Առաջին քայլեր. Աթլետիկա
Mediamax Sport-ն «Առաջին քայլեր» հատուկ նախագծում արդեն ներկայացրել է 7 մարզաձեւեր: Այս անգամ «Սպարտակ» մարզահամալիրում հետեւել ենք փոքրիկ աթլետների մարզումներին ու նկատել, որ ամենավատ պայմաններն այստեղ են:
Ավելի վաղ «Սպորտի հակառակ կողմում» ներկայացրել էինք աթլետիկայի չլուծված խնդիրները: Չնայած անբարենպաստ պայմաններին, մարզիչները շարունակում են աշխատել ու փորձել փոքրիկներին կապել աթլետիկայի հետ:
Մարզիչ Սոնա Եգորյանը նշում է, որ իրենց դպրոց դիմող երեխաների թիվը շատ է, սա է նաեւ պատճառը, որ մարզումների ժամանակ դահլիճում տեղ ու դադար չի լինում:
«Մեր մարզաձեւը շատ բարդ է, ու կան երեխաներ, ովքեր մի քանի պարապմունք հաճախելուց հետո դադարում են գալ: Դրա համար էլ շատ փոքր տարիքից պետք է նրանց կապենք աթլետիկայի հետ, քանի որ միանգամից սիրում են ու սկսում դիմանալ բոլոր դժվարություններին»,- պատմում է Եգորյանը:
Մարզիչը նշեց, որ մեծ ուշադրություն են դարձնում հատկապես նորեկներին, ովքեր պետք է միանգամից դառնան խմբի անդամ ու հետ չմնան մյուսներից: Իսկ արդյունքի հասնելու համար մարզիչները բացատրում են ամեն ինչ, երեխաների հետ վազում են ձեռքը բռնած, օգնում են հաղթահարել դժվարություններն ու բազմաթիվ խորհուրդներ տալիս:
«Շատ կարեւոր է համագործակցությունը ծնողների հետ: Օրինակ, իմ խմբում թմբլիկ երեխաներ կան, ովքեր գալիս են զուտ նիհարելու համար: Ես նրանց ծնողների հետ խորհրդակցում եմ ու միշտ հիշեցնում, որ պետք է սնունդին ուշադրություն դարձնեն»,- ավելացրեց նա:
Դավիթը 11 տարեկան է, ու արդեն մեկ տարի է աթլետիկայով է զբաղվում. «Սկզբից ֆուտբոլի էի գնում, բայց չէի կարողանում արագ վազել: Որոշեցի աթլետիկա պարապեմ, որ ուժեղանամ ու հետ գնամ ֆուտբոլ: Բայց հիմա փոշմանել եմ, էլ չեմ ուզում թողնել աթլետիկան: Ես շատ ակտիվ եմ, որ այստեղ վերջացնում ենք մարզումները գնում եմ տուն, բակ եմ իջնում ու սկսում եմ էլի վազել»:
Ի տարբերություն Դավիթի, 6 տարեկան Հարությունն աթլետիկայի սկսել է հաճախել հորեղբոր, 10-ամյա Դիանան ու 11-ամյա Ալիսան էլ մայրիկների խորհրդով:
Երեխաներն այսօր շատ են գոհ, որ գնում են մարզումների, վազվզում են, թռչկոտում ու ընկերների հետ ուրախ ժամանակ անցկացնում: Այն հարցին, թե ինչու են գալիս աթլետիկայի, նրանք տվեցին տարբեր պատասխաններ. «Որպեսզի մեծանամ ու ուժեղ տղա դառնամ», «Գալիս եմ, որ մեջքս ուղիղ լինի» եւ «Բալետի էլ եմ գնում, ու աթլետիկան ու բալետը իրար հետ ինձ օգնում են, որ սիրուն կառուցվածք ունենամ»:

Первые шаги: Легкая атлетика
Mediamax Sport в рамках спецпроекта «Первые шаги» уже представил 7 видов спорта. На этот раз мы наблюдали за тренировками юных атлетов в спорткомплексе «Спартак» и заметили, что именно им приходится заниматься в наименее благоприятных условиях.
Ранее мы сообщили о требующих решения проблемах атлетов. Несмотря на неблагоприятные условия, тренеры продолжают работать и стараются привить малышам любовь к атлетике.
Тренер Сона Егорян отмечает, что к ним в школу обращаются очень многие, поэтому во время тренировок в зале не бывает свободного места.
«Есть дети, которые перестают посещать занятия после первых тренировок. Поэтому нужно, чтобы они привязывались к атлетике с раннего возраста, потому что тогда, они любят его и легко переносят сложности», - рассказывает Сона Егорян.
Тренер отметила, что особенно большое внимание уделяется новичкам, которые должны сразу же становиться частью команды и не отставать от других. А для достижения результатов тренеры бегают вместе с детьми за руку, помогают преодолевать сложности, дают множество советов.
Давиду 11 лет. Он занимается легкой атлетикой уже год: «Сначала я ходил на футбол, но не мог быстро бегать. Я решил позаниматься атлетикой, чтобы стать сильнее и вернуться в футбол. Но теперь я решил, что не хочу бросать атлетику».
В отличие от Давида, 6-летний Арутюн начал заниматься легкой атлетикой по совету дяди, а 10-летняя Диана и 11-летняя Алиса – благодаря своим мамам. Сегодня дети очень довольны, что ходят на тренировки, они бегают, прыгают и весело проводят время с друзьями. На вопрос о том, почему они продолжают заниматься атлетикой, ребята дали разные ответы: «Чтобы вырасти и стать сильным», «Я хожу, чтобы у меня была прямая спина» и «Еще занимаюсь балетом. И балет, и атлетика помогают мне быть стройной».