Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը մարտի 29-ին անցկացնելու է այս տարվա առաջին խաղը: Երկարատեւ ընդմիջումից հետո հայ երկրպագուները կրկին մեր ֆուտբոլիստների խաղին հետեւելու հնարավորություն կունենան: Ալբանիայի դեմ խաղում նրանք կփորձեն ոչ միայն լավ խաղ ցուցադրել, այլեւ երեք միավոր վաստակել ու կրկին ուրախացնել բոլորիս:
Mediamax Sport-ը խաղից առաջ հանդիպել է մեր բազմափորձ ու շատ սիրելի ավագ Ռոման Բերեզովսկու հետ ու նրա օգնությամբ ներկայացնում է հավաքականի ֆուտբոլիստներին:
Գեւորգ Կասպարով. Գեւորգին շատ վաղուց եմ ճանաչում: Հավաքների ժամանակ միշտ նույն սենյակում ենք մնում: Ինձ շատ հարմարավետ եմ զգում նրա հետ, մենք միշտ փորձում ենք խաղերի ու մարզումների ժամանակ օգնել իրար: Նա լավ ռեակցիա ունի ու հավաքականի կազմում միշտ ճիշտ է դրսեւորում իրեն:
Ռոբերտ Արզումանյան. Երբ Ռոբերտը վնասվածքի պատճառով չէր խաղում հավաքականում, մեր պաշպանության գծում նրա բացակայությունը միանգամից երեւում էր: Իսկ երբ մեզ հետ է, ավելի վստահ ենք զգում ու գործում խաղադաշտում:
Հրայր Մկոյան. Հրայրը Ռոբերտի, Վատոյի ու Տարոնի հետ մեր կենտրոնական պաշտպանության հենասյուներից է: Պաշտպանության գծի բոլոր տղաներն էլ շատ պետք են մեր հավաքականին: Հաշվի առնելով, որ մենք ընտրության մեծ հնարավորություն չունենք, յուրաքանչյուրն էլ շատ կարեւոր է մեզ համար:
Վարազդատ Հարոյան. Համարյա բոլոր խաղերում իրեն լավ է դրսեւորել, նա հատկապես աչքի է ընկնում համարձակ խաղով ու երկրորդ հարկում լավ գործելու ունակությամբ: Քանի որ շատ երիտասարդ տարիքում է ազգային թիմում նորամուտը նշել, այդ համարձակությունը սկզբում խանգարում էր, բայց արդեն հասցրել է ավելի շատ փորձ ձեռք բերել ու սխալներ թույլ չտալ՝ կարմիր քարտեր չստանալ կամ էլ 11-մետրանոցների նշանակման պատճառ դառնալ:
Լեւոն Հայրապետյան. Մինչեւ վնասվածք ստանալը շատ լավ էր խաղում: Սակայն բուլղարացիների դեմ մրցավեճում վնասվածք ստացավ ու երկար ժամանակով բացակայեց: Դրանից հետո Լեւոնից երկար ժամանակ պահանջվեց վերականգնվելու ու նոր թիմ գտնելու համար: Բայց հույս ունենք, որ շուտով նա կրկին ուժեղ թիմում հանդես կգա: Լեւոնը հիանալի խաղացող է, մանավանդ, երբ հարձակմանն է միանում: Արագ է գործում ու ճիշտ որոշումներ ընդունում:
Ռոման ԲերեզովսկինԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Կամո Հովհաննիսյան. Նրա ամենակարեւոր հատկանիշներից մեկն արագությունն է: Կամոն երիտասարդ տարիքում է սկսել պաշտպանել հավաքականի գույները, ինչն, անկասկած, նրան մեծ փորձ է տվել: Նա լավ աջ պաշտպան կամ կիսապաշտպան կդառնա:
Կառլեն Մկրտչյան. Հավաքականի ամենակարեւոր խաղացողներից մեկն է, երբ նա առողջ է ու լավ մարզավիճակում, մեր թիմն էլ է իրեն լավ զգում: Պարզ է, որ յուրաքանչյուր թիմում կենտրոնական հատվածը կարեւոր է, ինչպես շենքի համար հիմքը: Կառլենը մեր ընտրանու հիմքն է:
Արթուր Եդիգարյան. Նույնը նաեւ Արթուրին է վերաբերվում: Բոլոր այն խաղերին, որոնց մասնակցել է Եդիգարյանը, մենք դրական արդյունքների ենք հասել: Նա ասես մեր թալիսմանը լինի:
