Ա լիգայի ակումբները. «Արագած»
«Արագած» բասկետբոլային ակումբը ձեւավորվել է շուրջ մեկ տարի առաջ, սակայն կարճ ժամանակում այն կարողացավ դառնալ Հայաստանի չեմպիոն ու Ա լիգայի հաղթող:
Mediamax Sport-ը զրուցել է ակումբի նախագահ Դեւիդ Ջոնթոյանի հետ, որը խոսել է ինչպես հաջողությունների ու ապագա ծրագրերի, այնպես էլ իրենց հանդիպած դժվարությունների մասին:
Լուսանկարը` Ջոնթոյանի անձնական արխիվ
Լիբանանից դեպի Հայաստան. Ես Բեյրութի «Անդրանիկ» թիմի բասկետբոլիստ եմ եղել, հանդես եմ եկել նաեւ Հոմենեթմենի թիմում: Մեկ տարի առաջ բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը եկել էր Բեյրութ, որտեղ էլ մենք հանդիպեցինք: Նա առաջարկեց ներգրավվել Հայաստանում բասկետբոլի զարգացմանը, ինչին ես եւ եղբայրս՝ Թորոսը, համաձայնեցինք: Ես եկա Հայաստան եւ հաստատվեցի այստեղ: Հիմնեցի ակումբը եւ կամաց-կամաց սկսեցի աշխատանքներ տանել:
Մինչ Հայաստան գալս կապվեցի Ջանոյի եւ Հրանտի հետ, ովքեր սիրիահայեր են ու ապրում են Երեւանում: Նրանք ասացին, որ ցանկանում են բասկետբոլ խաղալ ու ինձ շատ օգնեցին:  Հետո սկսեցինք աշխատել բասկետբոլիստներ հավաքելու ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ լավ թիմ կազմավորվեց, ուժեղ բասկետբոլիստներով համալրվեց «Արագածը»:
Ակումբի անվանումն ու նպատակը. Երբ որոշեցինք, որ պետք է ակումբ ունենալ, հասկացա, որ ուզում եմ այն անվանել մեր լեռներից մեկի անունով: Սկզբում մտածել էի «Արարատ», բայց, քանի որ ֆուտբոլային ակումբ կար, կանգ առա «Արագածի» վրա: Կարծում եմ, որ շատ սիրուն ու յուրահատուկ անուն է: Մեր հիմնական նպատակը հաղթելն էր, այլապես անիմաստ էր Լիբանանից գալ այստեղ ու ոչնչի չհասնել: Շատ ուրախ եմ, որ նպաստում ենք Հայաստանում բասկետբոլի զարգացմանը, սա շատ կարեւոր է: Պետք է որակապես անհամեմատ ավելի աճենք, որպեսզի հետագայում էլ ավելի բարձունքների հասնենք:
Մարդկային որակների կարեւորությունը. Իրականում շատ դժվար է խաղացողներ գտնելը, որովհետեւ ամեն ինչը փողով չէ որոշվում, կարեւոր են մարդկային գծերը: Պետք է կարողանաս զատել ու ընտրել հենց այն բասկետբոլիստին, որը նաեւ լավ մարդ է: Այս հարցում ինձ շատ է օգնել Տիգրան Գյոկչյանը, որի շնորհիվ ընտրեցինք հենց այն տղաներին, ովքեր էլ ի վերջո դարձան չեմպիոններ:
Բարձրակարգ թիմ ձեւավորելու համար ամենից կարեւորը ճիշտ կառավարում ունենալն է, եթե այն սխալ է ընթանում, ապա արդյունք չի լինի: Ես այստեղ շատ հոգնեցի, թիմ պահելը դժվար է: Ամերիկացիների հետ հեշտ չէ, նրանք տարբեր են մեզնից, բայց իմ ունեցած փորձի շնորհիվ կարողացա լեզու գտնել ու թիմում լավ մթնոլորտ ապահովել:
Դժվարությունները Հայաստանում. Ես նախկինում էլ էի եղել Հայաստանում, բայց սա առաջին տարին էր, որ սկսեցի ապրել ու նաեւ աշխատել: Չգիտեի, թե ով է բժիշկը, ինչպես տուն վարձել, այս կամ այն հարցը լուծելու համար ում դիմել: Հիմա յուրացրել եմ բոլոր նրբությունները, նոր մրցաշրջանում անհամեմատ հեշտ կլինի ինձ համար:
Հովանավորներ ունենալն էլ շատ կարեւոր է, դժվար է, երբ միայն մեկ մարդ է  անընդհատ ներդրումներ անում: Ես հույս ունեմ, որ «Արագածը», որը կարճ ժամանակում հաջողությունների է հասել ու մեծ նպատակներ ունի, կհետաքրքիր հովանավորներին:
Ա եւ Բ լիգաները. Այս տարի Ա լիգան լավ որակ ուներ, բայց ես ուզում եմ, որ այն ավելի բարձրակարգ դառնա: Հուսանք այդպես էլ կլինի: Իմ կարծիքով, տարեցտարի ամեն ինչ կհարթվի, միանգամից ոչինչ չի լինում:
