Լուսանկարը` Յավրյանի արխիվից
Տարիներ շարունակ հայ մարզիկներն Օլիմպիական խաղերում հանդես են եկել ԽՍՀՄ-ի հավաքականի համար կարված մարզահագուստով:
Իսկ ահա անկախացումից հետո, երբ ստեղծվեց նաեւ Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեն, հարկավոր էր ունենալ սեփական գույներով ու լուծումներով հագուստ:
Mediamax Sport-ը շարունակում է ներկայացնել մարզահագուստներին նվիրված հոդվածաշարը: Այս անգամ անդրադառնում ենք Օլիմպիական զգեստներին: Առաջին մասում ներկայացնելու ենք 1992-2004 թվականները, երբ Հայաստանը կամաց-կամաց փորձ էր ձեռք բերում ու հմտանում միջազգային ասպարեզում:
ԱՊՀ-ի համար կարված միանման հագուստը
Որպես առանձին երկիր Հայաստանն առաջին անգամ Օլիմպիական խաղերին մասնակցել է 1992-ին: Բարսելոնայում կայացած խաղերում մեր երկիրը ներկայացել է ԱՊՀ-ի թիմի կազմում, բայց շքերթին Հրաչյա Պետիկյանը տարել է Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, իսկ պարգեւատրման ժամանակ հնչել է ՀՀ օրհներգը:
Լուսանկարը` ria.ru
«ԱՊՀ-ի թիմը կրում էր միանման հագուստ, որը պատվիրել էր Ռուսաստանը, երկրների ներկայացուցիչների հետ ոչ մի քննարկում չի եղել: Սպորտային հագուստն Adidas-ն էր տրամադրել, այն ստացանք հենց Բարսելոնայում:
Իսկ ահա շքերթի հագուստը ռուսները պատվիրել էին Հարավսլավիայի ինչ-որ ընկերությունից: Պետք է խոստովանեմ, որ անհաջող գույներ էին ընտրել ու իրար հետ չէին նայվում. բաց շագանակագույն տաբատ էր ու գույնզգույն շապիկ»,-հիշում է Ռուբեն Հակոբյանը:
Չնայած անհաջող հանդերձանքին՝ Հայաստանի 5 մարզիկից 4-ը Բարսելոնայում մեդալ նվաճեց: Ոսկե մեդալակիրներ դարձան ծանրորդ Իսրայել Միլիտոսյանը, հունահռոմեական ըմբիշ Մնացական Իսկանդարյանը եւ հրաձիգ Հրաչյա Պետիկյանը: Հայաստանի համար արծաթե մեդալ նվաճեց հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Ալֆրեդ Տեր-Մկրտչյանը:
Լիլիհամերում պատշաճ տեսքն ապահովվել էր սփյուռքահայերի շնորհիվ
Երկու տարի անց Հայաստանն արդեն պետք է ելույթ ունենար Լիլիհամերի Ձմեռային խաղերում:
Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեի նախկին գլխավոր քարտուղար Հարություն Յավրյանը պատմում է, որ Հայաստանն այդ ժամանակ ճանաչում չուներ, որ մարզահագուստ արտադրող ընկերությունները պայմանագրեր կնքեին իրենց հետ: ՀԱՕԿ-ին օգնում էին սփյուռքահայերը:
«1994-ին ամերիկահայ Փոլ Վարդանյանի նախաձեռնությամբ բոբսլեյիստներ Քեննեթ Թոփալյանն ու Ժոզեֆ Ալմասյանը Հայաստանի դրոշի ներքո էին միջազգային մրցաշարերում ելույթ ունեցել: Նա կարողացել էր ստանալ ԱՄՆ-ի Օլիմպիական կոմիտեի նախագահի համաձայնությունը, եւ ՀԱՕԿ-ը դիմեց ՄՕԿ-ին, որպեսզի մեր հայրենակիցները կարողանային ելույթ ունենալ Լիլիհամերում: Համաձայնությունը եղավ, եւ նրանք վարձով վերցրված սահնակով, որի վրա փակցրել էին Հայաստանի դրոշն ու գրել Արմենիա, ժամանեցին Լիլիհամեր»,-պատմում է նա:
Օլիմպիական խաղերում շքերթի ժամանակ հայկական պատվիրակության համազգեստը հատկացրել էր Ֆրանսիայի «Հայաստանի սպորտի զարգացման համար» միջազգային ասոցիացիայի անդամ, ռումինահայ Հակոբ Կիրմիզյանը: Իսկ ահա Puma ընկերության արտադրած սպորտային մարզահագուստի ծախսերը հոգացել էր Փոլ Վարդանյանը:
1996-ի միանման հանդերձանքը
