ԱՄՆ-ում մահացել է լեգենդար ծանրորդ Յուրի Վարդանյանը
ԱՄՆ-ում 62 տարեկան հասակում մահացել է Օլիմպիական խաղերի, Աշխարհի 7-ակի ու Եվրոպայի 5-ակի չեմպիոն, ծանրորդ Յուրի Վարդանյանը:
Այս մասին Mediamax Sport-ին հայտնի է դարձել Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունում մեր աղբյուրից: Այժմ քննարկվում է նրա մարմինը Հայաստան տեղափոխելու հարցը:
Իր կարիերայում Վարդանյանը 3 անգամ մեկ երեկոյի ընթացքում 5 ռեկորդ է սահմանել, այդ թվում եւ Օլիմպիական խաղերում՝ երկամարտի ցուցանիշը հասցնելով ռեկորդային 405 կգ-ի:
2013-2014 թվականներին եղել է սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար, ապա Վրաստանում Հայաստանի դեսպան: Պարգեւատրվել է մի շարք մեդալներով, այդ թվում Աշխատանքային կարմիր աստղ, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եւ այլն:

Five-time champion of Europe, seven-time champion of the world, Olympic Games winner, renowned Armenian weightlifter Yuri Vardanyan has passed away aged 62 in the U.S.
A source in the Ministry of Sport and Youth Affairs of Armenia has shared the sad news with Mediamax Sport. The involved parties are now considering moving the body of the legendary athlete to Armenia.
Yuri Vardanyan beat 5 records at a time at three occasions in his career, including the Olympics when he lifted the record 405kg.
In 2013-2013, Vardanyan served as the Minister of Sport and Youth Affairs, later taking the position of Armenian Ambassador to Georgia. He was awarded a number of medals, including Order of the Red Banner of Labor and Order of St. Mesrop Mashtots.