Էդգար Մանուչարյան. Շատ լավ է, որ իր ակումբի հիմնական կազմում է խաղում, կարծում եմ լավ մարզավիճակում է միացել հավաքականին: Դա կտեսնենք Ալբանիայում:
Հենրիխ Մխիթարյան. Նա մեր լավագույն ֆուտբոլիստն է արդեն երկար տարիներ: Հենրիխը շատ լուրջ առաջնությունում է խաղում: Վերջին շրջանում վնասվածքների պատճառով ստիպված է եղել որոշ հանդիպումներ բաց թողնել, բայց հավաքականի համար նա միշտ իրեն չի խնայում: Հիմնականում ամբողջ աշխարհում հակառակն է լինում, բայց Հենոյին դա չի վերաբերվում: Կապ չունի նա ավագի թեւապով է թե չէ, միշտ մեր հավաքականին առաջ է տանում:
Գեւորգ Ղազարյան. Գեւորգը բավական երկար ժամանակ «Օլիմպիակոսում» մնաց պահեստայինների նստարանին, սակայն լավ է, որ նոր թիմում խաղային պրակտիկա է ստանում: Դա հավաքականին էլ շատ մեծ օգուտ կտա: Հիմա շատ վստահ է գործում ու լավ մարզավիճակում է:
Մարկոս Պիզելի. Մարկոսն էլ է հավաքականին լավ մարզավիճակում միացել: Մարզումները ցույց են տալիս, որ նա շատ արագ ու թեթեւ է գործում:
Յուրա Մովսիսյան. Ծնկի հետ կապված թեթեւ վնասվածք ունի, ինչի պատճառով ակումբում չի կարողանում մասնակցել բոլոր խաղերին, բայց ինձ թվում է Ալբանիայի դեմ խաղում ամեն ինչ կանի լավ հանդես գալու համար: Մանավանդ, որ իր ակումբում հիմա հիմնական կազմում չի հայտավորվում: Յուրան իր խաղով կփորձի հակառակն ապացուցել:
Արթուր Սարկիսով. Նա թեեւ վաղուց է հանդես գալիս հավաքականում, բայց խաղային շատ քիչ ժամանակ է ստանում: Երբ խաղադաշտ է դուրս գալիս, անպայման օգնում է թիմին: Սերբիայի դեմ խաղում նա լավագույններից մեկն էր: Փոխարինման մտնելով էլ ՝փորձում է աչքի ընկնել:
Նորեկներ. Նրանց դեռ լավ չեմ կարող բնութագրել, քանի որ միասին քիչ ենք մարզվել: Զգացվում է, որ Գաել Անդոնյանը շատ լավ պատրաստված է, եվրոպական դպրոցը միանգամից աչքի է ընկնում: Նա վստահ է իր ուժերին, չնայած դեռ շատ երիտասարդ է, ֆիզիկական լավ տվյալներ ունի: Ռուսլան Կորյանի մասին ավելի քիչ կխոսեմ, որովհետեւ մեր մարզումները հիմնականում տակտիկական են եղել, նա ինձանից ավելի հեռու է աշխատել ու շատ հետեւելու հնարավորություն չի եղել: Բայց որ հրավիրել է հավաքական, ուրեմն լավ ֆուտբոլիստ է:
Երիտասարդներ. Նրանցից շատերն արդեն շատ ժամանակ են անցկացրել թիմում: Մեծ աճ են արձանագրել ու սովորել իրենց ավագ թիմակիցներից՝ Հենրիխ Մխիթարյանից, Յուրա Մովսիսյանից, Արաս Օզբիլիսից, Մարկոս Պիզելիից: Լավ կլինի, որ ավելի բարձրակարգ ակումբներում խաղան:
Ռոման Բերեզովսկի. Թեեւ ահագին ժամանակ է խաղային պրակտիկա չունեմ, բայց անընդհատ աշխատում եմ ինձ վրա ու պարաստվում Ալբանիայի դեմ խաղին: Այն չափազանց կարեւոր է մեզ համար ու շատ հարցերի պատասխաններ կտա:

Berezovsky: Roman and the Armenia national team
On March 29, the Armenia national football team will hold its first match this year. After a long pause, Armenian fans will again have a chance to watch our footballers play. They will attempt to not only play well in Albania v Armenia match, but also earn three points and again rejoice us all.