Ատլանտայի Օլիմպիական խաղերը մինչ այսօր էլ հիշվում են Արմեն Նազարյանի չեմպիոնությամբ: Հունահռոմեական ոճի ըմբիշը բազմաթիվ դժվարություններ է հաղթահարել մինչ բարձունքում հայտնվելը: Բայց այս անգամ նա խոսել է օլիմպիական հանդերձանքի մասին:
«Այդ տարիներին ոչ ոք չէր մտածում հագուստի մասին, մեզ համար առաջնայինը պատշաճ հանդես գալն ու մեր երկիրը ներկայացնելն էր: Շքերթային սպիտակ հագուստը մեկնելուց առաջ ենք ստացել, քանի որ ՀԱՕԿ-ն այն շուտ էր ձեռք բերել, ես էլ շատ քաշ էի գցել, բավականին մեծ էր ինձ վրա: Իսկ սպորտային համազգեստը ASICS ընկերությունից էր»,- նշում է նա:
Ըմբիշը հաղթանակից հետո մասնակցել է փակման արարողությանն ու Հայաստանի դրոշակակիրը եղել: Հիշում է, որ աննկարագրելի զգացողություններ է ունեցել՝ իր առաքելությունը խաղերում ամբողջովին կատարելով.
Լուսանկարը` Արմեն Նազարյանի արխիվից
«Մեր շուրջբոլորը գեղեցիկ հագուստներով մարզիկներ էին, ուզում էինք մենք էլ դրանցից ունենալ: Լավ է, որ Օլիմպիական խաղերում մեզ միանման հագուստ էր տրամադրվել, բոլորս էլ պատշաճ տեսք ունեինք: Իսկ Եվրոպայի ու Աշխարհի առաջնություններ մեկնում էինք մեր ունեցած տարբեր մարզազգեստներով»:
Անճաշակ հագուստ, կրկին սփյուռքի օգնություն ու 1-ին պայմանագիր
Երկու տարի անց Նագանոյի ձմեռային խաղերում Հայաստանի թիմի մարզահագուստը կրկին ձեռք է բերել Փոլ Վարդանյանը: Այս անգամ մեր մարզիկները հանդես են եկել Kappa ընկերության մարզահագուստով, որը նրանք ստացել են հենց մրցավայրում:
Լուսանկարը` Արսեն Մելիքյանի արխիվից
2000-ին Սիդնեյում Հայաստանի հավաքականի կազմում բրոնզե մեդալ է նվաճում ծանրորդ Արսեն Մելիքյանը:
«Մեր մարզահագուստը շատ վատն էր ու անճաշակ: Մանավանդ, երբ ուրիշ երկրների մարզիկների հետ հանդիպում էինք ու համեմատում, ահավոր էր լինում: Որակի մասին ընդհանրապես պետք չէ խոսել, որովհետեւ այն, գրեթե, չկար: Չնայած ամեն ինչ էլ տրամադրել էին մեզ, բայց խոսել ինչ-որ յուրօրինակ ու լավ հագուստի մասին անիմաստ է»,-նշում է նա:
Ինչպես եւ նախորդ ձմեռային խաղերի ժամանակ, 2002-ին Սոլթ Լեյք Սիթիում եւս հայկական պատվիրակության կողքին է եղել Փոլ Վարդանյանը, որն առանց հապաղելու կրկին լուծել է մարզահագուստի խնդիրները: Հայ մարզիկները հանդես են եկել կանադական արտադրության մարզահագուստով:
2004-ի Աթենքի Օլիմպիական խաղերը Հայաստանի համար ամենաանհաջող են եղել ամառային մարզաձեւերում: Մասնակից 18 մարզիկից եւ ոչ մեկը մեդալակիր չի դարձել:
Սակայն Աթենքն առանձնանում է մեկ բանով. առաջին անգամ ՀԱՕԿ-ը պայմանագիր է կնքում մարզահագուստ արտադրող ընկերության հետ:
«Աթենքի խաղերի ժամանակ Puma-ի մարզահագուստն ենք հագել: Օլիմպիական կոմիտեի պատմության մեջ 1-ին անգամն էր, որ պաշտոնական պայմանագիր կնքեցինք: Մանրամասները չեմ հիշում, սակայն սա արդեն մեր կայացման նոր շրջանն էր: Իհարկե, ուրախ էինք, որ նման իրադարձություն եղավ: Միշտ էլ հաճելի է, երբ քո մարզիկը գեղեցիկ ու ներկայանալի տեսք է ունենում»,-նշում է Հարություն Յավրյանը:

Photo: Yavryan's archive
For many years, Armenian athletes performed in the Olympics wearing the USSR kits, but independence and foundation of the national Olympic committee brought along the necessity to acquire a national kit with distinctive colors and design.
