Ժան Ջորկաեֆ. Մխիթարյանին մեծ ապագա է սպասվում
Ֆրանսիայի հավաքականի երկար տարիների ավագ Ժան Ջորկաեֆը հայ ֆուտբոլիստներից առանձնացրել է Դորտմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին:
Izvestia.ru-ին տված հարցազրույցում Ջորկաեֆը նշել է, որ Մխիթարյանը բազմակողմանի ու հետաքրքիր ֆուտբոլիստ է:
«Նրան մեծ ապագա է սպասվում եվրոպական ֆուտբոլում: Չեմ զարմանա, եթե հենց ամռանը Հենրիխին առաջարկություն անեն «Ռեալից», «Բարսելոնայից» կամ անգլիական որեւէ թոփ-ակումբից»,- ասել է նա:
Ջորկաեֆը Հայաստանի հավաքականի կազմում միշտ հավանել է Ռոման Բերեզովսկու խաղը: Հիմա էլ նա համոզված է, որ փորձառու դարպասապահը կարիերան ավարտելուց հետո հիանալի մարզիչ է դառնալու:
Ժան Ջորկաեֆը խոսել է նաեւ տարիներ առաջ Հայաստանի հավաքականը գլխավորելու առաջարկի մասին. «Կինս հայուհի է, ու նա շատ էր ցանկանում մի օր ապրել Հայաստանում: 1998-ին ես, իսկապես, լավ առաջարկություն էի ստացել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայից, բայց երկար մտածելուց հետո որոշեցի մնալ Ֆրանսիայում: Ես այդ ժամանակ օգնում էի Լիգա-1-ում հանդես եկող մի թիմի, բացի այդ էլ շատ էի ուզում ներկա լինել Ֆրանսիայում կայանալիք ԱԱ-ին»:

Jean Djorkaeff: Mkhitaryan will have a great future
Djorkaeff noted that Mkhitaryan is a multifaceted and interesting football player in the interview he gave to Izvestia.ru.
“He will have a great future in European football.  I won’t be surprised if  Henrikh receives offers from Real, Barcelona or some English top club in summer,” said he.
Djorkaeff always favoured Roman Berezovsky in Armenian team. Now he’s sure that the experienced goalkeeper will become a wonderful coach after finishing his career.
Jean Djorkaeff also spoke about the offer to head Armenian team that he received years ago: “My wife is Armenian, and she wanted to live in Armenia some day very much. I got very good offers from Armenian Football Federation in 1998, but I decided to stay in France after long reflection. I was helping a club in Liga-1 at that time, and I really wanted to be present at World Championship in France.”