ԵՎՐՈ-2012-ի ընտրական մրցաշարում Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը Վարդան Մինասյանի գլխավորությամբ անչափ գեղեցիկ ու արդյունավետ ֆուտբոլ էր ցուցադրում: Մեր ընտրանին առաջին անգամ իր պատմության մեջ շատ մոտ էր եզրափակիչ փուլ դուրս գալուն:
Այդ ընտրական մրցաշարում հայ ֆուտբոլիստները մի քանի տպավորիչ հաղթանակներ գրանցեցին, որոնցից մեկն էլ 3:1 հաշվով Սլովակիայի նկատմամբ տոնեցին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» այս անգամ վերհիշելու ենք 2010 թվականի հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած հանդիպումը:
Մինչ այդ խաղը Հայաստանի ընտրանին 2 խաղերում ընդամենը 1 միավոր էր վաստակել: Սեփական հարկի տակ հայերը զիջել էին Իռլանդիային ու հյուրընկալվելիս բավականին դրամատիկ խաղում 2:2 հաշվով ավարտել Մակեդոնիայի հետ մրցավեճը:
Սլովակների դեմ հանդիպումը շատ գեղեցիկ ու գոլառատ ստացվեց: Հայաստանի հավաքականի կազմում գոլերի հեղինակ դարձան Յուրա Մովսիսյանը, Գեւորգ Ղազարյանն ու Հենրիխ Մխիթարյանը:
Հանդիպման 89-րդ րոպեին Մխիթարյանի հեռահար գեղեցիկ գոլով դրվեց հանդիպման վերջակետը:
«Սլովակիան մեզնից նման ֆուտբոլ չէր սպասում: Մենք իսկապես բարձրության վրա էինք »,-հանդիպումից հետո ասել էր Մխիթարյանը:

В одном кадре: Первая победа Армении на ЕВРО-2012
На отборочном турнире ЕВРО-2012 национальная сборная Армении по футболу во главе с Варданом Минасяном показывала бесконечно красивый и результативный футбол. Наша сборная впервые за свою историю была необычайно близка к выходу в плей-офф.
На том отборочном турнире армянские футболисты одержали несколько ярких побед, среди которых – победа над сборной Словакии со счетом 3:1 на Республиканском стадионе им. Вазгена Саргсяна.
В рубрике «В одном кадре» Mediamax Sport на этот раз вспоминает матч, состоявшийся 8 октября 2010 года.
До этой игры Армения заработала всего одно очко в двух матчах. Сначала армяне уступили ирландцам на домашнем матче, затем в гостях в довольно драматической встрече сыграли вничью с Македонией – 2:2.
Игра против Словакии получилась довольно красивой и результативной. В составе сборной Армении авторами голов стали Юра Мовсисян, Геворк Казарян и Генрих Мхитарян.
На 89-й минуте матча Мхитарян дальним ударом забил красивейший гол, поставив точку в противостоянии.
«Словакия не ожидала от нас такого футбола. Мы действительно были на высоте», - сказал после встречи Мхитарян.