Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Արաս Օզբիլիսը խոստովանել է, որ Մոսկվայի «Սպարտակի» գլխավոր մարզիչ, ազգությամբ թուրք Մուրատ Յակինն իրեն Ցեղասպանության 100-ամյակի օրը հեռացրել է գլխավոր թիմից:
«Դա շատ ծիծաղելի կլիներ, եթե այդքան տխուր չլիներ: Ես չեմ ցանկանում հանդես գալ մի մարզչի գլխավորությամբ, որն ինձ այդպես է վերաբերվում ու չի ցանկանում, որ ես մարզվեմ ու խաղամ: Մի տարի տքնաջանորեն մարզվել եմ ու վերականգնվել, օրերն եմ հաշվել, թե երբ եմ խաղադաշտ վերադառնալու, սակայն դա ինձ թույլ չեն տալիս անել»,- eurosport.ru-ին ասել է Օզբիլիսը:
Նա նշել է, որ չի հավակնում միանգամից հանդես գալ «Սպարտակի» հիմնական կազմում, սակայն շատ է ցանկանում մարզվել թիմի հետ:
Կիսապաշտպանը չի խոսել Յակինի մասին որպես մարզիչ, քանի որ նրա գլխավորությամբ հանդես չի եկել, սակայն կարծում է, որ աշխատանքին այդպիսի վերաբերմունքով ու ստեղծած մթնոլորտով հնարավոր չէ արդյունքի հասնել:
«Շատ ֆուտբոլիստներ չեն հասկանում, թե թիմում ինչ է կատարվում: Նրանք չեն հավատում կատարվածին: Երբ ինձ 2-րդ թիմ ուղարկեցին, նրանք չէին կարողանում հասկանալ դա: Ցանկանում են պատճառն իմանալ, սակայն ես պատասխան չունեմ: Գուցե դա տեղի է ունենում, որովհետեւ ես հայ եմ, իսկ մարզիչը՝ թուրք: Ի՞նչ կարող է ասել այս մասին Յուրա Մովսիսյանը, որը վերջին մրցաշրջաններում 15-ից քիչ գնդակ չի խփել, իսկ հիմա անընդհատ մնում է պահեստայինների նստարանին: Ինչպե՞ս կարող է լավագույն ռմբարկուն վերածվել պահեստայինի»,- ընդգծել է Օզբիլիսը:

Озбилис: Якин выгнал меня из «Спартака», потому что я армянин
Полузащитник сборной Армении Арас Озбилис заявил, что главный тренер московского «Спартака» Мурат Якин, турок по национальности, выгнал его из команды в день 100-летней годовщины Геноцида армян.
«Это было бы смешно, если б не было так грустно. Я не хочу играть за тренера, который так ко мне относится, который не хочет, чтобы я тренировался и играл. Я весь год усердно восстанавливался, считал дни до возвращения на поле, но мне не дают этого сделать», цитирует спортсмена eurosport.ru.
Он отметил, что не претендует на немедленное возвращение в основной состав «Спартака», однако очень хочет тренироваться с командой.
Полузащитник не стал высказываться о Якине как тренере, так как никогда не играл под его руководством, однако считает, что с таким отношением к людям и таким микроклиматом в коллективе успехов не добьешься.
«Многие футболисты не понимают многого, что творится в команде. Когда меня отправили во вторую команду, они не поверили, что со мной так поступают. Спрашивают, за что, и я не знаю, как ответить. Я спрашиваю себя, быть может, все это происходит, потому что я армянин, а тренер – турок? Что думает Юра Мовсисян, который последние годы забивал не меньше 15 голов за сезон, но которому в одночасье перестают доверять и выпускать на поле. Он что, мог так быстро из одного из лучших нападающих в стране превратиться в запасного?» - подчеркнул Озбилис.