Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Կարեն Մարգարյան
Ծանրամարտում նոր անունների պակաս Հայաստանը չի ունենում: Ամեն տարի մեր պատանեկան ու երիտասարդական թիմերը հաջող մասնակցություն են ունենում տարբեր առաջնություններում:
Բացառություն չէ նաեւ Կարեն Մարգարյանը, որին այս անգամ սիրով ներկայացնում ենք մեր «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում:
Հանդես է գալիս՝  77 կգ քաշային կարգում
Տարիքը՝ 15
Բնակավայրը՝  Գեղակերտ
Սովորում է՝  Գեղակերտի դպրոցի 10-րդ դասարանում
Սիրած առարկա՝ ֆիզիկա եւ ֆիզկուլտուրա
Նվաճումները՝ Հայաստանի կրկնակի չեմպիոն, 2015 թվականի Եվրոպայի պատանեկան առաջնության արծաթե մեդալակիր, 2016-ի ԵԱ-ի ոսկե մեդալակիր
Ազատ ժամանակ՝ սիրում է ֆուտբոլ խաղալ
Մարզական կերպարը՝ Յուրի Վարդանյան եւ Յուրի Սարգսյան
Նպատակը՝ մասնակցել 2020 թվականի Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերին
Դեպի ծանրամարտ. Դեռ շատ փոքր էի, երբ սկսեցի հետաքրքրվել ծանրամարտով: Անընդհատ գնում էի մարզումներ նայելու, մարզիչներին խնդրում էի, որ ես էլ պարապեմ, բայց ասում էին դեռ փոքր եմ:
Շատ լավ եմ հիշում առաջին օրը, երբ մտա դահլիճ: Մարզիչս ասաց, որ ձգումներ անեմ կախված դիրքում: Ես չաղլիկ երեխա էի ու միայն մեկ անգամ կարողացա անել (հիմա ձգումներիս թիվը հասցրել եմ 20-ի): Հաջորդ օրը կրկին գնացի, այդպես սկսեցի պարապել:
Առաջին հաջողությունը. Առաջին մրցումս եղավ 2013 թվականի օգոստոսին: Սեւան մարզական միությունը մրցաշար էր կազմակերպել, ես էլ մասնակցեցի ու գրավեցի 3-րդ տեղը: Այդ ժամանակ զուտ մրցումային պրոցեսին դեռ լիովին պատրաստ չէի, բայց էլի ուրախ էի, որ բրոնզե մեդալ նվաճեցի: Հետո, երբ սկսեցի շատ մրցաշարերում հանդես գալ, հարթակ բարձրանալու վախը հաղթահարեցի, անհանգստությունն անհետացավ:
Ապա աստճանաբար սկսեցի առաջ շարժվել, մասնակցեցի ու հաղթեցի Հայաստանի առաջնություններում, հետո Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում դարձա արծաթե մեդալակիր, իսկ անցած տարի կարողացա դառնալ ԵԱ-ի չեմպիոն:
Չգիտեմ ինչու, բայց ես միշտ սիրել եմ ծանրամարտը ու զգացել եմ, որ այն իմն է: Երբ սկսեցի նաեւ մեդալներ նվաճել, համոզվեցի, որ պետք է ավելի շատ պարապեմ ու ձգտեմ ավելիին:
Դպրոցն ու սպորտը. Հիմա ես դեռ հանրակրթական դպրոցում եմ սովորում: Մարզումներս դասերի հետ համատեղելն այդքան էլ դժվար չէ, բայց ուսուցիչները հաճախ աչք են փակում իմ բացակայությունների վրա: Դպրոցում չեմ առանձնանում, բոլորի պես ես էլ սովորական աշակերտ եմ: Եթե ես Եվրոպայի առաջնության հաղթող եմ, չի նշանակում, որ պետք է ուշադրության կենտրոնում լինեմ: Չեմպիոն լինելը ոչինչ չի նշանակում, կյանքում պետք է մարդ լինել:
Հաջողության հասնելու գրավականը. Միայն ֆիզիկապես պատրաստ լինելով չես կարող հաղթանակներ գրանցել: Հոգեպես պետք է կոտրես ծանրաձողը, որպեսզի այն ենթարկվի քեզ: Հաջողություններ գրանցում ես անընդհատ մարզվելով, սխալներդ ուղղելով ու մարզչիդ լսելով: Մարզիչս շատ մեծ դերակատարում ունի իմ կյանքում, նա ինձ համար երկրորդ հայր է: Ընդհանրապես, մարզիչը պետք է հասկանա իր սանին, լավ ճանաչի նրան, որպեսզի միասին կարողանան ճիշտ ուղղությամբ շարժվել:
Սխալները գիտակցելը. Լինում են օրեր, երբ դժգոհ եմ մնում ինձնից, չեմ կարողանում լիարժեք մարզվել: Տուն եմ գնում ու փորձում հասկանալ, թե ինչը չստացվեց, ինչու չկարողացա ինձ լավ դրսեւորել: Պետք է բոլոր հարցերի պատասխաններն ունենալ, որ հաջորդ անգամ նույն սխալները չանես: Իսկ ընդհանրապես մարզադահլիճից ինձ հետ տանում եմ բարձրացրած կիլոգրամներս, մեծ ջերմություն ու կրկին այնտեղ վերադառնալու ցանկություն:
Ռեկորդները. Անցած տարի Եվրոպայի մինչեւ 15 տարեկանների առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճեցի: Հավաքի ժամանակ պոկում վարժությունում մի անգամ 130 կգ բարձացրել էի: Առաջնության ժամանակ եւս կարողացա այդ նույն արդյունքը գրանցել ու սահմանեցի Եվրոպայի ռեկորդ: Այդ նույն օրը ռեկորդ սահմանեցի նաեւ հրում վարժությունում՝ 150 կգ: Սա մեծ պատիվ է, ամեն մարդ չի կարող նման քաշ բարձրացնել ու ռեկորդակիր դառնալ:
Միշտ առաջ շարժվելու ցանկությունը. Չեմ կարող բացատրել, թե ինչ է զգում մարզիկը, երբ հաղթող է դառնում: Գոնե մեկ անգամ պետք է լավագույնը լինես, որպեսզի իմանաս, թե ինչ է դա: Թեկուզ փոքր հաջողությունն ինձ ավելիին ձգտելու ցանկություն է տալիս: Երբեք չեմ բավարարվում ունեցածով, միշտ փորձում եմ առաջ շարժվել ու հասնել նպատակներիս:
