Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Կարեն Մարգարյան
Ծանրամարտում նոր անունների պակաս Հայաստանը չի ունենում: Ամեն տարի մեր պատանեկան ու երիտասարդական թիմերը հաջող մասնակցություն են ունենում տարբեր առաջնություններում:
Բացառություն չէ նաեւ Կարեն Մարգարյանը, որին այս անգամ սիրով ներկայացնում ենք մեր «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում:
Հանդես է գալիս՝  77 կգ քաշային կարգում
Տարիքը՝ 15
Բնակավայրը՝  Գեղակերտ
Սովորում է՝  Գեղակերտի դպրոցի 10-րդ դասարանում
Սիրած առարկա՝ ֆիզիկա եւ ֆիզկուլտուրա
Նվաճումները՝ Հայաստանի կրկնակի չեմպիոն, 2015 թվականի Եվրոպայի պատանեկան առաջնության արծաթե մեդալակիր, 2016-ի ԵԱ-ի ոսկե մեդալակիր
Ազատ ժամանակ՝ սիրում է ֆուտբոլ խաղալ
Մարզական կերպարը՝ Յուրի Վարդանյան եւ Յուրի Սարգսյան
Նպատակը՝ մասնակցել 2020 թվականի Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերին
Դեպի ծանրամարտ. Դեռ շատ փոքր էի, երբ սկսեցի հետաքրքրվել ծանրամարտով: Անընդհատ գնում էի մարզումներ նայելու, մարզիչներին խնդրում էի, որ ես էլ պարապեմ, բայց ասում էին դեռ փոքր եմ:
Շատ լավ եմ հիշում առաջին օրը, երբ մտա դահլիճ: Մարզիչս ասաց, որ ձգումներ անեմ կախված դիրքում: Ես չաղլիկ երեխա էի ու միայն մեկ անգամ կարողացա անել (հիմա ձգումներիս թիվը հասցրել եմ 20-ի): Հաջորդ օրը կրկին գնացի, այդպես սկսեցի պարապել:
Առաջին հաջողությունը. Առաջին մրցումս եղավ 2013 թվականի օգոստոսին: Սեւան մարզական միությունը մրցաշար էր կազմակերպել, ես էլ մասնակցեցի ու գրավեցի 3-րդ տեղը: Այդ ժամանակ զուտ մրցումային պրոցեսին դեռ լիովին պատրաստ չէի, բայց էլի ուրախ էի, որ բրոնզե մեդալ նվաճեցի: Հետո, երբ սկսեցի շատ մրցաշարերում հանդես գալ, հարթակ բարձրանալու վախը հաղթահարեցի, անհանգստությունն անհետացավ:
Ապա աստճանաբար սկսեցի առաջ շարժվել, մասնակցեցի ու հաղթեցի Հայաստանի առաջնություններում, հետո Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում դարձա արծաթե մեդալակիր, իսկ անցած տարի կարողացա դառնալ ԵԱ-ի չեմպիոն:
Չգիտեմ ինչու, բայց ես միշտ սիրել եմ ծանրամարտը ու զգացել եմ, որ այն իմն է: Երբ սկսեցի նաեւ մեդալներ նվաճել, համոզվեցի, որ պետք է ավելի շատ պարապեմ ու ձգտեմ ավելիին:
Դպրոցն ու սպորտը. Հիմա ես դեռ հանրակրթական դպրոցում եմ սովորում: Մարզումներս դասերի հետ համատեղելն այդքան էլ դժվար չէ, բայց ուսուցիչները հաճախ աչք են փակում իմ բացակայությունների վրա: Դպրոցում չեմ առանձնանում, բոլորի պես ես էլ սովորական աշակերտ եմ: Եթե ես Եվրոպայի առաջնության հաղթող եմ, չի նշանակում, որ պետք է ուշադրության կենտրոնում լինեմ: Չեմպիոն լինելը ոչինչ չի նշանակում, կյանքում պետք է մարդ լինել:
Հաջողության հասնելու գրավականը. Միայն ֆիզիկապես պատրաստ լինելով չես կարող հաղթանակներ գրանցել: Հոգեպես պետք է կոտրես ծանրաձողը, որպեսզի այն ենթարկվի քեզ: Հաջողություններ գրանցում ես անընդհատ մարզվելով, սխալներդ ուղղելով ու մարզչիդ լսելով: Մարզիչս շատ մեծ դերակատարում ունի իմ կյանքում, նա ինձ համար երկրորդ հայր է: Ընդհանրապես, մարզիչը պետք է հասկանա իր սանին, լավ ճանաչի նրան, որպեսզի միասին կարողանան ճիշտ ուղղությամբ շարժվել:
Սխալները գիտակցելը. Լինում են օրեր, երբ դժգոհ եմ մնում ինձնից, չեմ կարողանում լիարժեք մարզվել: Տուն եմ գնում ու փորձում հասկանալ, թե ինչը չստացվեց, ինչու չկարողացա ինձ լավ դրսեւորել: Պետք է բոլոր հարցերի պատասխաններն ունենալ, որ հաջորդ անգամ նույն սխալները չանես: Իսկ ընդհանրապես մարզադահլիճից ինձ հետ տանում եմ բարձրացրած կիլոգրամներս, մեծ ջերմություն ու կրկին այնտեղ վերադառնալու ցանկություն:
Ռեկորդները. Անցած տարի Եվրոպայի մինչեւ 15 տարեկանների առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճեցի: Հավաքի ժամանակ պոկում վարժությունում մի անգամ 130 կգ բարձացրել էի: Առաջնության ժամանակ եւս կարողացա այդ նույն արդյունքը գրանցել ու սահմանեցի Եվրոպայի ռեկորդ: Այդ նույն օրը ռեկորդ սահմանեցի նաեւ հրում վարժությունում՝ 150 կգ: Սա մեծ պատիվ է, ամեն մարդ չի կարող նման քաշ բարձրացնել ու ռեկորդակիր դառնալ:
Միշտ առաջ շարժվելու ցանկությունը. Չեմ կարող բացատրել, թե ինչ է զգում մարզիկը, երբ հաղթող է դառնում: Գոնե մեկ անգամ պետք է լավագույնը լինես, որպեսզի իմանաս, թե ինչ է դա: Թեկուզ փոքր հաջողությունն ինձ ավելիին ձգտելու ցանկություն է տալիս: Երբեք չեմ բավարարվում ունեցածով, միշտ փորձում եմ առաջ շարժվել ու հասնել նպատակներիս:
Դեպի նոր նվաճումներ. Մի քանի օր առաջ մասնակցեցի Հայաստանի պատանիների առաջնությանն ու դարձա չեմպիոն: Ցավոք, ուսի վնասվածքից դեռ լավ չէի ապաքինվել ու հրում վարժությունում իմ հնարավորություններից ցածր հանդես եկա: Հիմա ընդգրկվել եմ թիմի կազմում ու հավաքների եմ մասնակցում: Եթե ինձ լավ դրսեւորեմ, ապա կմեկնեմ Աշխարհի առաջնություն: Մյուս տարի էլ պատանիների Օլիմպիադան է լինելու, ձգտելու եմ մասնակցել դրան ու, նախընտրելի է, ոսկի մեդալով վերադառնալ:

Armenia has no shortage of new names in weightlifting. Our juniors perform successfully in various tournaments every year.
One of such talented young athletes is Karen Margaryan, and we introduce him in this issue of Future stars of big-time sports series.
Category: 77kg
Age: 15
Place of residence: Geghakert, Armenia
Education: Geghakert school, 10th grade
Favorite subject: physics and physical education
Achievements: twice Champion of Armenia, silver medalist of European Junior Championship of 2015 and golden medalist of European Junior Championship of 2016
Hobby: football
Sport idol: Yuri Vardanyan and Yuri Sargsyan
Goal: quota for 2020 Tokyo Olympics
The road to weightlifting. I was very young when I got interested in weightlifting. I went to watch the training all the time and asked the coaches to train me too, but they told me to wait because I was too young.
I remember my first day in the training hall very well. The coach told me to make pulls. I was a plump child and could only make one (now I make 20). The next day I came to the hall again and renewed training.
The first success. My first competition was in August, 2013. Sevan Sports Union organized a tournament, and I won the bronze there. I wan’t fully ready for the competition process, but I was happy to take the third place. As I started to perform in tournaments more, I overcame the fear of climbing onto the podium, and my anxiety was gone.
I progressed gradually and won Armenian Championship, then the silver medal in European Junior Championship. Last year I became European champion. I don’t know why, but I always loved weightlifting and felt I belonged there. When I started winning medals, I became certain that I should train more and strive for more.
Sport and school. I am still at school. It’s not difficult to combine classes with trainings, but teachers often close their eyes to my absence in class. I’m not a distinguished student, just a regular one, like everybody else. Yes, I won the European Championship, but that doesn’t mean I should be in the center of attention. Being a champion means nothing, what matters is to be a good person.
Guarantee for success. You cannot win by just being physically prepared. You need to command the weight mentally, make the bar obey. You achieve success by training constantly, correcting your mistakes and listening to your coach. My coach is an important person in my life, he’s like a second father to me. The coach should understand the athlete and know him well so that they can move together in the right direction.
Mistake review. On some days I cannot train well and I’m not satisfied with myself. I go home and try to understand what went wrong. You need to find the answers if you want to perform well next time. What I usually take from the training hall is the weight I lifted, great warmth and the desire to come back.
Records. Last year I won the gold in European U15 Championship. Once I lifted 130kg in snatch during the training. I managed to repeat that in the competition and set a European record. On that same day, I also set a record in clean and jerk – 150kg. It was a great honor, not everyone can lift that much and set records.
The desire to always move forward. I cannot describe what athletes feel when they win. You need to become the best at least once so you know what it feels like. Even the smallest victory makes me wish to always move forward. I am never satisfied with what I have, instead I try to progress and achieve my goals.
To new achievements. A few days ago I won Armenian Junior Championship. Unfortunately, my shoulder injury hasn’t healed fully yet and I lifted less than I was able to in clean and jerk. Now I’m a part of the Armenian team and I go to training camps. If I perform well, I will go to World Championship. Next year I will try to qualify for the Junior Olympics, and I wish to win gold there.