Օլիմպիական հավաքական. Վազգեն Թեւանյան
Անվան ընտրությունը. Վազգենի ծնունդը համընկել է Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետ: Նրա հորեղբայրը եղել է Վազգեն Սարգսյանի մարտական ընկերը, ու Թեւանյանների ընտանիքը որոշել է իրենց որդուն անվանել հենց նրա պատվին:
Մարզաձեւ. Ազատ ոճի ըմբշամարտ (65 կգ)
Ազատ ոճային ընտանիքը. Վազգենը 1996-ի ՕԽ-ի արծաթե մեդալակիր, ԵԱ-ի չեմպիոն ու ԱԱ-ի բրոնզե մեդալակիր Արմեն Մկրտչյանի հորաքրոջ թոռն է:
Կրթություն. Սովորում է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի Մարզչամանկավարժական ֆակուլտետի ըմբշամարտի եւ արեւելյան մարզաձեւերի ամբիոնի 4-րդ կուրսում:
Անձնական մարզիչ. Ռաֆիկ Գոլեցյան
Կարիերայի սկիզբը. Ազատ ոճի ըմբշամարտով պարապում է 9 տարեկանից:
Ինչպես է ընտրել ըմբշամարտը. Ես շատ ակտիվ երեխա էի ու տանն անընդհատ վազվզում էի, ֆիզիկական վարժություններ անում: Ընկերներս, ովքեր 4-5 տարով մեծ էին, առաջարկեցին իրենց հետ գնալ ըմբշամարտի մարզումների: Միանգամից չկապվեցի այս մարզաձեւի հետ, մի քանի շաբաթ մարզվելուց հետո տեսա, թե ինչքան ակտիվ է ու համապատասխանում է ինձ:
Ըմբշամարտում կայանալու համար մեծ կամքի ուժ է պետք, երբեք չեմ մարզվում պարզապես մարզվելու համար, ես նպատակներ ունեի ու դեռ փոքր տարիքից ձգտում էի հասնել դրանց: Ճիշտ է, խորացած չէի գիտակցում դա, բայց հիմնական միտքը հասկանում էի: Հետո արդեն կարեւոր դեր ունի մարզիչը, որը ճիշտ ուղղության վրա է դնում քեզ, իսկ դու կենտրոնացնում ես ողջ ուժերդ: Ես միշտ եմ մտածել չեմպիոն դառնալու մասին:
Նորամուտ. Միջազգային ասպարեզում առաջին անգամ ելույթ եմ ունեցել 2014-ին՝ մասնակցելով պատանիների Եվրոպայի առաջնությանը: Իհարկե, լարվել էի, բայց մարզիչներիս ու ինձնից շատ փորձ ունեցող ընկերներիս խորհուրդներն օգնում էին: Արդեն հետագա տարիներին այդ լարվածությունն աստիճանաբար քչացավ ու կառավարելի դարձավ:
Մարզական կերպար. Շատ ըմբիշների եմ հետեւում, որովհետեւ բոլորից էլ ինչ-որ բան սովորում եմ: Բայց կառանձնացնեմ հենց քեռուս՝ Արմեն Մկրտչյանին:
Գոտեմարտից առաջ. Մարզիչների հետ խոսում եմ, տակտիկան մշակում: Իրականում ամեն գոտեմարտից առաջ թիմային մեծ աշխատանք է տարվում: Իսկ երբ արդեն պետք է գորգ դուրս գամ, խոսում եմ ինքս ինձ հետ, տրամադրում, որ պետք է լավ գոտեմարտել: Իրականում այդ ժամանակ ինքս ինձ հետ մենակ եմ մնում:
Հաղթանակն ու պարտությունը. Բոլոր հաղթանակներից հետո էլ ուրախանում եմ ու շնորհակալ լինում Աստծուն: Իսկ պարտությունից չեմ ընկճվում, հասկանում եմ, որ հարկավոր է ավելի լավ մարզվել: Բայց նշեմ, որ երկու դեպքում էլ փնտրում եմ թերություններս ու սկսում մարզումների ժամանակ շտկել դրանք:
Անմոռանալի հաղթանակը. Իմ բոլոր հաղթանակներն էլ եղել են ժամանակին ու յուրաքանչյուրն էլ թանկ է:
Երբ նվաճեց Օլիմպիական ուղեգիր. Վարկանշային մրցաշարերը պետք է լինեին 2020-ին, սակայն մեկ տարի հետաձգվեցին: Չեմ կարող ասել, թե ինչ կլիներ այն ժամանակ, բայց այդ հետաձգումը դրական ազդեցություն ունեցավ: Ես լավատեսորեն եմ տրամադրվել ու մտածել եմ, որ մեկ տարի ժամանակ ունեմ ավելի լավ հանդես գալու համար: Արդյունքում, շատ լավ մրցաշար անցկացրի, դարձա հաղթող եւ Տոկիոյի խաղերի ուղեգիր նվաճեցի: Շատ ուրախ էի, բայց այն ակնթարթային էր, որովհետեւ հետո սկսեցի պատրաստվել արդեն ամենակարեւոր միջոցառմանը:
Օլիմպիական խաղերը. Պատանի տարիքից երազել եմ խաղերին մասնակցելու մասին: 2016-ին հետեւում էի մեր մարզիկների ելույթներին, բայց դեռ չէի մտածում իմ մասնակցության մասին, որովհետեւ պետք չէ շատ առաջ գնալ, հարկավոր է կենտրոնանալ առաջիկա մրցաշարի վրա: Հետո տարեցտարի լավացրի որակներս, Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու ցանկությունս լրջացավ ու տեսանելի դարձավ:
Նպատակը Տոկիոյում. Ունեմ միայն մեկ նպատակ՝ նվաճել ոսկե մեդալ:
Տոկիոն. Շատ եմ սիրում այդ քաղաքն իր աշխուժության, զարգացվածության, ուրիշ լինելու պատճառով: Ցավոք, կորոնավիրուսով պայմանավորված սահմանափակումներ են լինելու ու երեւի չեմ կարող այնտեղ ազատ շրջել:
Հայաստանի Օլիմպիական հավաքականը. Բաղկացած է ուժեղ մարզիկներից, բոլորն էլ մեդալ նվաճելու շանսեր ունեն: Կարծում եմ, որ առավելագույնն ենք անելու հաջող մասնակցելու համար:
Հաղթանակի կարեւորությունը. Ցանկացածիս հաղթանակը շատ կարեւոր ու մեծ դեր կունենա մեր ազգի համար: Ճիշտ է, նախկինում էլ էին բոլորն ուրախանում մեզ համար, բայց հիմա ավելի շատ կա հաղթանակի կարիքը: Մեզ համար էլ ծանր է գիտակցել այն ամենն, ինչ տեղի ունեցավ մեր երկրի հետ, բայց գորգ դուրս գալուց առաջ պետք չէ մտածել դրա մասին, որպեսզի չխանգարի գոտեմարտին:

Armenian Olympic team: Vazgen Tevanyan
Behind the name: Vazgen Tevanyan’s uncle was brother-in-arms with Armenia’s national hero, famed commander and Prime Minister Vazgen Sargsyan. The athlete was named after him.
Sport: Freestyle wrestling (65kg weight category)
Legacy: Vazgen is the grandson of the aunt of Armen Mkrtchyan, silver medalist of the 1996 Olympic Games, European champion, bronze medalist of the World Championship.
Education: Currently enrolled in the Armenian State Institute of Physical Culture
Personal coach: Rafik Guletsyan
Start of career: Vazgen started practicing freestyle wrestling at the age of 9.
Choice of sport: “I was a very active child, constantly running around the house and doing physical exercises. My friends, who were 4-5 years older, suggested to try wrestling with them.
Wrestling requires a lot of willpower: I never train just to train, I have always had goals, and I tried to achieve them from a young age. The coach plays a crucial role - they put you in the right direction, and you focus all your efforts. I have always thought about becoming a champion.”
Debut: “My first international tournament was in 2014 - the Junior European Championship. Of course, I was nervous, but my coaches and friends who had a lot of experience helped me with advice. In the following years, that nervousness gradually diminished and became manageable.”
Favorite wrestler: “I watch a lot of wrestlers because I learn something from everyone. The best one, for me, is still my uncle Armen Mkrtchyan.”
Before the match: “When I go out on the mat, I talk to myself, bring myself into the mood to fight well. In those moments, I actually feel like I’m alone with myself.”
Victory and defeat: “After every win I thank God. Defeat doesn’t upset me, it simply tells me that I need to train better. In both cases, though, I analyze my performance to figure out my shortcomings, and then I start correcting them during training.”
Qualification: “I was optimistic. I had a very good tournament, and I earned a qualification for the Tokyo Games. I was so very happy, but truth be told, the feeling lasted for just an instant, because then I started preparing for the most important event – the Games.”
The Games: “I watched our team in 2016, but I still did not think participating, because I believe we should focus on the task at hand before making plans for the future. Then, I have been improving my skills year by year, and the dream to be in the Olympic Games became a real, serious purpose.”
The goal for Tokyo: “My only goal is to win the gold.”
2021 Olympics: “I love Tokyo. It’s so vibrant, so advanced, and so different.”
Armenia’s Olympic team: “All athletes on our team are strong and they all have a chance to win a medal. We will do our best to perform well.”
The importance of victory: “The victory of any of us will be very important and big for our nation. True, people have always cheered for us, but now there is a greater need for victory.”