Դեպի նոր նվաճումներ. Մի քանի օր առաջ մասնակցեցի Հայաստանի պատանիների առաջնությանն ու դարձա չեմպիոն: Ցավոք, ուսի վնասվածքից դեռ լավ չէի ապաքինվել ու հրում վարժությունում իմ հնարավորություններից ցածր հանդես եկա: Հիմա ընդգրկվել եմ թիմի կազմում ու հավաքների եմ մասնակցում: Եթե ինձ լավ դրսեւորեմ, ապա կմեկնեմ Աշխարհի առաջնություն: Մյուս տարի էլ պատանիների Օլիմպիադան է լինելու, ձգտելու եմ մասնակցել դրան ու, նախընտրելի է, ոսկի մեդալով վերադառնալ:

Будущие звезды большого спорта: Карен Маркарян
В Армении не бывает недостатка в новых тяжелоатлетах. Ежегодно наши юношеские и молодежные команды успешно участвуют в разных первенствах.
Не является исключением и Карен Маркарян, которого на этот раз представляем в рубрике «Будущие звезды большого спорта».
Весовая категория:  77 кг
Возраст: 15 лет
Город: Гегакерт
Учится:  10-й класс гегакертской школы
Любимый предмет: физика и физкультура
Достижения: Двукратный чемпион Армении, серебряный призер юношеского ЧЕ 2015 г., победитель юношеского ЧЕ 2016 г.
В свободное время: любит играть в футбол
Спортивный образ: Юрий Варданян и Юрий Саргсян
Цель: участвовать в Олимпийских играх 2020 года в Токио
К тяжелой атлетике: Я очень рано начал интересоваться тяжелой атлетикой. Постоянно ходил смотреть на тренировки, просил тренеров позаниматься и со мной. Но они сначала говорили, что мне пока рано.
Я хорошо помню свой первый день в зале. Тренер отправил меня подтягиваться. Я был полненьким, и смог подтянуться только раз (сейчас уже могу 20). На следующий день я снова пошел, и так начал тренироваться.
Первые успехи: Первый раз в соревновании я участвовал в августе 2013 года. Севанский спортивный союз организовал турнир, и я на нем занял 3-е место. Тогда я еще не был готов соревноваться, но был рад третьему месту. Потом с новыми соревнованиями, я перестал бояться, и волнение ушло.
Постепенно я двигался вперед: победил в первенстве Армении, затем получил серебро на юношеском чемпионате Европы, а в прошлом году стал чемпионом Европы. Не знаю почему, но мне всегда нравилась тяжелая атлетика, я чувствовал, что это мое. А когда я начал завоевывать медали, понял, что мне нужно больше тренироваться и стремиться к большему.
Школа и спорт: Сейчас я пока учусь в школе. Совмещать тренировки с уроками не так уж и сложно, но учителя часто закрывают глаза на мои отсутствия. В школе я не выделяюсь – я обычный ученик, как и все. Если я победил на первенстве Европы, это не значит, что должен быть в центре внимания. Чемпионство ничего не значит, в жизни нужно быть человеком.
Залог успеха: Только физической подготовки недостаточно для победы. Нужно психологически победить штангу, чтобы она подчинилась тебе. Успеха добиваешься постоянными тренировками, работой над ошибками и благодаря советам тренера. Тренер очень важен в моей жизни, он мне как второй отец. Вообще, тренер должен понимать своего воспитанника, хорошо знать его, чтобы вместе они могли двигаться в правильном направлении.
Осознание ошибок: Бывают дни, когда я недоволен собой и не могу полноценно тренироваться. Я иду домой и пробую понять, что у меня не получилось, почему я не смог себя проявить. Нужно найти ответы на все вопросы, чтобы не повторять свои ошибки.
Рекорды: В прошлом году на первенстве Европы до 15 лет я завоевал золото. Во время сбора я поднял 130 кг на упражнении рывок, а во время первенства повторил этот результат и установил европейский рекорд. В тот же день я установил рекорд в упражнении толчок – 150 кг. Это большая честь: не каждый может поднять такой вест и стать рекордсменом.
Желание всегда двигаться вперед: Не могу объяснить, что испытывает спортсмен, когда побеждает. Нужно хотя бы раз стать лучшим, чтобы понять, что это. Даже небольшой успех дает мне желание сделать больше. Я никогда не довольствуюсь достигнутым, всегда стараюсь двигаться вперед и добиваться своих целей.
К новым достижениям: Несколько дней назад я участвовал в юношеском первенстве Армении и стал чемпионом. К сожалению, мое плечо до конца не оправилось от травмы, и на упражнении толчок я показал низкий результат. Если я хорошо проявлю себя, смогу поехать на чемпионат мира. В следующем году будет юношеская Олимпиада, я постараюсь участвовать на ней и вернуться с медалью.