Գեւորգ Ալեքսանյան. Արթուրը վիրահատության չի ենթարկվի
Մի քանի օր առաջ այս տարվա Աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը հետազոտվել է Երեւանում:
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշը վնասվածքով էր հանդես եկել Ղազախստանում կայացած Աշխարհի առաջնությունում ու եզրափակչում չէր կարողացել դուրս գալ պայքարի:
Ըմբիշի անձնական ու Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ վիրահատության կարիք չի լինի, քանի որ այդ դեպքում բուժման ընթացքը բավական կերկարի:
«7-րդ կողի վերջնամասում կոտրվածք կա: Ես վախենում էի, որ այդ խնդրի պատառով կողոսկրը կվնասի ներքին օրգաններին, բայց  բարեբախտաբար, ամեն ինչ նորմալ է: Հիմա դեռ Արթուրին հանգիստ է անհրաժեշտ, հնարավորինս անշարժ դիրքում պետք է մնա, մոտ 1,5 ամիս թույլ մարզումներ կանցկացնի:»,- նշել է Ալեքսանյանը:
Մարզիչն անդրադարձել է նաեւ Աշխարհի առաջնությունում Արթուր Ալեքսանյանի ելույթին: Գեւորգ Ալեքսանյանը խոստովանել է, որ իրեն դուր են եկել առաջին 2 գոտեմարտերը, երբ Արթուրն ավելի ակտիվ ու արագ է գործել եւ ոչ մի միավոր չի տվել մրցակիցներին: Միայն վնասվածք ստանալուց հետո է փոքր-ինչ դանդաղել:
«Թուրք Չենք Իլդեմն Արթուրի ամենաուժեղ մրցակիցներից է, նրա հետ պայքարում էլ հնարք կատարելուց հետո վնասվածքը խորացավ: Նման ցավով էլ Արթուրը գնում էր հաղթելու, ոչ բոլոր մարզիկներն այդպես կանեին: Նա պայքարող է, մինչեւ վերջ ցանկանում էր հանդես գալ, բայց ֆեդերացիան ու մարզչական շտաբը որոշեցին արգելել մասնակցել եզրափակչին: Դա ամենաճիշտ որոշումն էր` հետագա բարդություններից խուսափելու համար»,- ավելացրել է Ալեքսանյանը:
Նրա խոսքով` Աշխարհի առաջնությունն ամենալուրջ մրցաշարերից է, որտեղ հանդես են գալիս շատ ուժեղ մրցակիցներ ու եզրափակչում հնարավոր չէր հեշտությամբ եւ առանց ջանքերի առավելության հասնել Մուսա Եվլոեւի նկատմամբ:
«Նա շատ բարդ մրցակից է, Արթուրի համար դժվար կլիներ նման վնասվածքով պայքարել: Մանավանդ, որ մեր գերնպատակն Օլիմպիական խաղերում լավագույնս մասնակցելն է: Արթուրի համար շատ ցավալի էր արծաթե մեդալակիր դառնալ, նա պատրաստ էր ու ոսկու համար էր մեկնել առաջնություն: Շատ ծանր տարավ այդ ամենը, գիտենք, որ հետագայում էլ ափսոսալու ենք կորցրած ոսկե մեդալի համար, բայց այս անգամ այն նվաճել չստացվեց»,-խոստովանել է մարզիչը:

Геворг Алексанян: Артура не будут оперировать
Серебряный призер ЧМ текущего года Артур Алексанян несколько дней назад прошел обследование в Ереване.
Греко-римский борец выступал с травмой на чемпионате мира в Казахстане, из-за чего не смог сразиться в финальном поединке.
Личный тренер борца и тренер сборной Армении Геворг Алексанян сообщил Mediamax Sport, что необходимости в операции не будет, поскольку в таком случае процесс лечения займет больше времени.
«В конечной части 7-го ребра есть перелом, хрящи сместились друг на друга. Сейчас Артуру еще необходим отдых, ему нужно воздержаться от нагрузок. Около 1,5 месяцев мы будем проводить легкие тренировки»,- отметил Алексанян.
Тренер также коснулся выступления Артура Алексаняна на чемпионате мира. Геворг Алексанян признался, что ему понравились 2 первых поединка, когда Артур действовал более активно и быстро, не оставляя соперникам шансов.
«Турок Ченк Илдем был одним из самых сильных соперников Артура, и после поединка с ним травма углубилась. С такой болью Артур шел к победе, не все спортсмены поступили бы также. Он борец и хотел бороться до конца, но федерация и тренерский штаб решили запретить ему участвовать в финале. Это было самое правильное решение, чтобы избежать дальнейших осложнений»,- добавил Алексанян.
По его словам, чемпионат мира одно из самых серьезных соревнований, где выступают очень сильные соперники. Поэтому победить Мусу Евлоева в финале с легкостью и без усилий было бы невозможно.
«Он очень сложный соперник, для Артура было бы трудно бороться с такой травмой. Тем более, наша приоритетная цель – в лучшей форме принять участие в Олимпийских играх. Для Артура было очень болезненно стать серебряным призером, он был готов и приехал на турнир за золотом. Он очень тяжело перенес все это. Мы знаем, что в дальнейшем будем жалеть об утерянной золотой медали, но на этот раз завоевать ее не получилось»,- признался тренер.