Հայաստանի Օլիմպիական հավաքական. Հովհաննես Բաչկով
Կրթություն. Ավարտել է Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջն ու Գյումրու մանկավարժական համալսարանը
Մարզիչ. Ռուդիկ Մկրտչյան ու Կարեն Ղազարյան
Ելույթից առաջ արարողակարգ. Աղոթում է
Կարգախոս. Հավատա, որ տիրես
Կարիերայում ամենաազդեցիկ մարդիկ. Ընտանիքն ու մարզիչները
Սպորտային կարիերայի սկիզբը. Աշխույժ երեխա եմ եղել, սիրում էի հարվածել որտեղ պատահեր՝ պատերին, պարկերին: Այդպես պապիկս որոշեց, որ ես էլ պետք է բռնցքամարտիկ դառնամ: Նա ձեռքս բռնեց ու տարավ քոլեջ, որտեղ էլ շարունակում եմ մարզվել: 7 տարեկանում եմ սկսել պարապել, քեռիս բռնցքամարտիկ է եղել, ինձ հենց նա է սովորեցրել հարվածների եւ ճիշտ կեցվածք ունենալու գաղտնիքները: Նա ինձ խորհուրդ է տվել, երբեք չհանձնվել, մինչեւ վերջին շունչն առաջ գնալ ու պայքարել:
Նորամուտ. 2011-ին Երեւանում հանդես եմ եկել Գագիկ Ծառուկյանի անվան միջազգային մրցաշարում ու հաղթող դարձել:
Տպավորիչ Օլիմպիական խաղերը. 2008-ի պեկինյան խաղերում առաջին անգամ օլիմպիական ռինգում տեսա մեր բռնցքամարտիկներին: Հրաչիկ Ջավախյանին հաջողվեց մեդալ նվաճել: Այդ օրվանից երազանքս է եղել մասնակցել Օլիմպիական խաղերին: Նպատակ դրեցի իմ առջեւ ու սկսեցի շարժվել դեպի այն: Օլիմպիադայում ամենաուժեղ մարզիկներն են հավաքվում, այդ ուժեղների պայքարն է ամբողջ աշխարհն է վայելում:
Բռնցքամարտը. Պետք է շատ արագ կողմնորոշվել ու մտածել ռինգում: Նպատակն է վայրկյանների ընթացքում այնպիսի հարվածներ հասցնել մրցակցին, որ դրանք տեղ հասնեն՝ միաժամանակ չմոռանալով պաշտպանության մասին: Շատ եմ սիրում իմ սպորտաձեւը, միշտ ուժեղ մարզիկներն են ինձ համար օրինակ են եղել՝ Մուհամեդ Ալին, Ռոյ Ջոնսը, Արթուր Աբրահամի ու Վիկ Դարչինյանը: Շատ համբերատար ու ագրեսիվ բռնցքամարտիկ եմ ես: Բռնցքամարտում պետք է մարմինը հոգեբանորեն սթրեսի չենթարկել: Մեր մարզաձեւում ամենակարեւորը ժամանակն է, պետք է այն զգալ՝ երբ խփել, ինչպես դա անել, ամբողջը հաշվարկ է: Ամեն մի վայրկյանը ճակատագրական է, եթե անջատվես, կպարտվես:
Ռիոյի խաղերը. Խաղերից հետո շատ բան փոխվեց իմ մեջ, ավելի ագրեսիվ եմ սկսել մենամարտել, բնավորությունս էլ տարբերվում է, նոր նպատակներ եմ դրել իմ առաջ ու դրանք իրականացնում եմ:
Եվրոպայի չեմպիոնությունը. Երբ ուժերը վերջանում են, միանում է բնավորությունը: Հենց այդ կերպ էլ Եվրոպայի առաջնությունում ինձ տրվեց հաղթանակը: Տրամադրվեցի, ռիսկի դիմեցի, քանի որ մենամարտը հավասար էր ընթանում: Երբ տակտիկադ չի աշխատում, արսենալդ վերջանում է, էլ կորցնելու բան չես ունենում, ամեն ինչ տալիս ես: Ամեն բռնցքամարտիկի հաղթելու ձեւը հիմնականում գտնում ես հենց ռինգում:
Մինսկում 2-րդ անգամ Եվրոպայի չեմպիոն հռչակվեցի:
Հաջողության հասնելու ուղին. Շատ դժվար ճանապարհ եմ անցել, թե Օլիմպիական խաղերից առաջ, թե հետո: Ինձ մոտիվացրել են մյուս մարզիկների հաջողությունները, նրանց շնորհիվ ես էլ եմ առաջ գնացել: Սպորտում շատ կարեւոր է համբերելը, մանավանդ բռնցքամարտի մրցումներն այնքան երկար են տեւում: Իմ հաջողություններում մարզիչներս են մեծ դեր խաղացել ու ընտանիքս, նրանք օգնել են հասկանալ, որ պետք չէ շուտ հիասթափվել, այլ շարունակել գնալ դեպի նպատակը: Երբեմն անհրաժեշտ է նաեւ սայթաքել, որ իմանաս, թե դժվարություններն ինչ են:
Տոկիոն. Իմ երկրորդ խաղերին եմ մասնակցելու, բնականաբար, 2016-ից հետո շատ եմ փոխվել, նոր նվաճումների հասել: Հիմա ավելի կենտրոնացած եմ ու կարողանում եմ գայթակղություններին չտրվել: Հասկանում եմ, թե ինչի է պետք հետեւել լավ մարզավիճակում լինելու համար: Իհարկե, ակնկալիքներիս մասին չեմ կարող խոսել, ամեն ինչ անելու եմ լավ հանդես գալու համար, այդ նպատակով եմ այսքան զրկանքների ենթարկվում, մնացածը ռինգը ցույց կտա:
Օլիմպիական թիմը. Բավական ուժեղ մարզիկներ կան Հայաստանի հավաքականում, բոլորին հաջողություն ու մեդալներ եմ մաղթում:

Олимпийская сборная Армении: Ованнес Бачков
Образование: Окончил Государственный спортивный колледж Олимпийского резерва и Гюмрийский педагогический институт.
Тренеры: Рудик Мкртчян и Карен Казарян․
Ритуал перед выступлением: Молюсь.
Девиз: Верь, чтобы обладать.
Самые важные люди в карьере: Семья и тренеры.
Начало спортивной карьеры: Я был подвижным ребенком и любил лупить по всему, что попадет под руку – по стенам, по набитым мешкам. Дедушка решил, что мне надо стать боксером. Он взял меня за руку и отвел в колледж, с 7 лет я начал тренироваться. Боксером был и мой дядя, именно он научил меня различным приемам и правильной манере держаться на ринге. Он научил меня никогда не сдаваться и до последнего вздоха идти вперед и бороться.
Новичок: В 2011 году я принял участие в международном турнире Гагика Царукяна в Ереване и стал победителем.
Впечатляющие Олимпийские игры: Впервые я увидел наших боксеров на олимпийском ринге на Играх в Пекине в 2008 году. Грачику Джавахяну удалось завоевать медаль. С этого дня моей мечтой было участвовать в Олимпийских играх. Я поставил цель и начал двигаться к ней. На Олимпиаду собираются самые сильные спортсмены, и весь мир наслаждается борьбой сильнейших.
Бокс: На ринге надо ориентироваться и мыслить очень быстро. Цель в том, чтобы в течение секунд нанести сопернику удары, не забывая при этом о защите. Очень люблю свой вид спорта, сильные спортсмены всегда были для меня примером: Мухаммед Али, Рой Джонс, Артур Абрахам и Вик Дарчинян. Я очень терпеливый и агрессивный боксер. В боксе не следует подвергать себя психологическому стрессу. Самое главное в нашем спорте – время, нужно чувствовать, когда наносить удар, как это делать правильно, тут нужен расчет. Каждая секунда решающая, если отключишься хотя бы не миг - проиграешь.
Игры в Рио: После этих игр во мне многое изменилось, я стал драться агрессивнее, характер также изменился, теперь я ставлю новые цели – и добиваюсь их.
Чемпионат Европы. Когда силы заканчиваются, включается характер. Так я выиграл чемпионат Европы. Я собрался и пошел на риск, потому что борьба была равной. Когда тактика перестает работать, заканчивается арсенал и уже нечего терять, ты отдаешь все. Каждая победа находится на ринге. В Минске меня признали чемпионом Европы во второй раз.
Путь к успеху: Я прошел нелегкий путь к успеху, как до Олимпиады, так и после нее. Меня мотивировали успехи других спортсменов, благодаря им я тоже двигался вперед.
Токио: Это мои вторые Игры, конечно, с 2016 года я очень сильно изменился, добился новых успехов. Теперь я более сосредоточен и научился не поддаваться искушениям. Я знаю, что нужно делать, чтобы оставаться в хорошей форме. Конечно, не могу говорить о своих ожиданиях, сделаю все, чтобы хорошо выступить, для достижения этой цели я готов ограничить себя во многом, остальное покажет ринг.
Олимпийская сборная: В состав сборной Армении входят довольно сильные спортсмены, желаю всем успехов и медалей.