2018 եւ 2019 թվականների ըմբշամարտի ԱԱ-ները կկայանան հոկտեմբերին
Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի գործկոմի նիստում որոշվել է, որ 2018 եւ 2019 թվականների մեծահասակների Աշխարհի առաջնությունը տեղի է ունենալու հոկտեմբերին:
2005 թվականից առաջությունը կայանում էր օգոստոսի վերջին կամ սեպտեմբերի սկզբին, հայտնում է Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի կայքը:
Սակայն միջազգային ֆեդերացիայում ճիշտ են գտել այսուհետ ԱԱ-ն անցկացնել հոկտեմբերին: Դա նրանք պայմանավորել են լսարանի օպիտմալացմամբ ու մասնակիցների քանակի ընդլայնմամբ:
«Կարծում ենք այս օրացույցը ըմբիշներին ու երկրպագուներին մարզաձեւի հետ սերտորեն շփվելու բազմաթիվ տարբերակներ է առաջադրում»,- ասել է ֆեդերացիայի նախագահ Նենադ Լալովիչը:
2018-ի ԱԱ-ն կայանլու է հոկտեմբերի 22-28-ը Բուդապեշտում, իսկ 2019-ինը՝ հոկտեմբերի 7-13-ը՝ մրցավայրը դեռ հայտնի չէ:

На заседании исполнительного органа Международной федерации борьбы было решено, что чемпионаты миры по борьбе среди взрослых в 2018 и 2019 гг. будут проходить в октябре.
С 2005 года первенство проходило в конце августа или начале сентября, сообщается на сайте Федерации борьбы Армении.
Однако в Международной федерации посчитали целесообразным перенести ЧМ на октябрь. Объясняется это оптимизацией аудитории и большим числом потенциальных участников первенства.
«Мы считаем, что подобный график предоставит борцам и их болельщикам множество возможностей для тесного общения», - сказал глава федерации Ненад Лалович.
ЧМ 2018 года состоится 22-28 октября в Будапеште, а ЧМ 2019 гг. – 7-13 октября. Место проведения турнира пока не утверждено.