Ալբանիա-Հայաստան. Հայերին օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ երեք միավոր
Այս տարի ԵՎՐՈ-2016-ի խմբային I խմբում թիմերն անցկացնելու են առաջին հանդիպումը: Ալբանացիները երեք միավորով են առաջ հայերից, ու եթե Բեռնար Շալանդի սաները կարողանան առավելության հասնել, ապա կհավասարվեն վերջիններիս:
Ալբանիայի ընտրանին մրցաշարը սկսեց սենսացիոն հաղթանակով: Ֆուտբոլային աշխարհը չէր սպասում, որ Ջիանի դե Բիասին կկարողանա գտնել Պորտուգալիայի հավաքականին հաղթելու բանաձեւը: Սակայն նրան դա հաջողվեց, իսկ իր թիմը հաղթեց 1:0 հաշվով:
Ապա եկավ այս պահի դրությամբ խմբի առաջատար Դանիայի դեմ խաղը: Այստեղ եւս հաշվի մեջ առաջ էին ալբանացիները, սակայն խաղավարտին Դանիան կարողացավ հավասարեցնել այն՝ 1:1: Մրցաշարի վերջին խաղն ամենասկանդալայինն էր: Անկարգությունների պատճառով Բելգրադում դադարեցվեց Սերբիա-Ալբանիա հանդիպումը, ապա ՈւԵՖԱ-ն որոշեց տեխնիկական՝ 0:3 հաշվով պարտություն գրանցել ալբանացիների հաշվին:
Հիմա Ալբանիայի ընտրանին վաստակել է 4 միավոր ու ընթանում է 3-րդ տեղում ու միայն 2 միավորով է հետ մնում Պորտուգալիայից:
Հայաստանի հավաքականն I խմբում առայժմ ընթանում է վերջին հորիզոնականում, բայց կարող է փրկել իր դրությունը, եթե արտագնա խաղում կարողանա հաղթանակի հասնել Ալբանիայի նկատմամբ: Երեք խաղ, երկու գոլ ու ընդամենը մեկ միավոր. ահա այսպիսին է Շալանդի թիմի վիճակագրությունը:
Հայերը չեն կարողացել հաղթել վերջին երեք պաշտոնական խաղերում: Պարտություն են կրել Դանիայից (1:2), ոչ ոքի խաղացել Սերբիայի (1:1) ու կրկին միավորներ կորցրել Պորտուգալիայի (0:1) հետ:
Ալբանիայի դեմ խաղում հայերին այդ երեք միավորն օդ ու ջրի պես է հարկավոր: Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլ դուրս գալու հույսեր ունենալու համար նրանք պարտավոր են հաղթանակի հասնել: Բացի այդ էլ, ինչպես վերջերս հայտարարեց ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը, եթե թիմը պարտվի, ապա Շալանդը կազատվի աշխատանքից:
Հայաստանի ու Ալբանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականները մինչ այս միմյանց դեմ խաղացել են երեք անգամ: Այստեղ նրանց մեջ կատարյալ հավասարություն է տիրում. մեկական հաղթանակ ու ոչ ոքի:
Պաշտոնական մակարդակով թիմերի ճանապարհները խաչվել են 1998 թվականի Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում: Տիրանայում գրանցվել է ոչ ոքի հաշիվ՝ 1:1, իսկ ահա Երեւանում մեր ֆուտբոլիստները երեք անպատասխան գնդակ են ուղարկել մրցակցի դարպասը:
Թիմերը վերջին անգամ հանդիպել են 2013-ի օգոստոսին: Ընկերական խաղում Ջիովանի դե Բիասիի սաները երկու գոլ են խփել՝ սեփական դարպասը պահելով անառիկ:
Այնպես որ, այս ընտրանիները լավ են ճանաչում միմյանց ուժեղ ու թույլ կողմերը: Անչափ կարեւոր հաղթանակի հասնելու համար նրանք ձգտելու են ցույց տալ հնարավորինս գրագետ խաղ: Երկու թիմերն էլ այս հանդիպումից հետո կիմանան՝ շարունակո՞ւմ են պայքարել ԵՎՐՈ-ի ուղեգրի համար, թե հետագա խաղերն ավելի դժվար կլինեն:
Իսկ հայ երկրպագուները սպասելու են ուրախ լուրերի, չէ՞ որ նրանք շատ վաղուց չեն տեսել մեր հավաքականի գեղեցիկ ու հաղթական ելույթը:

Albania-Armenia match will take place in Elbasan, Albania, in a few days.
The Albania team started the tournament with a sensational victory. The football world did not expect Gianni De Biasi to find the formula to win the Portugal national football team. But he managed to do it, and his team scored a 1-0 victory.
The next team the Albania national was to play with was that of Denmark, the leader of the group.
The Albania team was winning with a score 1-0, however, at the end of the match the Denmark team scored an equalizer – 1-1. Serbia-Albania match in Belgrade was abandoned because of clashes. Afterwards, UEFA passed a decision on awarding Serbia a technical 3-0 victory over Albania.
As of now, the Albania national has four points and comes in the third place.
The Armenia national team is presently the last but it can save the situation if it manages to win Albania in the away match. Three matches, two goals and only one point – this is the results of Challandes’ team.
Armenians did not manage to score a victory in the last three official matches. They lost to Denmark (1-2), tied Serbia (1-1) and lost points in the match with the Portugal team (0-1).
Those three points are as necessary for Armenians in the match with Albania as the breath of life. They ought to win if they want to have hopes for the European Championship final. Besides, as Chairman of the Armenian Football Federation Ruben Hayrapetyan recently noted Challandes will be dismissed if the team loses.
To date, the Armenia and Albania national teams have held three matches. They first played on official level in the qualifying stage of the World Cup 1998. The teams registered a draw in Tirana (1-1), while in Yerevan the Armenian footballers scored three unanswered balls to the opponent’s goal. The last match took place in August 2013. Gianni De Biasi’s players scored two goals and managed to keep their goal inaccessible.
In order to attain the highly important victory they will do their best to play literate football. This match will make it clear for the both teams whether they will continue their struggle for the Euro entry or not.
In the meantime, Armenian fans will be looking forward to good news. After all, it’s been long since they saw our team’s beautiful and triumphant match.