Ալբանիա-Հայաստան. Հայերին օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ երեք միավոր
Այս տարի ԵՎՐՈ-2016-ի խմբային I խմբում թիմերն անցկացնելու են առաջին հանդիպումը: Ալբանացիները երեք միավորով են առաջ հայերից, ու եթե Բեռնար Շալանդի սաները կարողանան առավելության հասնել, ապա կհավասարվեն վերջիններիս:
Ալբանիայի ընտրանին մրցաշարը սկսեց սենսացիոն հաղթանակով: Ֆուտբոլային աշխարհը չէր սպասում, որ Ջիանի դե Բիասին կկարողանա գտնել Պորտուգալիայի հավաքականին հաղթելու բանաձեւը: Սակայն նրան դա հաջողվեց, իսկ իր թիմը հաղթեց 1:0 հաշվով:
Ապա եկավ այս պահի դրությամբ խմբի առաջատար Դանիայի դեմ խաղը: Այստեղ եւս հաշվի մեջ առաջ էին ալբանացիները, սակայն խաղավարտին Դանիան կարողացավ հավասարեցնել այն՝ 1:1: Մրցաշարի վերջին խաղն ամենասկանդալայինն էր: Անկարգությունների պատճառով Բելգրադում դադարեցվեց Սերբիա-Ալբանիա հանդիպումը, ապա ՈւԵՖԱ-ն որոշեց տեխնիկական՝ 0:3 հաշվով պարտություն գրանցել ալբանացիների հաշվին:
Հիմա Ալբանիայի ընտրանին վաստակել է 4 միավոր ու ընթանում է 3-րդ տեղում ու միայն 2 միավորով է հետ մնում Պորտուգալիայից:
Հայաստանի հավաքականն I խմբում առայժմ ընթանում է վերջին հորիզոնականում, բայց կարող է փրկել իր դրությունը, եթե արտագնա խաղում կարողանա հաղթանակի հասնել Ալբանիայի նկատմամբ: Երեք խաղ, երկու գոլ ու ընդամենը մեկ միավոր. ահա այսպիսին է Շալանդի թիմի վիճակագրությունը:
Հայերը չեն կարողացել հաղթել վերջին երեք պաշտոնական խաղերում: Պարտություն են կրել Դանիայից (1:2), ոչ ոքի խաղացել Սերբիայի (1:1) ու կրկին միավորներ կորցրել Պորտուգալիայի (0:1) հետ:
Ալբանիայի դեմ խաղում հայերին այդ երեք միավորն օդ ու ջրի պես է հարկավոր: Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլ դուրս գալու հույսեր ունենալու համար նրանք պարտավոր են հաղթանակի հասնել: Բացի այդ էլ, ինչպես վերջերս հայտարարեց ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը, եթե թիմը պարտվի, ապա Շալանդը կազատվի աշխատանքից:
Հայաստանի ու Ալբանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականները մինչ այս միմյանց դեմ խաղացել են երեք անգամ: Այստեղ նրանց մեջ կատարյալ հավասարություն է տիրում. մեկական հաղթանակ ու ոչ ոքի:
Պաշտոնական մակարդակով թիմերի ճանապարհները խաչվել են 1998 թվականի Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում: Տիրանայում գրանցվել է ոչ ոքի հաշիվ՝ 1:1, իսկ ահա Երեւանում մեր ֆուտբոլիստները երեք անպատասխան գնդակ են ուղարկել մրցակցի դարպասը:
Թիմերը վերջին անգամ հանդիպել են 2013-ի օգոստոսին: Ընկերական խաղում Ջիովանի դե Բիասիի սաները երկու գոլ են խփել՝ սեփական դարպասը պահելով անառիկ:
Այնպես որ, այս ընտրանիները լավ են ճանաչում միմյանց ուժեղ ու թույլ կողմերը: Անչափ կարեւոր հաղթանակի հասնելու համար նրանք ձգտելու են ցույց տալ հնարավորինս գրագետ խաղ: Երկու թիմերն էլ այս հանդիպումից հետո կիմանան՝ շարունակո՞ւմ են պայքարել ԵՎՐՈ-ի ուղեգրի համար, թե հետագա խաղերն ավելի դժվար կլինեն:
Իսկ հայ երկրպագուները սպասելու են ուրախ լուրերի, չէ՞ որ նրանք շատ վաղուց չեն տեսել մեր հավաքականի գեղեցիկ ու հաղթական ելույթը:

Албания-Армения: Необходимые три очка для Армении
Албанская сборная стартовала на первенстве с сенсационной победы. Футбольный мир не ожидал, что команда Джанни Де Биази сумеет обыграть сборную Португалии. Однако им все же удалось победить со счетом 1:0.
Затем пришло время игры команды с лидером группы– Данией. Здесь вновь албанцы вели в счете, однако в концовке матча датчанам удалось сравнять счет. Матч Сербия-Албания в Белграде был прерван из-за беспорядков, и УЕФА принял решение зарегистрировать техническое поражение албанцев – 0:3.
На данный момент команда Албании набрала 4 очка и занимает в группе 3-е место.
Сборная Армении в группе I пока занимает последнее место, но еще может спасти ситуацию, если победит сборную Албании на выездном матче. Три игры, два гола и всего одно очко – таков результат команды Шаланда.
Армянам не удалось победить на трех последних официальных матчах. Они проиграли датчанам (1:2), сыграли вничью с Сербией (1:1) и снова потеряли очки на встрече с Португалией (0:1).
В матче против Албании армянам, как воздух, нужны три очка. Чтобы получить надежду на выход в следующий этап первенства Европы, нам нужно побеждать. Кроме того, как недавно заявил глава ФФА Рубен Айрапетян, если команда проиграет, Шаланд будет освобожден от должности.
До сих пор команды Армении и Албании встречались три раза. На официальном уровне впервые они боролись на отборочном этапе чемпионата мира в 1998 года. В Тиране была зарегистрирована ничья – 1:1, в Ереване – наши футболисты отправили в ворота соперников три безответных мяча. В последний раз команды встретились в августе  2013 года. На товарищеском матче воспитанники Де Биази забили два гола, не приняв в свои ворота ни одного.
Чтобы добиться крайне важной победы они постараются продемонстрировать максимально грамотный футбол. Для обеих команд эта встреча станет решающей в вопросе дальнейшего участия в ЕВРО-2016.
А армянские болельщики будут ждать хороших новостей, ведь они уже давно не видели красивых и победных выступлений своей сборной.