Լուսանկարը` junglekey.fr
Mediamax Sport-ն ամփոփել է 2013 թվականի ֆուտբոլային տարին եւ ընտրել այն 5 լավագույն խաղացողներին, որոնք աչքի են ընկել այս տարի:
Մեդիամաքս մեդիա ընկերության աշխատակիցների քվեարկության արդյունքում առաջին տեղը գրավել է Հայաստանի ազգային հավաքականի ու Դորտմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը:
Հենրիխ Մխիթարյանը:
2013-ն, անկասկած, չափազանց հաջող էր Հենրիխի համար՝ նա սահմանել է մի քանի ռեկորդ ու իրականություն դարձնել հայկական ֆուտբոլի ամենաաղմկահարույց ու թանկ տրանսֆերը:
Դեռ տարեսկզբին հայ կիսապաշտպանը Դոնեցկի «Շախտյորի» խաղացող էր ու ակումբի հետ նվաճեց երկրի բոլոր հնարավոր տիտղոսները՝ Ուկրաինայի չեմպիոնի, Գավաթակրի ու Սուպերգավաթակրի: Բայց Մխիթարյանը նաեւ անհատական հաջողություն է արձանագրել՝  25 գոլով դառնալով Ուկրաինայի առաջնության լավագույն ռմբարկու: Իսկ ամառվանից նա բավականին հաջող պաշտպանում է «Բորուսիայի» գույները՝ 15 հանդիպումներով խփելով 3 գնդակ:
Կիսապաշտպանը մեկ ռեկորդ էլ սահմանել է Հայաստանի հավաքականի կազմում՝ 12 գոլով դառնալով թիմի լավագույն ռմբարկուն:
Երկրորդ տեղում Հայաստանի հավաքականի ու Մոսկվայի «Սպարտակի» հարձակվող Յուրա Մովսիսյանն է:
Յուրա Մովսիսյանը:
Հավաքականի կազմում նա արդյունավետ խաղ է ցուցադրել: 2014 թվականի աշխարհի առաջնության ընտրական մրցաշարում Մովսիսյանը խաղադաշտ է դուրս եկել  6 հանդիպումներում ու դարձել է 4 գոլի հեղինակ, ինչպես նաեւ կատարել  2 գոլային փոխանցում:
Մովսիսյանը նաեւ մոսկովյան թիմի առանցքային խաղացողներից է ու 12 գոլով 2013-2014թթ. Ռուսաստանի առաջնության առաջին հատվածի լավագույն ռմբարկուների թվում է:
Հավաքականի ու «Սպարտակի» կիսապաշտպան Արաս Օզբիլիսն էլ մեր ցուցակի 3-րդ տեղում է:
Արաս Օզբիլիսը:
Չնայած կարճ ժամանակ է, ինչ Օզբիլիսը միացել է Հայաստանի ընտրանուն, բայց կարողացել է ամրապնդվել հիմնական կազմում ու դառնալ առանցքային ֆուտբոլիստներից մեկը: Կրասնոդարի «Կուբանի» կազմում էլ ցուցադրած լավ խաղի շնորհիվ գրավել է «Սպարտակի» ղեկավարությանն ուշադրությունն ու 2013 թվականի հուլիսին տեղափոխվել մոսկովյան ակումբ, որտեղ անցկացրել է 18 հանդիպում ու դարձել 4 գոլի հեղինակ:
Արդեն երկար տարիներ Հայաստանի դարպասը պաշտպանող Ռոման Բերեզովսկին հայտնվել է 4-րդ տեղում: Թեեւ ԱԱ-2014-ի ընտրական մրցաշարում 39-ամյա դարպասապահն անցկացրել է 6 հանդիպում ու բաց թողել 8 գնդակ, բայց աչքի է ընկել հիանալի սեյվերով ու բազմիցս փրկել մեր հավաքականին: Հիշեցնենք, որ նա շարունակում է հանդես գալ Մոսկվայի «Դինամոյում»:
Ռոման Բերեզովսկին:
Հնգյակը եզրափակել է հավաքականի ու Մախաչկալայի «Անժիի» կիսապաշտպան Կարլեն Մկրտչյանը: Հենակետային կիսապաշտպանի դիրքում հանդես եկող ֆուտբոլիստի կատարած աշխատանքը խաղադաշտում ոչ միշտ է երեւում, բայց նաեւ նրա ջանքերի շնորհիվ է հավաքականը կարողանում լավ գրոհներ կազմակերպել: Իսկ Չեխիայի հավաքականի դարպասն ուղարկած նրա գնդակն անչափ գեղեցիկ ու կարեւոր էր:
Կարլեն Մկրտչյանը:
Այս տարի Մկրտչյանը փոխեց իր ակումբային «գրանցումը»՝ Դոնեցկի «Մետալուրգից» տեղափոխվելով «Անժի»: Այնտեղ անցկացրած 5 խաղերում դարձել է մեկ գոլի հեղինակ:
Մեդիամաքսի անձնակազմը որոշել է նաեւ Հայաստանի լավագույն մարզչին: Այդ կոչմանն արժանացել է Հայաստանի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը: Թեւ նրան չի հաջողվել հավաքականը դուրս բերել 2014 թ. Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլ, բայց Մինասյանի շնորհիվ թիմը հսկայական առաջընթաց է արձանագրել ՖԻՖԱ-ի դասակարգման աղյուսակում:
Վարդան Մինասյանը:
2010 թվականի փետրվարից, երբ նա ստանձնել է հավաքականի ղեկը, մինչեւ 2013թ. դեկտեմբեր ազգային ընտրանին առաջադիմել է 69 հորիզոնականով ու մինչեւ վերջերս զբաղեցնում էր իր համար ռեկորդային 34-րդ տեղը (այժմ՝ 35-րդ):
Մեդիամաքսը շնորհավորում է հաղթողներին, մաղթում էլ ավելի հաջող տարի, իսկ ընթերցողներին խոստանում է առաջիկա օրերին ներկայացնել Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստի հետ իր բացառիկ հարցազրույցը:

Mediamax Sport подвел итоги футбольного года и выбрал 5 лучших игроков, отличившихся в этом году.
