Գեւորգ Ալեքսանյան. Արթուրը վիրահատության չի ենթարկվի
Մի քանի օր առաջ այս տարվա Աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը հետազոտվել է Երեւանում:
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշը վնասվածքով էր հանդես եկել Ղազախստանում կայացած Աշխարհի առաջնությունում ու եզրափակչում չէր կարողացել դուրս գալ պայքարի:
Ըմբիշի անձնական ու Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ վիրահատության կարիք չի լինի, քանի որ այդ դեպքում բուժման ընթացքը բավական կերկարի:
«7-րդ կողի վերջնամասում կոտրվածք կա: Ես վախենում էի, որ այդ խնդրի պատառով կողոսկրը կվնասի ներքին օրգաններին, բայց  բարեբախտաբար, ամեն ինչ նորմալ է: Հիմա դեռ Արթուրին հանգիստ է անհրաժեշտ, հնարավորինս անշարժ դիրքում պետք է մնա, մոտ 1,5 ամիս թույլ մարզումներ կանցկացնի:»,- նշել է Ալեքսանյանը:
Մարզիչն անդրադարձել է նաեւ Աշխարհի առաջնությունում Արթուր Ալեքսանյանի ելույթին: Գեւորգ Ալեքսանյանը խոստովանել է, որ իրեն դուր են եկել առաջին 2 գոտեմարտերը, երբ Արթուրն ավելի ակտիվ ու արագ է գործել եւ ոչ մի միավոր չի տվել մրցակիցներին: Միայն վնասվածք ստանալուց հետո է փոքր-ինչ դանդաղել:
«Թուրք Չենք Իլդեմն Արթուրի ամենաուժեղ մրցակիցներից է, նրա հետ պայքարում էլ հնարք կատարելուց հետո վնասվածքը խորացավ: Նման ցավով էլ Արթուրը գնում էր հաղթելու, ոչ բոլոր մարզիկներն այդպես կանեին: Նա պայքարող է, մինչեւ վերջ ցանկանում էր հանդես գալ, բայց ֆեդերացիան ու մարզչական շտաբը որոշեցին արգելել մասնակցել եզրափակչին: Դա ամենաճիշտ որոշումն էր` հետագա բարդություններից խուսափելու համար»,- ավելացրել է Ալեքսանյանը:
Նրա խոսքով` Աշխարհի առաջնությունն ամենալուրջ մրցաշարերից է, որտեղ հանդես են գալիս շատ ուժեղ մրցակիցներ ու եզրափակչում հնարավոր չէր հեշտությամբ եւ առանց ջանքերի առավելության հասնել Մուսա Եվլոեւի նկատմամբ:
«Նա շատ բարդ մրցակից է, Արթուրի համար դժվար կլիներ նման վնասվածքով պայքարել: Մանավանդ, որ մեր գերնպատակն Օլիմպիական խաղերում լավագույնս մասնակցելն է: Արթուրի համար շատ ցավալի էր արծաթե մեդալակիր դառնալ, նա պատրաստ էր ու ոսկու համար էր մեկնել առաջնություն: Շատ ծանր տարավ այդ ամենը, գիտենք, որ հետագայում էլ ափսոսալու ենք կորցրած ոսկե մեդալի համար, բայց այս անգամ այն նվաճել չստացվեց»,-խոստովանել է մարզիչը:

Silver medalist of this year’s World Championship Artur Aleksanyan has been examined in Yerevan several days ago.
Greco-Roman wrestler wasn’t able to compete in the final of the World Championship in Kazakhstan due to his injury.
The athlete’s personal and Armenia national team’s coach Gevorg Aleksanyan told Mediamax Sport that there won’t be a need for operation, as the recovery will be longer in case of the operation.
“His 7th rib is broken, cartilages are damaged. Artur still needs rest now; he should avoid movements as much as possible. We will have only light trainings for 1.5 month.” Aleksanyan noted.
The coach also touched upon the performance of Artur Aleksanyan in the World Championship. Gevorg Aleksanyan said that he liked the first 2 fights.
“The Turkish Cenk İldem was one of the strongest competitors of Artur, whose injury aggravated in the competition against him. Artur is motivated and was ready to compete till the end even with the pain, but the federation and coaches decided to cancel his participation in the final. This was the best decision to avoid complications,” Aleksanyan added.
According to him, World Championship is one of the most serious tournaments, where the strongest athletes compete, and it was impossible to easily get advantage over Musa Yevloyev in the final.
“He is a tough competitor, and it would be difficult for Artur to compete against him, especially when our goal is performing decently in the Olympic Games. It was regrettable for Artur to be the silver medalist, as he was ready for the gold. It was difficult for him, and I know we will regret about this in the future, but it wasn’t possible to take the gold this time,” the coach said.