Անշուշտ, լիգայում որոշ բացթողումներ կան, սակայն պետք չէ մոռանալ, որ իրենց համար էլ է սա սկիզբը, կամաց-կամաց են փորձ ձեռք բերում:
Բ լիգայի առկայությունն այնքանով է լավ, որ երիտասարդները խաղաժամանակ են ստանում, փորձ ձեռք բերում ու նոր միանում Ա լիգայի իրենց թիմերին: Հիմա էլ մինչեւ 18 տարեկանների մրցաշար ենք ունենալու, սա էլ արդյունավետ կլինի դպրոցական երեխաներին աճեցնելու համար:
Հեռուստատեսության անտարբերությունը. Ասել էին, որ 15 խաղ հեռարձակվելու է, սակայն այդպես չեղավ: Չեմ կարող ասել թե ինչու, բայց մեր հեռուստաընկերությունները չեն հետաքրքրվում բասկետբոլով, իսկ դա շատ սխալ է: Հեռուստատեսությունն է, որ մտնում է տուն ու մարդկանց ցույց տալիս այս մարզաձեւի գեղեցկությունը:
Եթե մեր հանդիպումները հեռարձակվեն, մարդիկ կտեսնեն, կսիրահարվեն, կկապվեն վերջինիս հետ ու դահլիճները կլցվեն: Լրագրողները մեծ նշանակություն ունեն, պետք է լուսաբանեն, տարածեն, որպեսզի մարդիկ էլ իմանան, թե ինչպիսի հետաքրքիր խաղեր են կայանում Հայաստանում:
Հայաստանում դահլիճների բացակայությունը. Լիբանանում բասկետբոլը շատ բարձր որակի վրա է, բոլոր քաղաքներում էլ այն զարգացած ու տարածված է, շատ եմ ցանկանում, որ այդպես լինի նաեւ Հայաստանում: Լիբանանում 50-ից ավել դահլիճ կա, իսկ Հայաստանում միայն մեկ «Միկա» ունենք: Կարծում եմ, եւս մեկ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող դահլիճ կառուցել ՀՀ Կառավարությունը կարող է իրեն թույլ տալ: Սրանով շատ հարցեր կլուծվեն՝ երիտասարդները կմարզվեն, կկտրվեն փողոցներից, առողջ ապրելակերպ կունենան:
Հայաստանցի բասկետբոլիստների զարգացումը. Հայաստանում բասկետբոլը զարգացնելու համար պետք է լավ դպրոց ունենալ: Ամերիկացի հայը, որ գալիս է այստեղ բասկետբոլ խաղալու, ճիշտ նույն ամերիկացի սեւամորթի պես է, միայն –յան վերջավորությունն ունի ազգանվան մեջ: Գալիս են կարիերա անում ու գնում այլ թիմ: Պետք է հայաստանցի երեխաներին ճիշտ ուղու վրա դնել, մրցաշարեր կազմակերպել, որպեսզի նրանք աճեն:
Մենք պլանավորում ենք մեր դպրոցն ունենալ, բայց ամեն ինչ հարկավոր է բարձր որակով անել՝ մարզիչ, մեթոդներ, դահլիճ: Ունենալով լավ դպրոց՝ մի քանի տարի անց նոր կունենաք լավ բասկետբոլ:
Նոր գլխավոր մարզիչ ու միջազգային մրցաշարեր. Տիգրան Գյոկչյանը, որն ինձ շատ է օգնում, հնարավոր է մյուս մրցաշրջանում գլխավորի «Արագածը», մենք բանակցում ենք նրա հետ:
Սեպտեմբերին «Արագածը» Բեյրութում մասնակցելու է Հարիրիի մրցաշարին: Փետրվարին էլ ցանկանում ենք հանդես գալ Դուբայի մրցաշարում, երկուսն էլ շատ ուժեղ ու լավ կազմ են հավաքում ամեն տարի: Նոր մրցաշրջանում թիմի կազմում նոր անուններ կլինեն, ես արդեն մի շարք բասկետբոլիստների հետ պայմանագրեր եմ ստորագրել:
Պատմություն կերտել Հայաստանի համար. Իմ նպատակն է, որ «Արագածը» պատմություն գրի Հայաստանի բասկետբոլի մեջ, կարողանա հաղթանակներ տանել եվրոպական առաջնություններում: Հենց սրա համար եմ ես տեղափոխվել այստեղ ու անընդհատ մեծ աշխատանքներ եմ տանում:

The clubs of Armenian Basketball League A: Aragats
Aragats BC was founded just around a year ago, but the young club has already been crowned Armenian champion after winning the League A.
