Թենիսը մի մարզաձեւ է, որն ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր երկրպագուներ ունի: Շատերն են խոստովանում, որ մեկ անգամ կորտ մտնելով՝ այլեւս չեն ցանկանում այնտեղից դուրս գալ:
Mediamax Sport-ն այս անգամ այցելել է Incourt թենիս ակումբ ու ծանոթացել շատ պայծառ ու հետաքրքիր փոքրիկների հետ: «Առաջին քայլեր» շարքում այս անգամ հյուրընկալել ենք թենիսիստներին:
Շոգ ամառն ու այրող արեւը չեն խանգարում, որ ամեն անգամ ուրախ տրամադրությամբ ԽՍՀՄ սպորտի վարպետ մարզիչ Գայանե Մովսիսյանը ողջունի իր փոքրիկ սաներին ու սկսի նրանց սովորեցնել թենիսի գաղտնիքները:
Մովսիսյանը 31 տարի է իր գիտելիքները փոխանցում է երեխաներին, որոնց համար, ինչպես ինքն է նշում, ոչ միայն մարզիչ է, այլեւ մայրիկ, հոգեբան, ընկեր, ուսուցիչ:
«Կան երեխաներ, որ գալիս են ու միանգամից ուզում են խաղալ, բայց մինչեւ բուն խաղին անցնելն այնքան աշխատանք կա կատարելու: Նույնիսկ առաջին դասին միանգամից երեւում է, թե ով կարող է հաջողություն ունենալ թենիսում: Թենիս սկսում են պարապել 5-6 տարեկանից: Մենք խումբը կազմում ենք ըստ երեխաների խաղամակարդակի: Թենիսն անհատական մարզաձեւ է, ու ով կարողանում է արագ աճել ու մյուսներից առաջ անցնել, ապա նա տեղափոխվում է այլ խումբ կամ էլ սկսում է արդեն անհատական մարզվել»,- նշեց մարզիչը:
Incourt թենիս ակումբում տարբեր տարիքային խմբերի համար կազմակերպվում են ներակումբային առաջնություններ, որպեսզի երեխաները զգան մրցակցությունն ու էլ ավելի ճիշտ կարողանան իրենց դրսեւորել մրցաշարերի ու նաեւ մարզումների ժամանակ:
8 տարեկան Տաթեւն է, որը մինչեւ 8 տարեկանների մրցումում գրավել է 2-րդ տեղը.
«Տատիկս թենիսիստ է եղել ու ինձ էլ բերեց, որ ես էլ սովորեմ: Այստեղ ինձ շատ դուր է գալիս, որ արդեն 10 տարեկան դառնամ՝ կհաղթեմ: Դեռ չեմ որոշել ինչ կդառնամ, բայց մտածում եմ կամ թենիսիստ, կամ էլ գիտնական»:
7 տարեկան Արսենը եւս մինչեւ 8 տարեկանների մրցումում 2-րդ տեղն է գրավել. «Հեռուստացույցով էի տեսել թենիսի մրցաշար, տանն ասում էի, որ բերեն, բայց մայրիկս ուզում էր կարատեի տաներ ինձ: Ես համոզեցի նրան ու եկա այստեղ: Չնայած ուզում եմ շինարար դառնալ, բայց թենիս իմանալ էլ եմ շատ ուզում, որովհետեւ սիրում եմ մարզվել ու հաղթել»:
«Մի օր տանը մուլտիկ էի նայում՝ Մաշան ու արջը, ու իրենք թենիս էին խաղում: Այ, այդ ժամանակ ես էլ ուզեցի խաղամ: Տանը մերոնց ասացի, հայրիկս էլ բերեց այստեղ: Ամենասկզբում չէի կարողանում, բայց ընկեր Գայանեն սովորեցնում է, ու արդեն ոնց-որ մի քիչ լավ եմ խաղում: Շատ եմ ուզում ուժեղ թենիսիստ դառնալ»,- այսպիսի պատմություն էլ մեզ պատմեց 8-ամյա Մարիետան:

Теннис – это спорт, который привлекает миллионы поклонников в мире. Многие признаются, что однажды выйдя на корт, уже не хотят уходить с него.
На этот раз Mediamax Sport посетил клуб Incourt, где познакомился с очень яркими и интересными малышами. Представляем в цикле «Первые шаги» юных теннисистов.
Жаркое лето и испепеляющее солнце не мешают тренеру Гаяне Мовсисян каждый раз в хорошем настроении приветствовать своих маленьких учеников и обучать их секретам тенниса.
Мовсисян уже 31 год делится своими знаниями с детьми, для которых, как она сама говорит, является не только тренером, но и мамой, психологом, другом и учителем. «Есть дети, которые приходят и сразу хотят играть, но до того, как перейти к игре, нужно очень много работать. Теннисом начинают заниматься с 5-6 лет. Теннис – индивидуальная игра, и тот, кто показывает быстрый рост, переходит в другую группу или начинает работать по индивидуальному плану», - отметила тренер.
8-летняя Татев на соревнованиях среди 8-летних зняла 2-е место: «Моя бабушка была теннисисткой и привела меня, чтобы я тоже училась играть. Мне очень нравится здесь, и когда мне будет 10 лет, я выиграю. Я пока не решила, кем стану, но думаю, либо теннисисткой, либо ученым».
7-летний Арсен также занял 2-е место на соревнованиях среди 8-летних: «Я увидел по телевизору теннисный турнир, и попросил дома, чтобы меня привели. Мама хотела отдать меня на карате, но я уговорил ее и пришел сюда. Хотя я хочу стать строителем, но и теннисом заниматься тоже хочу, потому что мне нравится тренироваться и побеждать».
«Однажды дома я смотрела мультик - «Маша и медведь», и они там играли в теннис. Тогда мне и захотелось играть. Я сказала дома, и папа привел меня сюда. Сначала у меня не получалось, но тренер Гаяне научила меня, и теперь, кажется, я стала играть немного лучше. Я очень хочу стать хорошей теннисисткой», - рассказала нам 8-летняя Мариетта.