Ahead of the match, Mediamax Sport had a meeting with experienced and beloved captain of our national Roman Berezovsky with whose help we will introduce the players of our national.
Gevorg Kasparov: I have known Gevorg for a long time. We always stay in the same room during the camps. I feel very comfortable with him and we always do our best to help each other during the matches and trainings. He has good reaction.
Robert Arzumanyan: Robert’s absence on the defense line was highly tangible when his injury forced him to miss the national’s matches. We feel more confident on the pitch when he is with us.
Hrayr Mkoyan: Hrayr is one of the primary players of the central defense. He is a very important player for us.
Varazdat Haroyan: Varazdat stands out with his bold game and ability to play well “on the second floor.” He has already managed to gain more practice and not to commit errors – not to get red cards or become a reason for penalties.
Levon Hayrapetyan: Levon is an excellent player, especially when he joins the attacks. He acts swiftly and takes right decisions. He played quite well before the injury. We hope he will soon play for a strong team.
Roman Berezovsky Roman Berezovsky
Kamo Hovhannisyan: Speed is one of his most important aspects. He started defending the national team colors from a young age and owing to that, he has obtained a wealth of experience. He will become a good right defender or midfielder.
Karlen Mkrtchyan: Our team feels much better when he is in good health and form. It is clear that the central part is as important for any team as the foundation for the building.
Artur Yedigaryan: The same refers to Artur. We have attained positive results in all matches Yedigaryan played with us. He seems to be our mascot.
Edgar Manucharyan: It’s very good Edgar plays in the starting lineup of his club. I think he has joined the national in a good form. We’ll see it in Albania.
Henrikh Mkhitaryan: For already many years he is the best Armenian footballer. He never spares himself for the national. No matter he has the captain’s armband or not, he always leads the national forward.
Gevorg Ghazaryan: It’s good that Gevorg is gaining match practice in the new team. The national will also greatly benefit from it. He now plays very confidently and is in a good form.
Marcos Pizzelli: Marcos has also joined the national in quite a good form. Trainings show that he moves quite swiftly and easily.
Yura Movsisyan: I think he will go all out for the match with Albania, especially considering that he is not in the starting lineup of his club.
Artur Sarkisov: He always helps his team whenever he is on the pitch. He was one of the best in the match with Serbia. He does his best to stand out after replacing.
Newcomers: I cannot describe them well yet as we have trained a little together. Gael Andonian seems to be well prepared – the European school immediately catches the eye. I did not have much chance to watch Ruslan Koryan but if he has been invited to the national, then he must be a good player.
Young players: Many of them have already spent much time in the team. They have progressed and have drawn lessons from their senior teammates. It would be good if they played for higher-end football clubs.
Roman Berezovsky: I constantly work on my self-improvement and get ready for the match with Albania. This match is highly important for us, and will give an answer to many questions.