Mediamax Sport continues the series of articles on national kits of Armenia. This time we will cover the Olympic kits from 1992 to 2004, when Armenia was slowly gaining experience and understanding of the kit business.
The same kits for all CIS members
Armenia took part in the Olympic Games as an independent country for the first time in 1992. During the games in Barcelona, Armenian athletes performed in the same kits as representatives of other CIS states, but the first President of the National Olympic Committee Ruben Hakobyan carried the Armenian flag at the parade and the Armenian anthem played when the athletes were being awarded.
Photo: ria.ru
“The CIS team wore the kit ordered by Russia. No one discussed it with national teams. The kit was by Adidas, we received it when we arrived in Barcelona.
The outfits for the parade, though, were ordered from some Yugoslavian company. I have to say the Russians made a poor choice there, as the colors didn’t go well together – light brown trousers and multicolor shirts, imagine that!” recalls Ruben Hakobyan.
Despite the unfortunate clothing, four out of five Armenia representatives won medals in Barcelona. Weightlifter Israel Militosyan, Greco-Roman wrestler Mnatsakan Iskandaryan and shooter Hrachya Petikyan won gold medals, and another Greco-Roman wrestler Alfred Ter-Mkrtchyan took the silver.
Armenian Diaspora helps with an appropriate look for Lillehammer
Armenia was competing in the Winter Olympics in Lillehammer two years later. Former secretary general of Armenian Olympic committee Harutyun Yavryan has revealed that Armenia had no recognition then and sportswear producers had no inclination to sign contracts with the country. Thankfully, the Armenian Diaspora came to the rescue.
During the parade, the Armenian delegation wore outfits provided by a Romanian-Armenian, member of the International association for development of sport in Armenia (France) Hakob Kirmizian. Another Diaspora representative, Paul Vartanian covered the expenses of Puma kits.
The 1996 kits straight from the fair and the similar outfits
The Atlanta Olympics are still remembered in Armenia thanks to Armen Nazaryan’s victory. He has commented on the kit:
“No one thought about the clothes at that time. We cared about properly representing our country first. We received the outfits for the parade before we left Armenia. I remember that I had lost quite a lot of weight so my clothes were too big for me. The kits were from ASICS.”
The famous wrestler took part in the closing ceremony and was trusted with the honor of carrying the Armenian flag. He recalls that fulfilling his mission in the Olympics is a feeling he can never forget.
Photo: Armen Nazaryan's archive
Tasteless kits, more assistance from Diaspora, and the first contract
Two years on, and Paul Vartanian again helped Armenia with kits, that time for the Nagano Olympic. Armenian athletes wore kits from Kappa, which they received upon arriving in Japan.
Photo: Arsen Melikyan's archive
Weightlifter Arsen Melikyan won bronze medal for Armenia in 2000 Olympics in Sidney.
“The kits we were wearing in 2000 were just hideous, absolutely tasteless. I don’t even want to mention the quality, since it was virtually nonexistent. Although we had everything we needed, I cannot call those kits unique or at least good,” he said.
The same as during the Winter Olympics, Paul Vartanian wasted no time to help Armenia get kits for the 2002 Olympics in Salt Lake City. Armenian athletes were wearing kits provided by a Canadian company.
The Summer Olympics in Athens were Armenia’s worst experience that far, as none of 18 athletes representing the country in 2004 won any medals.
However, there was one bright spot in the otherwise widely unsuccessful campaign: for the first time, the Armenian National Olympic Committee signed a contract with a sportswear company.
“We wore Puma in Athens. It was the first official contract in the history of our Olympic committee. I cannot recall the details, but it was a new stage of our establishment. Naturally, we were delighted. It is always nice to see your athletes looking smart and appropriate,” said Harutyun Yavryan.