Սուվայում ավարտված ծանրամարտի Աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի կազմում միակ մեդալը նվաճել է Վարազդատ Լալայանը:
Նա գերծանր քաշային կարգում բարձրացրել է 419 կգ ու կանգնել պատվոհարթակի առաջին աստիճանին:
Mediamax Sport-ին ծանորդն ասել է, որ 1-ին տեղն իրեն դժվարությամբ է տրվել` համառ ու լարված պայքարում:
«Տպավորություններս անբացատրելի են, հավատում էի հաղթանակիս ու կարողացա առաջինը լինել: Թիմակիցներս էլ ինձ շատ օգնեցին, կողքիս էին ու աջակցում էին»,- ասել է ծանրորդը:
Լալայանը 1 կգ-ով է գերազանցել արծաթե մեդալ նվաճած իրանցի Ալի Դավուդիին:
«Նախորդ տարի նրան Աշխարհի առաջնությունում զիջել էի, բայց այս անգամ ավելի լավ էի պատրաստվել ու հանձնվելու իրավունք չունեի: Վստահ հանդես եկա Սուվայում ու առաջ անցա նրանից»,- ավելացրել է Լալայանը:

На молодежном чемпионате мира по тяжелой атлетике, завершившемся в Суве, единственную медаль сборной Армении завоевал Вараздат Лалаян.
В супертяжелой весовой категории он поднял 419 кг, оказавшись на 1-м месте пьедестала почета.
Тяжелоатлет сообщил Mediamax Sport, что 1-е место далось ему нелегко – благодаря напряженной и усердной борьбе.
«У меня необъяснимые впечатления. Я верил в победу, и мне удалось стать первым. Друзья по команде также очень помогли, они были рядом и поддерживали меня»,- отметил армянский тяжелоатлет.
Лалаян на 1 кг превзошел результат занявшего 2-е место иранского спортсмена Али Давуди.
«В прошлом году я уступил ему на чемпионате мира, но на этот раз я лучше подготовился, и у меня не было права сдаться. Я опередил его, уверено выступив в Суве»,- признался Лалаян.