ԱՄՆ-ում մահացել է լեգենդար ծանրորդ Յուրի Վարդանյանը
ԱՄՆ-ում 62 տարեկան հասակում մահացել է Օլիմպիական խաղերի, Աշխարհի 7-ակի ու Եվրոպայի 5-ակի չեմպիոն, ծանրորդ Յուրի Վարդանյանը:
Այս մասին Mediamax Sport-ին հայտնի է դարձել Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունում մեր աղբյուրից: Այժմ քննարկվում է նրա մարմինը Հայաստան տեղափոխելու հարցը:
Իր կարիերայում Վարդանյանը 3 անգամ մեկ երեկոյի ընթացքում 5 ռեկորդ է սահմանել, այդ թվում եւ Օլիմպիական խաղերում՝ երկամարտի ցուցանիշը հասցնելով ռեկորդային 405 կգ-ի:
2013-2014 թվականներին եղել է սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար, ապա Վրաստանում Հայաստանի դեսպան: Պարգեւատրվել է մի շարք մեդալներով, այդ թվում Աշխատանքային կարմիր աստղ, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եւ այլն:

В США скончался легендарный тяжелоатлет Юрий Варданян
В США в возрасте 62 лет скончался Олимпийский чемпион, 7-и кратный чемпион мира и 5-и кратный чемпион Европы тяжелоатлет Юрий Варданян.
Об этом Sport Mediamax сообщил источник в министерстве спорта и по вопросам молодежи . На данный момент обсуждается вопрос транспортировки тела спортсмена в Армению
В своей карьере Варданян 3 раза в течение одного вечера установил 5 рекордов, в том числе – Олимпийский, доведя  общий показатель к рекордным 405 кг.
В 2013-2014 годах он был министром спорта и по делам молодежи, а затем послом Армении в Грузии.
Варданян был удостоен многочисленных наград, в том числе Трудовой красной звезды, ордена Святого Месропа Маштоца и др.