Ավետիք Վարդանյան. ԱԱ-ում կարող էինք 2 մեդալ ավել ունենալ
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Եվրոպայի այս տարվա հաղթողներ Վազգեն Թեւանյանն ու Արսեն Հարությունյանը բրոնզե մեդալակիրներ են դարձել:
Ընտրանու գլխավոր մարզիչ Ավետիք Վարդանյանն առաջնությունից ավելի շատ սպասելիքներ է ունեցել, սակայն այս արդյունքն էլ նորմալ է համարում: Նա կարծում է, որ կարող էին գոնե 2 մեդալ ավել ունենալ:
«Արման Անդրիասյանն ու Գեղամ Գալստյանը մոտ էին մեդալներ նվաճելուն, բայց, ափսոս, նրանց մոտ չստացվեց: Առաջնությունն այդքան էլ իմ սրտով չստացվեց, բայց նաեւ դժգոհ չեմ: Արսենն ու Վազգենը միայն ապագա չեմպիոններին զիջեցին»,- Mediamax Sport-ի թղթակցին խոստովանել է Վարդանյանը:
Մարզչի խոսքով, ԵԱ-ից հետո մեդալակիր ըմբիշները բոլորի ուշադրության կենտրոնում էին, նրանց մրցակիցների մարզիչները լավ ուսումնասիրել էին ու գիտեին հնարավորությունները. «Հաջողության դեպքում միշտ այդպես է լինում, բայց մենք էլ պատարստ էինք այդ ամենին: Տղաները պայքարեցին, լավ գոտեմարտեր անցկացրին, պարզապես երկուսն էլ շատ բարդ խմբերում էին ընդգրկվել ու ավելի դժվար էր նրանց համար»:
Վարդանյանը նշել է, որ Թեւանյանն ու Հարությունյանը հանդես են գալու Գերմանիայի առաջնությունում, թիմի մյուս առաջին համարները մի քիչ հանգստանալու են, ապա շարունակեն մարզվել: Հավաքականի 2-րդ համարներն Ուկրաինայում մրցաշարի կմասնակցեն, ինչը թույլ կտա ծանոթանալ նրանց ուժերին եւս:
«Ապա Արտաշատում Գոլեցյանի անվան միջազգային մրցաշարը կկայանա, որից հետո հավաք կունենանք Իրանում ու կմասնակցենք մրցաշարի »,- ավելացրել է Վարդանյանը:

Аветик Варданян: У нас могло бы быть больше медалей
В молодежном чемпионате мира по вольной борьбе чемпионы Европы этого года Вазген Теванян и Арсен Арутюнян завоевали бронзовые медали.
Хотя главный тренер сборной Армении по вольной борьбе ожидал от чемпионата большего, он считает такие результаты нормальными. По его мнению, сборная могла бы  завоевать хотя бы еще две медали.
«Арман Андриасян и Гегам Галстян были близки к медалям. Жаль, что у них не получилось. Чемпионат не пришелся мне по душе. Но в то же время я доволен. Арсен и Вазген уступили только будущим чемпионам», - сообщил корреспонденту Mediamax Sport Аветик Варданян.
По словам тренера, после ЧЕ борцы-победители были у всех на виду, и тренеры соперников хорошо исследовали их возможности. «В случае успеха всегда так бывает. Но мы тоже были готовы к этому. Парни боролись, провели хорошие схватки. Просто оба спортсмена были в очень сложной группе, поэтому им было труднее».
Варданян отметил, что Теванян и Арутюнян выступят на чемпионате Германии, а другие лидеры команды после небольшого отдыха продолжат тренировки. Вторые номера команды примут участие в турнире в Украине, что также позволит раскрыть их силы.
«Затем в Арташате пройдет международный турнир им. Голецяна, после которого у нас будут сборы в Иране и участие в турнире», - добавил Варданян.