Լեւոն Արոնյան. Կարլսենը հեշտ չի հանձնվելու
ՖԻԴԵ-ի վարկածով 5-րդ համար Լեւոն Արոնյանը կարծում է, որ Աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար պայքարում հետաքրքիր իրավիճակ է ստեղծվել:
«Կարլսենը մի քանի պարտիայում կարող էր հաղթող դուրս գալ, բայց ոչ-ոքի հաշիվներ գրանցվեցին: Արդյունքում 8-րդ տուրում պարտվեց, ու Կարյակինն այժմ հաղթում է 4,5:3,5 հաշվով: Բայց Մագնուսը  հայտնի է նրանով, որ կարողանում է վերականգնել իր ուժերն ու պայքարել: Համոզված եմ, որ նա հեշտ չի հանձնվելու»,- այսօր Երեւանում կայացած միջոցառման ժամանակ ասել է Արոնյանը:
Նա նշել է, որ այժմ Կարյակինի շանսերն ավելի բարձր են, բայց պայքարը դեռ առջեւում է. «Ես երկուսին էլ լավ գիտեմ, դժվար է ինչ-որ բան կանխատեսելը, չենք իմանա, թե ինչպես կավարտվի ամեն ինչ»:

Левон Аронян считает, что в борьбе за звание чемпиона мира создалась интересная ситуация.
«Карлсен мог победить в нескольких партиях, но они закончились ничьей. В результате, в 8-м туре он проиграл, и теперь Карякин ведет со счетом 4,5:3,5. Но Мангус известен тем, что умеет восстанавливать свои силы и бороться. Уверен, что он так просто не сдастся», - сказал Аронян сегодня в Ереване.
Он отметил, что сейчас у Карякина больше шансов, но борьба еще впереди: «Я прекрасно знаю обоих. Сложно что-то предсказать. Неизвестно, чем все закончится».
Девятый тур чемпионского противостояния между Магнусом Карлсеном и Сергеем Карякиным состоится сегодня.