնվել ԶԼՄ-ի ու ֆոտոխցիկների ուշադրության կենտրոնում: Այդ դիմակայությունում էլ թեեւ նա ֆավորիտ չէր համարվում, սակայն կարողացավ հասնել հաղթանակի ու 22 տարեկանում դառնալ Աշխարհի չեմպիոն:
Բռնցքամարտիկների ռեւանշ հանդիպումը կայացավ մեկ տարի անց: Առաջին անգամ Կլեյն աշխարհին ներկայացավ Մուհամեդ Ալի անունով: Մենամարտը տեւեց ընդամենը մեկ ռաունդ: Աջ ձեռքի հուժկու հարվածից հետո Լիստոնը հայտնվեց ռինգի հատակին:
«Վեր կաց ու կռվիր, ծույլիկ»,-Լիստոնի ականջին գոռում էր Ալին: Ռինգի մրցավարը ոչ մի կերպ չէր կարողանում նրան հեռացնել մրցակցից: Ալին բարձացրած ձեռքերով պարում էր ռինգում:
Այդ ընթացքում Լիստոնը մեծ դժվարությամբ բարձրացավ հատակից, ու մենամարտը շարունակվեց: Ստեղծված խառնաշփոթ վիճակում մրցավարը չէր հասցրել բացել հաշիվն, ու Լիստոնը հատակին պառկած էր մնացել պահանջվածից ավելի շատ՝ 17 վայրկյան:

Спортивные победы и незабываемые моменты продолжают жить и передаваться людям через фотографии.
Mediamax Sport в рубрике «В одном кадре» на этот раз расскажем о победной фотографии одного из лучших боксеров мира – Мохаммеда Али, которая была сделана 25 мая 1965 года.
Сонни Листон был чемпионом мира, и на его счету числилось множество впечатляющих нокаутов. Поэтому многие избегали встреч с ним. Но только не Кассиус Клей.
Тогда он уже был победителем Олимпийских игр 1960 года, и ему нравилось быть в центре внимания СМИ и фотокамер. В том бою он, конечно, не был фаворитом, однако ему удалось добиться победы и в 22 года стать чемпионом мира.
Матч-реванш состоялся через год, когда Клей впервые предстал перед миром в качестве Мохаммеда Али. Бой подлился всего один раунд: Листон быстро оказался на полу от сильнейшего удара справа.
«Вставай и дерись, лентяй!» - кричал ему в ухо Али. Арбитр никак не мог увести его от соперника. Али танцевал на ринге с поднятыми руками.
Листон с большим трудом поднялся с пола, и бой продолжился. В суматохе судья не успел открыть счет, и Листон оставался лежать на полу больше положенного – 17 секунд.