Ժան Ջորկաեֆ. Մխիթարյանին մեծ ապագա է սպասվում
Ֆրանսիայի հավաքականի երկար տարիների ավագ Ժան Ջորկաեֆը հայ ֆուտբոլիստներից առանձնացրել է Դորտմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին:
Izvestia.ru-ին տված հարցազրույցում Ջորկաեֆը նշել է, որ Մխիթարյանը բազմակողմանի ու հետաքրքիր ֆուտբոլիստ է:
«Նրան մեծ ապագա է սպասվում եվրոպական ֆուտբոլում: Չեմ զարմանա, եթե հենց ամռանը Հենրիխին առաջարկություն անեն «Ռեալից», «Բարսելոնայից» կամ անգլիական որեւէ թոփ-ակումբից»,- ասել է նա:
Ջորկաեֆը Հայաստանի հավաքականի կազմում միշտ հավանել է Ռոման Բերեզովսկու խաղը: Հիմա էլ նա համոզված է, որ փորձառու դարպասապահը կարիերան ավարտելուց հետո հիանալի մարզիչ է դառնալու:
Ժան Ջորկաեֆը խոսել է նաեւ տարիներ առաջ Հայաստանի հավաքականը գլխավորելու առաջարկի մասին. «Կինս հայուհի է, ու նա շատ էր ցանկանում մի օր ապրել Հայաստանում: 1998-ին ես, իսկապես, լավ առաջարկություն էի ստացել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայից, բայց երկար մտածելուց հետո որոշեցի մնալ Ֆրանսիայում: Ես այդ ժամանակ օգնում էի Լիգա-1-ում հանդես եկող մի թիմի, բացի այդ էլ շատ էի ուզում ներկա լինել Ֆրանսիայում կայանալիք ԱԱ-ին»:

Жан Джоркаефф: Мхитаряна ждет большое будущее
Многолетний капитан сборной Франции Жан Джоркаефф выделяет среди армянских футболистов полузащитника дортмундской «Боруссии» Генриха Мхитаряна.
В интервью Izvestia.ru Джоркаефф отметил, что Мхитарян - разносторонний, интересный футболист.
«У него большое будущее в европейском футболе. Не удивлюсь, если уже летом его пригласят в «Реал», «Барселону» или один из английских топ-клубов», - сказал он.
Джоркаефф всегда выделял также в составе армянской сборной игру Романа Березовского. И теперь он уверен, что из этого опытного футболиста получится хороший тренер для национальной команды.
Жан Джоркаефф рассказал также о полученном несколько лет назад предложении возглавить сборную Армении: «Моя жена армянка, и она хотела бы когда-нибудь вернуться на родину. В 1998 году я действительно получил хорошее предложение от федерации футбола Армении, но после долгих раздумий все-таки отказался от переезда. В тот момент я помогал одному клубу из Лиги 1 и очень хотел быть во Франции во время домашнего чемпионата мира».