Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի գրոսմայստեր Վլադիմիր Կրամնիկը կարծում է, որ հայ շախմատիստ Լեւոն Արոնյանը «շատ տաղանդավոր է եւ աշխարհի չեմպիոն դառնալու իրական թեկնածու է»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Վլադիմիր Կրամնիկն ասել այս մասին ռադիո «Էխո Մոսկվի»-ի հետ հարցազրույցում: Նա նշել է, որ Լեւոն Արոնյանը մեծ աջակցություն ունի Հայաստանում:
«ՀՀ նախագահը, ով միաժամանակ Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահն է, միշտ ներկա է մրցաշարներին եւ Լեւոնի լավ բարեկամն է. նրանք անմիջական կապի մեջ են, նախագահը միշտ թե ֆինանսապես, թե բարոյապես աջակցել է նրան, Լեւոնը բացարձակ քարտ բլանշ ունի», - ասել է Կրամնիկը:
Ռուսաստանցի գրոսմայստերն ասել է, որ ինքն ու Լեւոն Արոնյանը ընկերներ են:
«Ներկայումս գրոսմայստերների լավագույն տասնյակի միջեւ հիմնականում անձնական լավ հարաբերություններ են: Սա խաղ է, եւ պետք չէ մոռանալ, որ բոլոր հավանություններով հանդերձ, սա պարզապես խաղ է: Ինձ միշտ հաջողվել է տարանջատել խաղն ու անձնական հարաբերությունները: Նույն Անանդի հետ, ով հաղթեց ինձ, մենք լավ բարեկամական հարաբերությունների մեջ ենք: Մենք Լեւոնի հետ էլ ենք բարեկամներ», - ասել է Կրամնիկը:

Ереван/Медиамакс/. Российский гроссмейстер Владимир Крамник считает, что армянский шахматист Левон Аронян «очень талантлив и является реальным претендентом на то, чтобы стать чемпионом мира».
Как сообщает Медиамакс, Владимир Крамник сказал об этом в интервью радио «Эхо Москвы». Он отметил, что Левон Аронян пользуется большой поддержкой в Армении.
«Президент Армении, он также президент Шахматной федерации, приходит всегда на турниры, он хороший друг Левона, у них прямая связь, он ему помогает, это и финансовая и моральная поддержка, абсолютный карт-бланш», - сказал Крамник.
Российский гроссмейстер сказал, что с Левоном Ароняном они друзья.
«Сейчас у нас у топ-игроков в основном личные хорошие отношения. Это игра, и не надо забывать, что при всех амбициях это просто игра. Я всегда четко проводил грань между игрой и личными отношениями. С тем же Анандом, который обыграл меня, у нас очень дружественные хорошие отношения. И с Левоном Ароняном мы друзья», - сказал Крамник.