По итогам голосования среди сотрудников медиа-компании Медиамакс первое место занял полузащитник сборной Армении и дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян.
Генрих Мхитарян.
2013 год, несомненно, оказался очень успешным для Генриха: он установил несколько рекордов и воплотил в жизнь самый шумный и дорогой трансфер в истории армянского футбола.
Еще в начале года армянский полузащитник играл в донецком «Шахтере» и в составе клуба завоевал все возможные титулы: чемпион Украины, обладатель Кубка, обладатель Суперкубка. Мхитарян зарегистрировал также индивидуальный рекорд, с 25 голами став лучшим бамбардиром чемпионата Украины. А начиная с лета текущего года он довольно удачно защищает цвета «Боруссии», на в 15 встречах забил 3 гола.
Полузащитник установил еще один рекорд в составе сборной Армении и стал лучшим бамбардиром команды с 12 голами.
На втором месте - нападающий сборной Армении и московского «Спартака» Юра Мовсисян.
Юра Мовсисян.
В составе сборной он показал продуктивную игру. В отборочном турнире Кубка мира-2014 Мовсисян провел на поле 6 встреч и забил 4 гола, а также сделал 2 голевые передачи. Он является одним из ключевых игроков московской команды и входит в список лучших бамбардиров первой части чемпионата России 2013-2014гг.
Полузащитник сборной Армении и московского «Спартака» Араз Озбилис - на 3-м месте нашего списка.
Араз Озбилис.
Несмотря на короткий срок пребывания Озбилиса в сборной Армении, он смог закрепиться в основном составе и стать одним из ключевых футболистов. Благодаря хорошей игре в составе краснодарской «Кубани», он привлек внимание руководства «Спартака» и в июле 2013 года перешел в московский клуб, где провел 18 встреч и стал автором 4 голов.
Уже долгие годы защищающий ворота армянской сборной Роман Березовский оказался на 4-м месте. Несмотря на то, что в отборочном турнире ЧМ-2014 39-летний вратарь провел 6 встреч и пропустил 8 мячей, он отметился отличными сэйвами и неоднократно спасал нашу сборную. Напомним, что он продолжает выступать в московском «Динамо».
Роман Березовский.
Пятерку замкнул полузащитник сборной Армении и махачкалинского «Анжи» Карлен Мкртчян. Работа футболиста, выступающего на позиции оборонительного полузащитника, не всегда видна на поле, но благодаря также его усилиям сборной удается организовать хорошие атаки. А мяч, который он отправил в ворота Чехии, был очень красивым и важным.
Карлен Мкртчян.
В этом году Мкртчян изменил свою клубную «регистрацию»: из донецкого «Металлурга» он переехал в «Анжи». В проведенных там 5 встречах он стал автором 1 гола.
Персонал Медиамакса определил также лучщего тренера. Данное звание присвоено бывшему главному тренеру сборной Армении Вардану Минасяну. Хотя ему не удалось вывести команду в финальный тур Кубка мира, но благодаря Минасяну сборная зарегистрировала огромный прогресс в рейтинге ФИФА.
Вардану Минасяну.
С февраля 2010 года, когда он начал тренировать команду, до декаря 2013 года национальная сборная Армении поднялась на 69 пункта и до недавнего времени занимала рекордное для себя 34-е место (в настоящее время - 35-е).
Медиамакс поздравляет победителей, желает еще более успешного года, а читателям обещает представить в ближайшие дни свое эксклюзивные интервью с лучшими футболистами Армении.