Լուսանկարը` Նոել Միքայելյանի Ինստագրամի էջից
WBO երիտասարդական ու WBO International վարկածներով Աշխարհի նախկին չեմպիոն Նոել Միքայելյանը մեծ նվաճումների է ցանկանում հասնել:
Հայաստանում ծնված, Գերմանիայում մեծացած ու հիմա ԱՄՆ-ում բնակություն հաստատած մարզիկը Mediamax Sport-ին պատմել է իր անցած ուղու, դժվարությունների ու սպորտում անելիքների մասին:
Միքայելյանն իր կյանքն առանց բռնցքամարտի չի պատկերացնում: Նա միշտ սիրել է մենապայքարային մարզաձեւերն ու մի օր որոշել է ինքն էլ զբաղվել սպորտով:
Երբ նոր ես սկսում առաջին քայլերդ կատարել, սպորտը ձեւավորում է բնավորությունդ ու օգնում կայանալ: Պարզապես պետք է պատրաստ լինել սովորել, համբերատար մնալ, կարգապահ ու համեստ:
Պրոֆեսիոնալ ռինգում բռնցքամարտիկը 26 մենամարտ է անցկացրել, որոնցից 24-ում առավելության է հասել մրցակիցների նկատմամբ: Նա ոգեւորվել է հաղթանակներից ու դասեր քաղել պարտություններից:
Համարյա բոլոր մենամարտերում ուժեղ եմ եղել մրցակիցներից: Ամենադժվարն ինձ համար այն էր, որ թիմս եւ մենեջմենթս հոգ չտարան իմ մասին ու փաստորեն վաճառեցին 2 կարեւոր հաղթանակներս:
Հասկացել եմ, որ շատ կարեւոր է քեզ շրջապատել մարդկանցով, որոնք նույն նպատակներն ու հետաքրքրություններն ունեն: Իհարկե, նաեւ մարզումների ժամանակ պետք է պատրաստ լինել շատ բան զոհաբերել, բայց հենց դա էլ կազմում է խաղի բաղկացուցիչ մասը:
Պրոֆեսիոնալ դառնալու ուղին այդքան էլ հեշտ չի եղել, բայց Միքայելյանին դա չի խանգարել կայանալ: Նա պարբերաբար մոտիվացրել է իրեն եւ հիշեցրել, որ հայ տղամարդ է, ոչինչ չի կարող իրեն խանգարել լավագույնը դառնալ: Նա արդեն մի քանի նվաճումների է հասել, սակայն դրանցով սահմանափակվել չի պատրաստվում:
Երիտասարդների Աշխարհի չեմպիոն եմ եղել, ինչպես նաեւ նվաճել International WBO գոտին: Ըստ էության World Boxing Series-ին մասնակցելու ընթացքում հաղթել եմ նաեւ WBC Diamond Belt-ը, բայց այդ գոտին շատ դաժան կերպով գողացել են ինձնից: Բոլորն էլ տեսել են ինչպես եմ ելույթ ունեցել:
Չեմ ուզում խոսել Sauerland-ի հետ իմ համագործակցության մասին, քանի որ հենց նրանց պատճառով են եղել պարտությունները: Անհրաժեշտ պահին թիմը չի աջակցել ինձ: Հակառակ դեպքում գործող չեմպիոնը հենց ես կլինեի: Երկու անգամ այդ փրոմոութերական ընկերության հետ պայմանագիրս խզել եմ: Առաջին անգամից հետո խոստացել էին, որ հետագայում ավելիին կհասնեմ, բայց հակառակն է տեղի ունեցել: Դրա համար էլ հեռացել եմ ԱՄՆ: Չնայած այդ ամենին`լավատեսորեն եմ նայում ապագային ու գիտեմ, որ ամեն ինչ դեռ առջեւում է:
Բռնցքամարտիկը նախկինում ապրել ու մարզվել է Գերմանիայում, սակայն տեղափոխվել է ԱՄՆ, որտեղ էլ նոր մարզչի գլխավորությամբ պատրաստվում է առաջիկա մենամարտերին:
Միշտ առանձնակի հարգանք եմ տածել ԱՄՆ-ի մարզիկների ու, հատկապես, բռնցքամարտիկների նկատմամբ: Բացի այդ էլ սիրում եմ Մայամիի եղանակը, արեւի ու վիտամին D-ի կարիք ունեմ: Այստեղ բոլորն էլ շատ ակտիվ մարզվում են, անգամ տատիկներն են բռնցքամարտով զբաղվում կամ ֆիթնես ակումբ գնում, որպեսզի առողջ մնան: Այդ մտածելակերն ինձ դուր է գալիս:
Հիմա պարապում եմ կուբացի Պեդրո Դիասի գլխավորությամբ, նա մարզել է Ֆելիքս Սավոնին ու շատ այլ կուբացի չեմպիոնների: Նա է եղել նաեւ Միգել Կոտտոյի մարզիչը, երբ նա մենամարտում էր Ֆլոյդ Մեյվեդերի հետ: Մենեջերս էլ Մայամիից է, դրա համար ինքս էլ որոշեցի տեղափոխվել այստեղ: Երկար ժամանակ էլ Լոս Անջելեսում եմ մնացել, այն եւս շատ եմ հավանել:
Նախկինում բռնցքամարտիկը հանդես էր գալիս Նոել Գեւոր անունով, սակայն հետագայում նախընտրել է իր հայկական ազգանունը: Այդ առիթով նա այս բացատրությունն ունի:
Գեւոր ազգանունով էի հանդես գալիս, քանի որ խորթ հայրս ու մարզիչս՝ Խորեն Գեւորն էր այդպես խորհուրդ տվել: Երիտասարդ ու միամիտ էի, դրա համար էլ այդ անունն էի ընտրել: Իսկ հիմա ուզում եմ իմ իսկական ազգանունով հանդես գալ: Խորեն Գեւորի հետ լավ ենք աշխատել, բայց եկավ մի պահ, երբ ես պետք է առաջ շարժվեի: Հիմա էլ շարունակում եմ շնորհավորել նրա ծննդյան օրերը:
Միքայելյանը ծանր քաշային կարգի առաջին համարն է: Նրա թիմը փորձում է ԱՄՆ-ում կազմակերպել WBC գոտու համար մենամարտ: Հստակություն կլինի կորոնավիրուսը հաղթահարելուց հետո, երբ ամեն ինչ կվերադառնա բնականոն կյանքին:
Նպատակս է դեռ մենամարտել այս քաշային կարգում, իսկ հետո հնարավոր է անցնեմ սուպեր ծանր քաշային կարգ:
Հայաստանի մասին էլ բռնցքամարտիկը չի մոռանում, թեեւ վերջին անգամ մայրիկի հետ հայրենիքում եղել է 2013 թվականին: Խոստովանում է, որ շատ է սիրում մեր լեզուն, մշակույթը, խոհանոցն ու հայկական կոնյակը:
Բնությունն այնքան հիասքանչ է, ամեն ինչ`պատմական ու մարդկային: Անհամբեր սպասում եմ, թե երբ նորից կվերադառնամ:
Միքայելյանը շատ է սիրում ճանապարհորդել, տարբեր երկրների խոհանոցը փորձել, ծանոթանալ նոր մարդկանց ու մշակույթների հետ:

Noel Mikaelian talks getting into professional boxing and moving to USA
Holder of WBO Youth and WBO International titles, former World champion Noel Mikaelian is looking forward to new, bigger achievements.
Born in Armenia and raised in Germany, Mikaelian now lives in the U.S. He has talked to Mediamax Sport about his career, challenges, and plans for the future.
Noel Mikaelian can’t imagine his life without boxing. He has always loved combat sports and one day, he decided to get involved.
Sport forms your character and builds you when you start at a young age. It taught me to be patient, disciplined and humble, and to keep an open mind.
He has had 26 games in professional boxing and won 24 of them. The victories encouraged him, and as for the losses, he believes they were lessons for him to learn.
Practically, I have won all of them, and so the most difficult thing, which I faced was when my management didn’t care about me and sold me in those 2 important fights.
The lesson was that you have to surround yourself with people who got the same goals and interests. Of course, you have to sacrifice a lot during training and suffer, but that is part of the game.
The road has been tough, but Noel kept going. He motivated himself, telling himself that he is an Armenian man and nothing can stand in the way of his pursuit of being the best. Noel already has achievements to his name, but he doesn’t plan to rest on his laurels.
I was a junior world champion and international WBO champion, but my biggest victory was paradoxically the WBC Diamond Belt that I actually won participating in the World Boxing Series, in which I got robbed badly but everyone saw my performance.
I can’t talk good about my collaboration with Sauerland, as they are to blame for those two losses in my career because they didn’t back me up. Otherwise, I would be the current WBC Diamond world champion. I have split twice with them. After the first time I cancelled my contract, they promised me better in the future, but sadly, the opposite happened and I cancelled my contract and moved to the United States. I am looking forward to the future and I know the best is yet to come.
Mikaelian used to live and work in Germany, but recently he moved to the U.S., where he is training for upcoming fights under the guidance of a new manager.
I experienced more acceptance and respect given to professional athletes, especially boxers, in the States. Also, I love the weather in Miami, as to I need the sun and vitamin D for my mood. It’s very active here: everyone is working out, even grannies are doing boxing training or going to the fitness club to stay healthy. I like this mentality.
I am currently training with Pedro Diaz, who is Cuban. He trained many Cuban champions, Felix Savon for instance. He also trained Miguel Cotto when he fought Floyd Mayweather. My manager lives in Miami, so I decided to live here. I was also a long time in Los Angeles, and I enjoyed it too.
The boxer used to fight under the name of Noel Gevor, but then he decided to use his real, Armenian last name.
I introduced myself as Gevor because of my stepfather and former coach, also my first consultant advised me to take the name and I was young and unexperienced, so I did it. For now, I just want to be me myself. We had a good time working hard, but at some point, I needed to move forward. I’m still congratulating his birthdays.
Mikaelian is number one in heavyweight category. He ranks as #1 cruiserweight (that’s heavyweight in Armenia). His team is now working to get him a world championship fight for the WBC in the U.S. The agreement might be possible after the coronavirus crisis, said Mikaelian.
My goal now is to conquering the cruiserweight division and maybe step up to super heavy after that.
The boxer doesn’t forget his homeland, although his last visit to Armenia was in 2013. According to Mikaelian, he loves Armenian language, culture, cuisine and – yes, brandy.
The nature is so beautiful and everything is so historical, with so much background in humanity. I can’t wait to be back soon.
Noel Mikaelian loves to travel, try the national dishes of different countries, meet new people and learn about other cultures.