Ա լիգայի ակումբները. «Արագած»
«Արագած» բասկետբոլային ակումբը ձեւավորվել է շուրջ մեկ տարի առաջ, սակայն կարճ ժամանակում այն կարողացավ դառնալ Հայաստանի չեմպիոն ու Ա լիգայի հաղթող:
Mediamax Sport-ը զրուցել է ակումբի նախագահ Դեւիդ Ջոնթոյանի հետ, որը խոսել է ինչպես հաջողությունների ու ապագա ծրագրերի, այնպես էլ իրենց հանդիպած դժվարությունների մասին:
Լուսանկարը` Ջոնթոյանի անձնական արխիվ
Լիբանանից դեպի Հայաստան. Ես Բեյրութի «Անդրանիկ» թիմի բասկետբոլիստ եմ եղել, հանդես եմ եկել նաեւ Հոմենեթմենի թիմում: Մեկ տարի առաջ բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը եկել էր Բեյրութ, որտեղ էլ մենք հանդիպեցինք: Նա առաջարկեց ներգրավվել Հայաստանում բասկետբոլի զարգացմանը, ինչին ես եւ եղբայրս՝ Թորոսը, համաձայնեցինք: Ես եկա Հայաստան եւ հաստատվեցի այստեղ: Հիմնեցի ակումբը եւ կամաց-կամաց սկսեցի աշխատանքներ տանել:
Մինչ Հայաստան գալս կապվեցի Ջանոյի եւ Հրանտի հետ, ովքեր սիրիահայեր են ու ապրում են Երեւանում: Նրանք ասացին, որ ցանկանում են բասկետբոլ խաղալ ու ինձ շատ օգնեցին:  Հետո սկսեցինք աշխատել բասկետբոլիստներ հավաքելու ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ լավ թիմ կազմավորվեց, ուժեղ բասկետբոլիստներով համալրվեց «Արագածը»:
Ակումբի անվանումն ու նպատակը. Երբ որոշեցինք, որ պետք է ակումբ ունենալ, հասկացա, որ ուզում եմ այն անվանել մեր լեռներից մեկի անունով: Սկզբում մտածել էի «Արարատ», բայց, քանի որ ֆուտբոլային ակումբ կար, կանգ առա «Արագածի» վրա: Կարծում եմ, որ շատ սիրուն ու յուրահատուկ անուն է: Մեր հիմնական նպատակը հաղթելն էր, այլապես անիմաստ էր Լիբանանից գալ այստեղ ու ոչնչի չհասնել: Շատ ուրախ եմ, որ նպաստում ենք Հայաստանում բասկետբոլի զարգացմանը, սա շատ կարեւոր է: Պետք է որակապես անհամեմատ ավելի աճենք, որպեսզի հետագայում էլ ավելի բարձունքների հասնենք:
Մարդկային որակների կարեւորությունը. Իրականում շատ դժվար է խաղացողներ գտնելը, որովհետեւ ամեն ինչը փողով չէ որոշվում, կարեւոր են մարդկային գծերը: Պետք է կարողանաս զատել ու ընտրել հենց այն բասկետբոլիստին, որը նաեւ լավ մարդ է: Այս հարցում ինձ շատ է օգնել Տիգրան Գյոկչյանը, որի շնորհիվ ընտրեցինք հենց այն տղաներին, ովքեր էլ ի վերջո դարձան չեմպիոններ:
Բարձրակարգ թիմ ձեւավորելու համար ամենից կարեւորը ճիշտ կառավարում ունենալն է, եթե այն սխալ է ընթանում, ապա արդյունք չի լինի: Ես այստեղ շատ հոգնեցի, թիմ պահելը դժվար է: Ամերիկացիների հետ հեշտ չէ, նրանք տարբեր են մեզնից, բայց իմ ունեցած փորձի շնորհիվ կարողացա լեզու գտնել ու թիմում լավ մթնոլորտ ապահովել:
Դժվարությունները Հայաստանում. Ես նախկինում էլ էի եղել Հայաստանում, բայց սա առաջին տարին էր, որ սկսեցի ապրել ու նաեւ աշխատել: Չգիտեի, թե ով է բժիշկը, ինչպես տուն վարձել, այս կամ այն հարցը լուծելու համար ում դիմել: Հիմա յուրացրել եմ բոլոր նրբությունները, նոր մրցաշրջանում անհամեմատ հեշտ կլինի ինձ համար:
Հովանավորներ ունենալն էլ շատ կարեւոր է, դժվար է, երբ միայն մեկ մարդ է  անընդհատ ներդրումներ անում: Ես հույս ունեմ, որ «Արագածը», որը կարճ ժամանակում հաջողությունների է հասել ու մեծ նպատակներ ունի, կհետաքրքիր հովանավորներին:
Ա եւ Բ լիգաները. Այս տարի Ա լիգան լավ որակ ուներ, բայց ես ուզում եմ, որ այն ավելի բարձրակարգ դառնա: Հուսանք այդպես էլ կլինի: Իմ կարծիքով, տարեցտարի ամեն ինչ կհարթվի, միանգամից ոչինչ չի լինում:
Անշուշտ, լիգայում որոշ բացթողումներ կան, սակայն պետք չէ մոռանալ, որ իրենց համար էլ է սա սկիզբը, կամաց-կամաց են փորձ ձեռք բերում:
Բ լիգայի առկայությունն այնքանով է լավ, որ երիտասարդները խաղաժամանակ են ստանում, փորձ ձեռք բերում ու նոր միանում Ա լիգայի իրենց թիմերին: Հիմա էլ մինչեւ 18 տարեկանների մրցաշար ենք ունենալու, սա էլ արդյունավետ կլինի դպրոցական երեխաներին աճեցնելու համար:
Հեռուստատեսության անտարբերությունը. Ասել էին, որ 15 խաղ հեռարձակվելու է, սակայն այդպես չեղավ: Չեմ կարող ասել թե ինչու, բայց մեր հեռուստաընկերությունները չեն հետաքրքրվում բասկետբոլով, իսկ դա շատ սխալ է: Հեռուստատեսությունն է, որ մտնում է տուն ու մարդկանց ցույց տալիս այս մարզաձեւի գեղեցկությունը:
Եթե մեր հանդիպումները հեռարձակվեն, մարդիկ կտեսնեն, կսիրահարվեն, կկապվեն վերջինիս հետ ու դահլիճները կլցվեն: Լրագրողները մեծ նշանակություն ունեն, պետք է լուսաբանեն, տարածեն, որպեսզի մարդիկ էլ իմանան, թե ինչպիսի հետաքրքիր խաղեր են կայանում Հայաստանում:
Հայաստանում դահլիճների բացակայությունը. Լիբանանում բասկետբոլը շատ բարձր որակի վրա է, բոլոր քաղաքներում էլ այն զարգացած ու տարածված է, շատ եմ ցանկանում, որ այդպես լինի նաեւ Հայաստանում: Լիբանանում 50-ից ավել դահլիճ կա, իսկ Հայաստանում միայն մեկ «Միկա» ունենք: Կարծում եմ, եւս մեկ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող դահլիճ կառուցել ՀՀ Կառավարությունը կարող է իրեն թույլ տալ: Սրանով շատ հարցեր կլուծվեն՝ երիտասարդները կմարզվեն, կկտրվեն փողոցներից, առողջ ապրելակերպ կունենան:
Հայաստանցի բասկետբոլիստների զարգացումը. Հայաստանում բասկետբոլը զարգացնելու համար պետք է լավ դպրոց ունենալ: Ամերիկացի հայը, որ գալիս է այստեղ բասկետբոլ խաղալու, ճիշտ նույն ամերիկացի սեւամորթի պես է, միայն –յան վերջավորությունն ունի ազգանվան մեջ: Գալիս են կարիերա անում ու գնում այլ թիմ: Պետք է հայաստանցի երեխաներին ճիշտ ուղու վրա դնել, մրցաշարեր կազմակերպել, որպեսզի նրանք աճեն:
Մենք պլանավորում ենք մեր դպրոցն ունենալ, բայց ամեն ինչ հարկավոր է բարձր որակով անել՝ մարզիչ, մեթոդներ, դահլիճ: Ունենալով լավ դպրոց՝ մի քանի տարի անց նոր կունենաք լավ բասկետբոլ:
Նոր գլխավոր մարզիչ ու միջազգային մրցաշարեր. Տիգրան Գյոկչյանը, որն ինձ շատ է օգնում, հնարավոր է մյուս մրցաշրջանում գլխավորի «Արագածը», մենք բանակցում ենք նրա հետ:
Սեպտեմբերին «Արագածը» Բեյրութում մասնակցելու է Հարիրիի մրցաշարին: Փետրվարին էլ ցանկանում ենք հանդես գալ Դուբայի մրցաշարում, երկուսն էլ շատ ուժեղ ու լավ կազմ են հավաքում ամեն տարի: Նոր մրցաշրջանում թիմի կազմում նոր անուններ կլինեն, ես արդեն մի շարք բասկետբոլիստների հետ պայմանագրեր եմ ստորագրել:
Պատմություն կերտել Հայաստանի համար. Իմ նպատակն է, որ «Արագածը» պատմություն գրի Հայաստանի բասկետբոլի մեջ, կարողանա հաղթանակներ տանել եվրոպական առաջնություններում: Հենց սրա համար եմ ես տեղափոխվել այստեղ ու անընդհատ մեծ աշխատանքներ եմ տանում:

Клубы Лиги А: «Арагац»
Баскетбольный клуб «Арагац» был сформирован около года назад, однако за этот короткий срок ему удалось стать чемпионом Армении и победителем Лиги А.
