«Օլիմպավանը» պատրաստ է պաշտոնական բացմանը
Հաշված օրեր են մնացել, որ մարզաշխարհի դատին հանձնվի վերջին տարիներին  Հայաստանում կառուցված ամենաշքեղ ու կարեւոր սպորտային կառույցներից մեկը:
Դավթաշենում գտնվող «Օլիմպավանում», որը Օլիմպիական խաղերի մեկնարկից մեկ տարի առաջ է շահագործման հանձնվելու, մարզվելու ու բնակվելու հնարավորություններ են ունենալու համարյա բոլոր մարզաձեւերի ներկայացուցիչները:
«Օլիմպավանում» կատարվող աշխատանքներն արդեն թեւակոխել են վերջին փուլ: Հյուրանոցային համալիրն արդեն ամբողջովին կահավորված է, տեղադրված է ողջ գույքը: Մարզադահլիճներում էլ վերջին շտկումներն են իրականացվում: ՀԱՕԿ-ի մասնաշենքը, որտեղ տեղակայվելու են նաեւ ազգային ֆեդերացիաները, եւս, գրեթե, պատրաստ է շահագործման հանձնվելու:
«Օլիմպավանի» պաշտոնական բացումը կայանալու է սեպտեմբերի վերջին ՀԱՕԿ-ի 25-ամյակի տոնակատարությունների շրջանում, երբ Հայաստան են ժամանելու ՄՕԿ-ի ու ԵՕԿ-ի նախագահներ Թոմաս Բախն ու Պատրիկ Հիկեն, ինչպես նաեւ մի շարք ԱՕԿ-ի ներկայացուցիչներ  եւ պատվավոր հյուրեր:
«Օլիմպավանի» նախագծման աշխատանքները սկսվել են 2013 թվականի մարտին, իսկ շինարարությունը մեկնարկել է մայիսի 28-ից:

«Олимпиаван» готов к официальному открытию
До открытия одной из важнейших спортивных построек в Армении остались считанные дни. Расположенный в Давидашене «Олимпиаван», который будет сдан в эксплуатацию за год до проведения Олимпийских игр, предоставит возможность для тренировок и проживания представителям почти всех видов спорта.
Строительные работы в «Олимпиаване» перешли в финальный этап. Гостиничный комплекс уже полностью обставлен. В тренировочных залах добавляются последние штрихи. Здание НОК Армении, в котором будут расположены также офисы национальных федераций, тоже почти готово к эксплуатации.
Официальное открытие «Олимпиавана» состоится в конце сентября в рамках празднования 25-летия Национального Олимпийского комитета Армении, когда страну посетят главы Международного Олимпийского комитета и Европейского Олимпийского комитета Томас Бах и Патрик Хикки, представители АНОК и другие почетные гости.
Проектирование «Олимпиавана» началось в марте 2013 года, а строительство началось 28 мая того же года.