Թենիսը մի մարզաձեւ է, որն ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր երկրպագուներ ունի: Շատերն են խոստովանում, որ մեկ անգամ կորտ մտնելով՝ այլեւս չեն ցանկանում այնտեղից դուրս գալ:
Mediamax Sport-ն այս անգամ այցելել է Incourt թենիս ակումբ ու ծանոթացել շատ պայծառ ու հետաքրքիր փոքրիկների հետ: «Առաջին քայլեր» շարքում այս անգամ հյուրընկալել ենք թենիսիստներին:
Շոգ ամառն ու այրող արեւը չեն խանգարում, որ ամեն անգամ ուրախ տրամադրությամբ ԽՍՀՄ սպորտի վարպետ մարզիչ Գայանե Մովսիսյանը ողջունի իր փոքրիկ սաներին ու սկսի նրանց սովորեցնել թենիսի գաղտնիքները:
Մովսիսյանը 31 տարի է իր գիտելիքները փոխանցում է երեխաներին, որոնց համար, ինչպես ինքն է նշում, ոչ միայն մարզիչ է, այլեւ մայրիկ, հոգեբան, ընկեր, ուսուցիչ:
«Կան երեխաներ, որ գալիս են ու միանգամից ուզում են խաղալ, բայց մինչեւ բուն խաղին անցնելն այնքան աշխատանք կա կատարելու: Նույնիսկ առաջին դասին միանգամից երեւում է, թե ով կարող է հաջողություն ունենալ թենիսում: Թենիս սկսում են պարապել 5-6 տարեկանից: Մենք խումբը կազմում ենք ըստ երեխաների խաղամակարդակի: Թենիսն անհատական մարզաձեւ է, ու ով կարողանում է արագ աճել ու մյուսներից առաջ անցնել, ապա նա տեղափոխվում է այլ խումբ կամ էլ սկսում է արդեն անհատական մարզվել»,- նշեց մարզիչը:
Incourt թենիս ակումբում տարբեր տարիքային խմբերի համար կազմակերպվում են ներակումբային առաջնություններ, որպեսզի երեխաները զգան մրցակցությունն ու էլ ավելի ճիշտ կարողանան իրենց դրսեւորել մրցաշարերի ու նաեւ մարզումների ժամանակ:
8 տարեկան Տաթեւն է, որը մինչեւ 8 տարեկանների մրցումում գրավել է 2-րդ տեղը.
«Տատիկս թենիսիստ է եղել ու ինձ էլ բերեց, որ ես էլ սովորեմ: Այստեղ ինձ շատ դուր է գալիս, որ արդեն 10 տարեկան դառնամ՝ կհաղթեմ: Դեռ չեմ որոշել ինչ կդառնամ, բայց մտածում եմ կամ թենիսիստ, կամ էլ գիտնական»:
7 տարեկան Արսենը եւս մինչեւ 8 տարեկանների մրցումում 2-րդ տեղն է գրավել. «Հեռուստացույցով էի տեսել թենիսի մրցաշար, տանն ասում էի, որ բերեն, բայց մայրիկս ուզում էր կարատեի տաներ ինձ: Ես համոզեցի նրան ու եկա այստեղ: Չնայած ուզում եմ շինարար դառնալ, բայց թենիս իմանալ էլ եմ շատ ուզում, որովհետեւ սիրում եմ մարզվել ու հաղթել»:
«Մի օր տանը մուլտիկ էի նայում՝ Մաշան ու արջը, ու իրենք թենիս էին խաղում: Այ, այդ ժամանակ ես էլ ուզեցի խաղամ: Տանը մերոնց ասացի, հայրիկս էլ բերեց այստեղ: Ամենասկզբում չէի կարողանում, բայց ընկեր Գայանեն սովորեցնում է, ու արդեն ոնց-որ մի քիչ լավ եմ խաղում: Շատ եմ ուզում ուժեղ թենիսիստ դառնալ»,- այսպիսի պատմություն էլ մեզ պատմեց 8-ամյա Մարիետան:

Tennis is a sport boasting millions of fans around the world. Many of the people entering the court admit not to want to step out of there.
This time Mediamax Sport has visited Incourt Tennis Club and got acquainted with very bright and interesting little players. This edition of “First Steps” series hosts tennis players.
Hot summer and the ardent sun are not an obstacle for Coach Gayane Movsisyan to warmly and happily greet her little players and disclose the secrets of tennis to them.
Gayane has been a coach for already 31 years. According to her, she is not only a coach for the children, but also a mother, psychologist, friend and a teacher.
“There are children who want to start playing as soon as they come, while the game itself requires some preliminary work. Children start practicing tennis at the age of five-six. Tennis is an individual sport and the ones who quickly progress, move to another group or start individual trainings,” said the coach.
This is eight-year-old Tatev, who won the second place among children aged eight and under.
“My grandma was a tennis player and she took me here to train. I love it here very much. I will win when I turn 10. I have yet not decided what to become but I mostly think of becoming a tennis player or a scientist,” she said.
Seven-year-old Arsen has also won the second place among children aged eight and under.
“I saw a tennis tournament on TV. I was telling at home that I wanted to engage in tennis but my mom wanted me to practice karate. I convinced her and came here. I want to become a builder but I love tennis, as I love trainings and victories,” he said.
“I was once watching “Masha and The Bear” cartoon on TV. They were playing tennis. It’s when the wish to play tennis rooted in me. I told my parents, and my dad took me here. At first, I was failing but Mrs. Gayane instructs well and I think I play much better now. I want to become a strong tennis player one day,” eight-year-old Marietta told us.