Mediamax Sport побеседовал с президентом клуба Дэвидом Джонтояном, который рассказал как об успехах и будущих планах клуба, так и о возникших на их пути трудностях.
Фото: из личного архива Джотояна
Из Ливана – в Армению. Я был баскетболистом команды «Андраник» в Бейруте, выступал в составе «Хоменетмена». Год назад генеральный секретарь баскетбольной федерации Артур Назарян приехал в Бейрут, где мы и встретились. Он предложил принять участие в развитии баскетбола в Армении – я и мой брат Торос согласились.
До приезда в Армению я связался с сирийскими армянами Джано и Грантом, проживающими в Ереване. Они сказали, что хотят играть в баскетбол и очень мне помогли. Потом мы начали набирать в команду баскетболистов.
Название и цель клуба. Мне хотелось назвать клуб в честь одной из наших гор. Сначала думал «Арарат», но, поскольку один из футбольных клубов уже назывался так, я остановился на «Арагаце». Мы были нацелены на победу. Иначе какой смысл приезжать сюда из Ливана и ничего не добиться? Очень рад, что мы способствуем развитию баскетбола в Армении, это очень важно. Мы должны несравнимо вырасти в плане качества, чтобы в дальнейшем достичь еще больших высот.
Важность человеческих качеств. На самом деле было очень трудно найти игроков, потому что не все решается деньгами, важны человеческие качества. Ты должен суметь выделить и выбрать именно того баскетболиста, который является также хорошим человеком. В этом вопросе мне очень помог Тигран Гекчян, благодаря которому выбор пал именно на этих парней, которые, в конце концов, стали чемпионами.
При формировании высококачественной команды важно правильное управление. Если управление осуществляется неправильно, то результатов не будет. Благодаря моему опыту я смог найти общий язык с игроками и обеспечить хорошую атмосферу в команде.
Отсутствие спонсоров. Найти спонсоров тоже очень важно. Сложно, когда только один человек постоянно делает инвестицию. Я надеюсь, что «Арагац», которому удалось за коротких срок достичь успехов, и который ставит перед собой большие цели, заинтересует спонсоров.
Лиги А и Б. В этом году у Лиги А было хорошее качество, но я хочу, чтобы турнир стал еще более качественным. По моему мнению, из года в год все будет налаживаться, ничего не бывает сразу.
Наличие Лиги Б хорошо тем, что молодежь получает игровое время, приобретает опыт и только потом присоединяется к своим командам в Лиге А. Сейчас у нас будет турнир до 18 лет, что эффективно скажется на развитие школьников.
Безразличие телевидения. Не могу сказать почему, но наши телекомпании не интересуются баскетболом, а это очень неправильно. Именно телевидение «заходит» в дома людей и показывает красоту этого вида спорта.
Если наши встречи будут транслироваться, люди увидят, влюбятся, привяжутся – и залы заполнятся болельщиками.
Отсутствие залов в Армении. В Ливане баскетбол находится на достаточно высоком уровне. Он развит и распространен во всех городах. В Ливане есть более 50 залов, а в Армении только один, «Мика». Думаю, что правительство может себе позволить построить еще один зал, соответствующий международным стандартам.
Развитие армянских баскетболистов. Чтобы развивать баскетбол в Армении, нужно иметь хорошую школу. Армянин из Америки, который приезжает сюда играть в баскетбол, похож на того же чернокожего американца, только с окончанием «ян» в фамилии. Они приезжают, делают карьеру и переходят в другую команду. Детей из Армении нужно направить в правильное русло, организовать турниры, чтобы они могли расти. Мы планируем открыть свою школу, но все должно быть на высоком уровне: тренер, методы, зал. Только с наличием хорошей школы, несколько лет спустя, у нас будет хороший баскетбол.
Новый главный тренер и международные турниры. Тигран Гекчян, который очень помогает мне, возможно, в следующем сезоне возглавит «Арагац». Мы ведем с ним переговоры.
В сентябре «Арагац» примет участие в турнире Харири в Бейруте. А в феврале мы хотим выступить в Дубае. Оба турнира ежегодно набирают очень хороший и сильный состав. В новом сезоне в составе команды будут новые имена, я уже подписал контракты с некоторыми баскетболистами.
Войти в историю армянского баскетбола.  Моя цель в том, чтобы «Арагац» вошел в историю армянского баскетбола, смог побеждать в европейских турнирах. Именно для этого я переехал сюда и продолжаю усердно работать.
В предыдущих материалах, посвященных баскетбольным клубам Лиги А, мы рассказали об  «Урарту», «Арцахе», ФИМА и «Артике».