Mediamax Sport has talked to President of Aragats BC David Jountoyan about the success and plans of the clubs, as well as the challenges it faces.
Photo: Jountoyan's archive
From Lebanon to Armenia
I played for Antranik SC’s basketball team in Beirut and Homenetmen BC. A year ago Secretary General of the Armenian Basketball Federation Artur Nazaryan traveled to Beirut and we had a meeting there. Artur offered me to contribute to development of basketball in Armenia, and my bother Toros and I agreed.
Before coming here, I called my Syrian-Armenian friends in Yerevan, Jano and Hrant. They said they wanted to play, and they helped me a lot. Later I started recruiting players for the club.
The name and purpose of Aragats
I wanted the club to bear the name of an Armenian mountain. We thought of “Ararat” first, but there’s already a football club of that name. “Aragats” was free to take. Our main objective is to win games; otherwise, what was the point of coming here from Lebanon? I’m happy Aragats BC is a part of development of basketball in Armenia, which is very important. We need a rapid growth of quality in order to have bigger achievements.
The importance of personal qualities
It is actually very difficult to find players, because money doesn’t decide everything and personal qualities are important. You have to be able to distinguish and choose the players who are also decent people. I had lots of help in this regard from Tigran Gyokchyan. Thanks to him, we recruited the players who eventually became champions.
Good management is the most important aspect of a top team. If management is poor, there will be no results. My experience helped me to find common ground with my players and create a good atmosphere in the team.
Lack of sponsors
Sponsorship is very important. It’s difficult for the club to have just one source of funding. I hope Aragats BC will pose significant interest for sponsors after becoming the champion of Armenia in such a short period of time.
Leagues A and B
The quality of League A was high this year, but I want to see it grow. In my opinion, it will take several years. Such things don’t happen overnight.
League B is useful, because it allows youngsters to get some game time and experience before joining League A teams. We’ll have an U18 championship too, which is good for players of school age.
No TV coverage
I cannot fathom why Armenian TV companies are not interested in basketball. It is so wrong. It is TV coverage that brings the beauty of different sports to the homes of the people.
If our games are shown on television, people will get interested and grow fond of basketball, invest in teams emotionally, and it will bring them to the basketball courts.
Lack of basketball courts
Basketball is at a very high level in Lebanon, in every city, and it’s very popular. There are over 50 basketball courts in Lebanon, while Armenia has just one, “Mika”. I think the Armenian government can afford building another court that complies with international standards.
Developing local talent
Armenia needs a good system in place to develop basketball. Armenian Americans coming to play here are just like other American players, whether Armenian, black or other, they just have the “ian” ending in their last name. They come here, make a career and move to other clubs. We need to train local kids and organize tournaments to help them progress.
We plan to open a school, but the coaching, methods, court - everything must be done at top level. With a good school, we’ll have good basketball in a few years.
New head coach and international tournaments
Tigran Gyokchyan, who’s been very helpful, might become the head coach next season. We are currently negotiating with him.
Aragats BC will compete in Hariri Basketball Championship in Beirut this September. We plan to compete in Dubai too, in February. Both tournaments are very tough, strong teams compete there. Aragats will have new players next season. I’ve already signed contracts with several players.
Making history for Armenia
My goal is to ensure that Aragats makes history for basketball in Armenia and wins European tournaments. That is I why I’ve moved here, that is why I work hard for this club.